Zavřít reklamu

Jablečný operační systém macOS může zdát velmi jednoduchý a snadný k používání. A také že je. Nicméně disponuje i funkcemi, které velké části uživatelů zůstávají skryté. A to i přesto, že dokáží veškeré aktivity na počítači značně urychlit. Zde je výčet dvanácti nejužitečnějších zkratek v rámci macOS, které byste měli znát, pokud svůj jablečný počítač toužíte využívat naplno.

1. ⌘ + mezerník – aktivace vyhledávání ve Spotlightu

Business Insider | Max Slater-Robins

Vyhledávací panel v macOS je čas od času velmi užitečný. Kromě toho, že díky němu můžete snadno nalézt soubory uložené v počítači, ho je možné použít k základním matematickým výpočtům, převodu měn či dalším úkonům.

2. ⌘ + F – vyhledávání v rámci dokumentu či webu

Business Insider | Max Slater-Robins

Pokud hledáte konkrétní údaj či slovo v rozsáhlém dokumentu či na webové stránce, tato zkratka může ušetřit mnoho času. Kombinace kláves zobrazí vyhledávací pole, do něhož je možné zadat hledaný výraz.

3. ⌘ + W – zavřít okno či kartu aplikace

Business Insider | Max Slater-Robins

Díky zkratce ⌘ + W není nutné najíždět kurzorem na křížek. Zavírání aplikací či karet v Safari si usnadníte touto kombinací kláves.

4. ⌘ + A – vybrat vše

Business Insider | Max Slater-Robins

Vybrat všechen text v dokumentu nebo všechny soubory ve složce může být někdy vemi náročné. Mnoho práce vám ušetří zmíněná zkratka.

5. ⌘ + ⌥ + Esc – vynucené ukončení aplikací

Business Insider | Max Slater-Robins

Čas od času se stane každému, že nějaká aplikace nedělá to, co bychom si představovali. Je tak nutné ji manuálně ukončit pomocí menu zobrazující všechny otevřené aplikace. Tato zkratka vám urychlí cestu k otevření tohoto menu, v němž stačí daný program označit a kliknout na „Vynutit ukončení“.

6. ⌘ + Tab – přepínání mezi aplikacemi

Business Insider | Max Slater-Robins

Přepínání aplikací je snadné. Nicméně se zmíněnou zkratkou je ještě snazší a efektivnější. Kombinací ⌘ + Tab zobrazíte menu se všemi otevřenými apliakcemi, mezi nimiž je možné přepínat buď opětovným stisknutím tabulátoru nebo pomocí šipek.

7. ⌘ + šipka nahoru/šipka dolů – přesun na začátek či konec stránky

Business Insider | Max Slater-Robins

Přesouvání shora dolů na obsáhlé webové stránce si mohou uživatelé ušetřit díky této zkratce.

8. ctrl + Tab – přepínání mezi panely v prohlížeči

Business Insider | Max Slater-Robins

Pro rychlejší přepínání mezi panely v Safari, Chrome nebo jiném prohlížeči použijte zkratku ctrl + Tab.

9. ⌘ + , – zobrazení nastavení

Business Insider | Max Slater-Robins

Pokud si chcete usnadnit cestu k možnostem nastavení v právě spuštěné aplikaci, použijte zkratku cmd + čárka.

10. ⌘ + H – skrýt aplikace

Business Insider | Max Slater-Robins

Otevřená okna aplikací lze snadno a rychle minimalizovat zkratkou ⌘ + M. Pokud však chcete okno schovat úplně, použijte zkratku zmíněnou v podtitulku. Okno opět zobrazíte kliknutím na ikonu aplikace v docku.

11. ⌘ + ⇧ + 5 – zobrazení menu screenshotů

Mac-Keyboard-Doesnt-Work_thumb800

12. ⌘ + ctrl + mezerník – rychlý přístup k emoji

Emotikony jsou již nedílnou součástí našich konverzací. Pro jejich pohodlné psaní můžete na Macu použít klávesovou zkratku ⌘ + ctrl + mezerník, čímž vyvoláte okno se všemi dostupnými emoji, podobně jako na klávesnici v iOS. Výhodou je, že zde můžete smajlíky i rychle a pohodlně vyhledávat.

MLA22CZ

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.