Zavřít reklamu

Po třech měsících testování iOS 15 vývojáři a také skupinou veřejných testerů, je zde den, kdy je tento systém konečně dostupný široké veřejnosti. A i když je s jeho podporou Apple poměrně velkorysý, protože se dostane i na iPhone 6S, ne všechny novinky si užijí všichni majitelé podporovaných telefonů jablečné společnosti, a to z toho důvodů, jelikož jsou různé funkce různě náročné na výkon, tedy alespoň podle Applu. Zatímco tedy iOS 15 podporuje iPhony až 6 let staré, některé funkce jsou exkluzivní pro iPhone XS (XR) nebo novější. Jejich podpora je totiž odvislá právě od čipu A12 Bionic, který je ještě výkonnostně zvládne. Pojďme se tedy společně podívat na výčet funkcí, které jsou exkluzivní pro určitá zařízení.

Exkluzivní funkce iOS 15 pro iPhony XS a novější 

Prostorový zvuk ve FaceTime hovorech 

Apple chce touto funkcí simulovat polohu druhé osoby, se kterou skrze FaceTime hovoříte. Když se ta tedy před kamerou pohybuje, pohybuje se s ní i zvuk, prostě jako kdybyste k sobě stáli tváří v tvář.

Jak ve FaceTime hovoru v iOS 15 sdílet obrazovku:

Portrétní režim při FaceTime hovorech 

V systému iOS 15 je možné rozostřit pozadí hovoru a zaměřit tak pozornost druhé strany čistě na vás. Protože se ale jedná o funkci náročnou na výkon, je její dostupnost na modelech iPhonů omezená.

Interaktivní zeměkoule v Mapách 

Pouze novější iPhony budou moci objevit novou interaktivní 3D zeměkouli v aplikaci Mapy. Protože obsahuje výrazně vylepšené detaily pro pohoří, pouště, lesy, oceány a další, tak by ji jednoduše starší zařízení nezvládala vykreslovat.

Jak v Mapách v iOS 15 zobrazit interaktivní zeměkouli:

Navigace v rozšířené realitě 

Systém iOS 15 bude umět v aplikaci Mapy navigovat pěší turisty za pomoci AR. V rozšířené realitě tak bude vykreslovat cestu za zadaným cílem. Tedy jen na těch zařízeních, které to svým výkonem zvládnou. 

Živý text na fotografiích 

V systému iOS 15 je text na všech vašich fotografiích interaktivní, takže můžete používat funkce, jako jsou jeho kopírování a vkládání, vyhledávání a překlad. Opět je to podmíněno výkonem zařízení, protože projít ty tisíce záznamů není nic jednoduchého.

Jak aktivovat a používat funkci Živý text v iOS 15:

Vizuální vyhledávání 

Přejetím nahoru nebo klepnutím na informační tlačítko na libovolné fotografii zvýrazníte rozpoznané objekty a scény. Získáte také další informace o uměleckých předmětech a památkách po celém světě, rostlinách a květinách v přírodě nebo domácnosti, knihách a plemenech domácích zvířat.

Nová animovaná pozadí v Počasí 

Přepracovaná aplikace Počasí přináší tisíce variací animovaných pozadí, které přesněji znázorňují polohu slunce, mraků a srážek. A animace si také berou něco z výkonu zařízení. 

Zpracování řeči 

V systému iOS 15 je zvuk vašich požadavků nyní zpracováván zcela ve vašem iPhonu, pokud se jej rozhodnete nesdílet. To umožňuje síla Neural Enginu, který je tak stejně výkonný jako rozpoznávání řeči na serveru. 

Klíče v peněžence 

Nově můžete v podporovaných zemích přidat do aplikace Wallet klíče od domu, klíče od hotelu, klíče od kanceláře nebo automobilu.

Exkluzivní funkce iOS 15 pro iPhony 12 

Vylepšené panoramatické snímky 

Panoramatický režim v iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro má vylepšené geometrické vykreslování a lépe zachycuje pohybující se objekty. Současně ve výsledku snižuje šum a deformace obrazu. 

Vylepšená konektivita na 5G 

Další možnosti aplikací a systému jsou vylepšeny s ohledem na rychlejší 5G připojení, včetně podpory zálohování na iCloud a obnovení ze zálohy iCloudu, streamování zvuku a videa v aplikacích Applu a těch třetích stran, stejně jako stahování kvalitnějšího obsahu v Apple TV+ a synchronizace fotografií s iCloud Photos. 

Upřednostňování 5G před Wi-Fi 

Řada iPhonů 12 nyní automaticky upřednostňuje 5G, když je připojení k Wi-Fi sítím, které navštěvujete, pomalé, nebo když jste připojeni k nezabezpečeným sítím. Snadno si tak můžete užívat rychlejších a bezpečnějších připojení (na úkor mobilních dat samozřejmě). U těchto dvou funkcí spjatých s 5G je ale zřejmé, proč nejsou na starších modelech telefonů k dispozici – jednoduše totiž proto, že ty připojením 5G nedisponují.

Exkluzivní funkce iOS 15 pro iPhony 13 

Filmařský režim, Fotografické styly a ProRes 

Aby Apple zajistil jistou exkluzivitu svým novinkám, přinesl jim tyto tři video funkce, které nebude možné na starších zařízeních používat, i kdyby je výkonově jistě zvládaly (minimálně iPhony 12 ano). Je to tak podobné, jako u funkce ProRAW, která je dostupná jen na modelech 12 Pro (a nově tedy i 13 Pro). Funkce ProRes navíc není dostupná ani v základní řadě třináctek a je tedy také určena výhradně pro nejprofesionálnější iPhony současnosti. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Je divné ze já nemám ten live text a to mám iPhone 11 pro

    Taktiez mam 12 Pro a moznost zapnut live text nemam :/

    To turn on Live Text for all supported languages, go to Settings > General > Language & Region, and enable Live Text. Live Text is currently supported in English, Chinese, French, Italian, German, Portuguese, and Spanish. You need an iPhone XS, iPhone XR, or later with iOS 15 to use Live Text

celý text

Čtěte více.