Zavřít reklamu

Apple oznámil iOS 15 na konferenci WWDC 2021, která se konala v červnu. Ukázal i mnoho nových funkcí tohoto systému, včetně SharePlay, vylepšeného FaceTimu a Zpráv, přepracovaného Safari, režimu soustředění a dalších. Zatímco však bude systém vydán široké veřejnosti už příští měsíc, jisté funkce nebudou jeho součástí.

Každý rok je situace stejná – během finálního beta testování systému odebere Apple některé jeho funkce, které ještě nejsou připravené k ostrému vydání. Buď je jen inženýři nestihli doladit, nebo jednoduše vykazují mnohé chyby. Také letos tak nebudou součástí první verze iOS 15 některé novinky, které Apple představil na WWDC21. A bohužel pro uživatele patří některé z nich mezi ty nejočekávanější.

SharePlay 

Zrovna funkce SharePlay je jednou z klíčových novinek, která však s iOS 15 nepřijde a uvidíme ji až s aktualizací na iOS 15.1 nebo iOS 15.2. Logicky tedy nebude přítomna ani v iPadOS 15, tvOS 15 a macOS Monterey. Apple k tomu uvedl, že v 6. vývojářské betě iOS 15 tuto funkci skutečně deaktivoval, aby na ní mohli vývojáři ještě pracovat a lépe odladili její funkcionalitu napříč aplikacemi. Dočkat bychom se ale měli na podzim.

Smysl funkce je, že se všemi účastníky FaceTime hovoru můžete sdílet obrazovku. Můžete spolu procházet inzeráty na bydlení, prohlížet si album fotek nebo plánovat příští společnou dovolenou – přitom se pořád vidíte a povídáte si. Stejně tak lze sledovat filmy a seriály nebo poslouchat hudbu. To vše díky synchronizovanému přehrávání.

Univerzální ovládání 

Pro mnohé je druhou největší a jistě nejzajímavější novinkou funkce Univerzální ovládání, s jejíž pomocí můžete ovládat Mac a iPad z jedné klávesnice a jedním kurzorem myši. Jenže tato novinka ještě nepřišla do žádné z vývojářských beta verzí, takže je jisté, že se s ní v brzké době určitě neshledáme a Apple si s jejím uvedením dá patřičně na čas.

Zpráva o soukromí v aplikacích 

Apple neustále přidává do svého operačního systému více a více prvků ochrany osobních údajů, kdy bychom se v iOS 15 měli dočkat i tzv. funkce App Privacy Report. S její pomocí zjistíte, jak aplikace používají udělená oprávnění, které domény třetích stran kontaktují a kdy naposledy je kontaktovaly. Tedy zjistili byste, kdyby toto bylo už v základu systému, jenže tomu tak nebude. I když vývojáři mohou pracovat s textovými soubory, graficky prý není tato funkce ještě zpracována. 

Vlastní e-mailová doména 

Apple na svých webových stránkách potvrdil, že uživatelé budou moci k přizpůsobení e-mailových adres iCloudu používat své vlastní domény. Nová možnost by měla fungovat i s rodinnými příslušníky prostřednictvím iCloud Family Sharing. Jenže tato možnost zatím není k dispozici pro žádné uživatele beta verze iOS 15. Stejně jako mnohé funkce iCloud+ tak přijde i tato možnost až později. U iCloudu+ to nicméně Apple avizoval již dříve.

Podrobná 3D navigace v CarPlay 

Apple na WWDC21 předvedl, jak vylepšil svou aplikaci Mapy, které nyní budou obsahovat 3D interaktivní zeměkouli, stejně jako nové funkce řízení, vylepšené vyhledávání, přehledné průvodce a detailní budovy v některých městech. I když u nás není CarPlay oficiálně dostupné, bez obtíží jen u mnoha vozů spustíte. Nové mapy s jejich vylepšeními jsou již dostupné v rámci iOS 15, avšak po připojení s CarPlay si jich užívat nelze. Dá se tedy předpokládat, že tak bude i v ostré verzi a novinky do CarPlay přijdou také až později.

Odkazované kontakty 

Apple umožní uživateli iOS 15 nastavit odkazované kontakty, které budou mít právo k přístupu do zařízení, pokud jeho majitel zemře, aniž by bylo nutné znát heslo k Apple ID. Samozřejmě bude takový kontakt muset předložit Applu potvrzení, že se tak stalo. Tato funkce však nebyla testerům k dispozici až do 4. beta verze, a s tou aktuální navíc byla odstraněna úplně. I na toto si tak budeme muset ještě počkat.

Novinky v aplikaci FaceTime:

Občanské průkazy 

Podpora pro ID karty nebyla ještě nikdy k dispozici v rámci nějakého beta testování systému. Apple již na svém webu také potvrdil, že tato funkce bude vydána až samostatně s další aktualizací iOS 15, a to později v tomto roce. Je také důležité si uvědomit, že průkazy v aplikaci Wallet budou k dispozici výhradně pro uživatele z USA, takže konkrétně toto nás vlastně ani příliš trápit nemusí.

.