Zavřít reklamu

Apple si kolem svých produktů dokázal vybudovat obrovskou základnu věrných fanoušků, kteří na svá jablíčka nedají dopustit. To by šlo říct o prakticky každém zařízení z portfolia společnosti, počínaje iPhony, přes Macy a Apple Watch, až po samotný software. Právě věrní uživatelé hrají pro Apple jako takový nesmírně důležitou roli. Díky tomu má totiž společnost částečnou jistotu v tom, že s příchodem novinek si produkty velmi rychle získají pozornost, což může zásadně pomoci nejen s jejich propagací, ale také prodejem.

Dnes již věrný fanoušek ale samozřejmě začínal na stejném bodě – jakožto pouhý zákazník, který se jednoho dne rozhodl pro vyzkoušení jablečného telefonu. Právě tím se nám otevírá poměrně zajímavé téma. V tomto článku se proto zaměříme na 4 funkce, které proměnily běžné uživatele iPhonů ve věrné fanoušky.

Softwarová podpora

Na prvním místě nesmí chybět nic jiného než softwarová podpora. právě v tomto směru iPhony, respektive jejich operační systém iOS, zcela dominují a překonávají možnosti nabízené konkurencí. V případě jablečných telefonů je totiž typické, že mají garanci možné aktualizace na nejnovější verzi systému po zhruba 5 let od vydání. Když se naopak podíváme na chytré telefony využívající operační systém Android, tak ty se něčím takovým pochlubit nedokážou. V poslední době se akorát objevují první výjimky, ale obecně platí, že drtivá většina Android telefonů vám nabídne podporu nanejvýš na dva roky.

Jablečný ekosystém

Apple má pod palcem výrobu vlastních zařízení a vývoj vlastního softwaru, včetně jednotlivých operačních systémů. To staví jablečnou společnost do poměrně zásadní výhody, díky čemuž může jednotlivé své produkty hravě propojit a o to ještě umocnit jejich celkovou využitelnost. Není se proto čemu divit, že je fungování jablečného ekosystému jakožto celku jedním z nejdůležitějších benefitů, na který by jablíčkáři jednoduše nedali dopustit.

Operační systémy: iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS 13 Ventura

V tomto směru si jablíčkáři cení provázanosti jednotlivých operačních systémů. Jakmile vám například přijde notifikace na váš iPhone, ihned o ní máte přehled i na vašich Apple Watch. Příchozí zprávy iMessage a SMS vám vyskočí i na vašem Macu. Veškerá data z Apple Watch o vašich zdravotních funkcích a fyzických aktivitách si můžete okamžitě prohlédnout i prostřednictvím iPhonu a podobně. Celé to Apple posunul ještě o úroveň výš s novými operačními systémy iOS 16 a macOS 13 Ventura, kdy lze iPhone dokonce použít jakožto bezdrátovou webkameru pro Mac, a to bez jakéhokoliv nastavování. Právě v tom fanoušci vidí ono důležité kouzlo.

Optimalizace hardwaru a softwaru

Jak už jsme zmínili výše, Apple si sám řeší vývoj i výrobu softwaru a hardwaru, díky čemuž tak dokáže zajistit zmiňovanou provázanost jablečného ekosystému. S tím také souvisí zcela zásadní odladěnost a celkově velice kvalitně zpracovaná optimalizace. Nejlépe si to můžeme ukázat na jablečných telefonech. Když se totiž podíváme na jejich „papírové“ údaje a porovnáme je s technickými specifikacemi konkurence, pak nám vyjde, že jablečný zástupce znatelně pokulhává. Nenechte se ale zmást údaji. I přes papírově slabší výbavu dokážou iPhony doslova převálcovat svou konkurenci, a to v případě výkonu, kvality fotografií a v řadě dalších.

Skvělou ukázkou je například fotoaparát. Apple až do roku 2021 používal hlavní senzor s rozlišením 12 Mpx, zatímco u konkurence bychom našli i čočky se 100Mpx rozlišením. I přesto ale v kvalitě vítězil iPhone. Podobně je tomu i z hlediska zmiňovaného výkonu. Jablečné telefony totiž častokrát, ve srovnání s ostatními Androidy, ztrácí s ohledem na operační paměť či kapacitu akumulátoru. Ve finále si však něco takového mohou jednoduše dovolit, jelikož se pyšní skvělou optimalizací hardwaru a softwaru.

Důraz na zabezpečení a soukromí

Produkty od Applu jsou postaveny na několika důležitých pilířích – skvělé optimalizaci, provázanosti se zbytkem ekosystému, jednoduchosti a na důrazu na zabezpečení a soukromí. Právě poslední bod je zároveň velice důležitým prvkem pro množství věrných uživatelů, kteří z důvodu komplexnějšího zabezpečení a bezpečnostních funkcí jednoznačně upřednostňují jablečné telefony před konkurencí. Na to ostatně upozorňují jablíčkáři i v diskuzích, kde se právě bezpečnost a soukromí řadí mezi nejdůležitější prvky iPhonů.

soukromí iphone

Jak už jsme zmínili v odstavci výše, v rámci jablečných telefonů se můžete setkat s poměrně solidním zabezpečením, a to jak na úrovni hardwaru, tak i softwaru. iOS totiž uživatele chrání před nechtěným sledováním napříč weby a aplikacemi, v rámci Private Relay dokáže maskovat vaši online aktivitu v Safari a Mailu, nabízí funkci pro skrytí e-mailové adresy a podobně. Jednotlivé aplikace jsou navíc spouštěny v takzvaném sandboxu, díky čemuž máte jistotu, že nenapadnou vaše zařízení.

.