Zavřít reklamu

Ať už svůj Mac vlastníte teprve krátce, nebo patříte mezi ostřílené uživatele, vždy se najde pár tipů a triků, které se vám při jeho používání mohou hodit. V dnešním článku vám představíme čtveřici tipů a triků, které jistě ocení jak začátečníci, tak i zkušenější majitelé jablečných počítačů.

Přizpůsobte si nástrojovou lištu

Nástrojová lišta – nebo také řádek nabídek – se na vašem Macu nachází v horní části jeho obrazovky. Na její levé straně naleznete Apple Menu, pravou stranu si ale můžete do velké míry přizpůsobit. Pokud si chcete přizpůsobit obsah nástrojové lišty, klikněte v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na Apple Menu -> Předvolby systému -> Dock a řádek nabídek, kde si můžete snadno přizpůsobit vše potřebné.

Spolupráce s dalšími Apple zařízeními

Pokud kromě Macu používáte ještě další Apple zařízení, která jsou přihlášená ke stejnému Apple ID, můžete při své práci využít funkce Kontinuita, Univerzální schránka a Handoff, které vám usnadní práci. Díky těmto funkcím můžete například kopírovat a vkládat obsah napříč zařízeními, nebo třeba při práci v některých aplikacích začít na jednom ze zařízení a dokončit vše potřebné na jiném zařízení.

Ovládací a Oznamovací centrum

Pokud vlastníte Mac s operačním systémem macOS Big Sur 11 a novějším, můžete podobně jako třeba na iPhonu nebo iPadu. Ovládací centrum naleznete na nástrojové liště. Položky, které se v něm nachází, můžete přetažením jednoduše umístit také na nástrojovou lištu. Oznamovací centrum se vám na Macu zobrazí poté, co kliknete na čas a datum v pravém horním rohu. Pro přizpůsobení Oznamovacího centra klikněte v jeho spodní části na Upravit widgety.

Přídavný displej z iPadu

Pokud vlastníte iPad s operačním systémem iPadOS 13 nebo novějším, můžete si z něj díky funkci Sidecar vytvořit přídavný displej pro váš Mac. Nejjednodušší cestou je kliknout na nástrojové liště na ikonku dvou obdélníků (případně na Ovládací centrum -> Zrcadlení obrazovky) a zvolit jako přídavný monitor iPad.

.