Zavřít reklamu

Počítače od Applu mají tu výhodu, že je obvykle můžete bez problémů začít plnohodnotně využívat již ve chvíli, kdy si je přinesete domů. Přesto se ale hodí provést v nastavení a předvolbách systémů pár změn, díky kterým si svůj Mac přizpůsobíte na maximum. Které to jsou?

Odemčení za pomoci Apple Watch

Pokud kromě Macu vlastníte také chytré hodinky od Applu, můžete je použít k bezpečnému odemčení vašeho počítače. Nejprve v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu klikněte na Apple menu a zvolte Předvolby systému. Zvolte Zabezpečení a soukromí, a poté v kartě Obecné zaškrtněte možnost odemykání za pomoci Apple Watch.

Aktivní rohy

Na Macu si můžete nastavit i rychlé akce, ke kterým dojde poté, co do některého z rohů monitoru zamíříte kurzorem myši. Akce pro aktivní rohy nastavíte poté, co v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu kliknete na Apple menu –> Předvolby systému. Zde klikněte na Plocha a spořič a vyberte kartu Spořič obrazovky. Ve spodní části okna nastavení klikněte na Aktivní rohy, a poté stačí už jen u jednotlivých rohů postupně vybrat požadované akce.

Přizpůsobení lišty nabídek

V horní části obrazovky vašeho Macu se nachází lišta nabídek, na které naleznete údaje o aktuálním datu a čase, stejně jako třeba informace o síti nebo tlačítka pro aktivaci Ovládacího centra (u novějších verzí operačního systému macOS). Tuto lištu si můžete snadno přizpůsobit po kliknutí na Apple menu v levém horním rohu vašeho Macu, kde následně kliknete na Předvolby systému -> Dock a řádek nabídek. Do horní lišty na Macu si můžete přidat také zajímavé aplikace – příslušné tipy najdete na našem sesterském webu.

Přizpůsobení předvoleb systému

Okno předvoleb systému na Macu obsahuje celou řadu položek. Ne všechny ale využijete, a proto se někdy toto okno může stát nepřehledným. Pokud byste si chtěli toto okno více přizpůsobit, klikněte v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na Apple Menu -> Předvolby systému. Poté na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu zvolte Zobrazení -> Vlastní. Poté stačí už jen v samotném okně předvoleb systému odstranit položky, které nepotřebujete mít nutně na očích.

Spouštění aplikací při startu počítače

Otevíráte ihned po zapnutí Macu e-mailového klienta, webový prohlížeč nebo jakoukoliv jinou aplikaci? Pro usnadnění a zrychlení tohoto procesu si můžete aktivovat automatické spuštění vybraných aplikací ihned po startu počítače. Opět zamiřte do levého horního okna displeje vašeho Macu, kde kliknete na Apple menu -> Předvolby systému. Tentokrát vyberte položku Uživatelé a skupiny a v horní části okna předvoleb kliknout na kartu Přihlášení. Kliknutím na „+“ pak už stačí jen přidat aplikace, které chcete automaticky spustit po zapnutí počítače.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více