Zavřít reklamu

Uživatelé operačního systému macOS se nemusí tolik bát toho, že by se jejich zařízení nakazilo malwarem. Bohužel si ale většina těchto uživatelů myslí, že nemohou svůj Mac či MacBook nakazit díky tomu, že to z hlediska bezpečnosti prostě není možné, stejně jako v případě iOS či iPadOS. Opak je však pravou a operační systém macOS lze nakazit naprosto úplně totožně jako například Windows. Jde pouze o to, že je uživatelská základna uživatelů macOS o mnoho menší, a tak není důvod k rozsáhlému vytváření malwaru na tuto platformu. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 činností, které vám zaručí, že dříve nebo později infikujete váš Mac či MacBook malwarem.

Stahování nelegálního softwaru

Úplně nejjednodušeji můžete své macOS zařízení nakazit tím způsobem, že budete z internetu stahovat nelegální a tzv. „cracklý“ software. Ve většině případech totiž ke cracknutým aplikacím hackeři přidávají různý škodlivý kód. Uživatelé tak mají vidinu softwaru zdarma, který si ihned nainstalují, a ve finále poté zjistí, že instalační balíček nefunguje, popřípadě že aplikace nelze spustit. Po spuštění instalace či aplikace však může dojít k automatickému zapsání nějakého škodlivého kódu hluboko do systému, čímž se vaše zařízení nakazí a vy o tom nebudete ani vědět. Pomocí škodlivého kódu poté mohou hackeři získat přístup k vašim osobním údajům, fotkám, souborům, bankovním údajům a k dalším datům, která rozhodně s nikým sdílet nechcete. Rozhodně tedy nestahujte nelegální software, ale raději si jej zakupte.

MacBook Pro virus hack malware
Zdroj: Pexels

Neprovádění aktualizací

Uživatele z nějakého neznámého důvodu často v rámci macOS otravuje notifikace, která říká, že je k dispozici nová verze operačního systému. Nutno však podotknout, že je tento přístup doopravdy velmi bezohledný. Kromě toho, že Apple v rámci nových aktualizací přidává do systému nové funkce, tak dochází také z opravám různých chyb a bugů. Čas od času se dokonce objeví nějaká větší bezpečnostní chyba, kterou mohou hackeři zneužít k získání vašich dat. Apple tyto chyby co nejrychleji opravuje v nových verzích macOS, což je jeden z důvodů, proč byste měli aktualizovat vždy na nejnovější verzi. Jakmile totiž dojde k nakažení vašeho macOS zařízení, a popřípadě také ke ztrátě dat, tak už bude pro aktualizaci pozdě. Až tedy příště odkliknete notifikaci o aktualizaci, zkuste se nad tímto krokem zamyslet a řekněte si, zdali vám těch pár minut, během kterých aktualizace proběhne, stojí za ztrátu dat.

Takto provedete aktualizaci macOS:

Spouštění Flash Playeru a Javy

Existují všemožné technologie, které byly v budoucnu velmi používané, avšak postupem času se z nich staly spíše globální počítačové hrozby. Nejčastěji mají tyto technologie co dočinění s webem, na kterém se poté můžete jednoduše nakazit. Mezi tyto problematické technologie lze považovat například Flash Player, anebo Javu. Při spuštění Flash Playeru nebo Javy riskujete prakticky okamžité nakažení vašeho macOS zařízení. Společnost Adobe, která za Flash Playerem stojí, chystá na konec roku 2020 kompletní ukončení této technologie. Většina webových prohlížečů však již po delší dobu Flash Player, stejně jako Javu, automaticky blokuje. Kromě toho se velmi často objevují různé viry, které se schovávají právě do instalačního balíčku Flash Playeru. Pokud to vyloženě nepotřebujete, tak Flash Player ani Javu na vašem macOS zařízení neinstalujte. Pokud jednu z těchto technologií potřebujete, tak provádějte stažení přímo ze stránek vývojářů a nikde jinde.

Deaktivování systémové integrity

Operační systém macOS má v základu od Applu k dispozici hned několik různých ochranných vrstev. Za jednu z nich lze považovat Ochranu integrity systému (System Integrity Protection, SIP). Tato ochranná vrstva je součástí jablečného počítačového systému již od verze OS X El Capitan. Určitě vás zajímá, co vlastně SIP dělá – zcela jednoduše řečeno zabraňuje aplikacích a vývojářům v tom, aby mohli nějakým způsobem měnit jádro operačního systému macOS. V některých případech je ale nutné SIP vypnout – například u některých (starších) programů, které pro svou správnou funkci deaktivaci SIP vyžadují, anebo v případě některých vývojářů, kteří potřebují provést změnu jádra. Obyčejný uživatel by rozhodně nikdy neměl SIP deaktivovat a vývojáři, kteří se vyznají, by poté měli SIP deaktivovat jen v nutných případech a co nejdříve ji opět zapnout. Pokud byste nechali SIP deaktivovanou, tak může dojít k nakažení jádra systému, což může vést ke ztrátě veškerých dat a zničení macOS.

Ignorování základních znaků nákazy

Říká se, že nejlepším antivirem pro macOS je především selský rozum. Velmi jednoduše můžete váš Mac či MacBook nakazit tím způsobem, že budete ignorovat základní znaky nákazy. Mějte na paměti, že vám v dnešní době jednak nikdo nedá nic zadarmo, a že pokud zní něco až moc dobře na to, aby to byla pravda, tak se většinou jedná o podvod. Ocitnete-li se na nějaké stránce, která vám začne nabízet iPhone zdarma, popřípadě na jiné stránce, která vám je ochotná zaplatit za stažení nějakého softwaru, tak utíkejte rychle pryč. Dvakrát, ideálně třikrát, si rozmyslete, než na cizí stránce klepnete na nějaké tlačítko, popřípadě než otevřete soubor, který jste z cizí stránky stáhli. Nezkušení a amatérští uživatelé by se poté měli pohybovat jen na takových stránkách, které znají.

.