Zavřít reklamu

Od představení posledních jablečných novinek uběhlo teprve jen pár dní. Pokud jste to nepostřehli, tak jsme se konkrétně dočkali představení nových generací 14″ a 16″ MacBooku Pro, Macu mini a HomePodu. Prvním dvěma zmíněným zařízením už jsme se věnovali, v tomto článku se podíváme na zoubek HomePodu druhé generace. Jakých 5 hlavních novinek tedy nabízí?

Senzor teploty a vlhkosti

Jednou z hlavních novinek, se kterou přichází nový HomePod, je rozhodně senzor teploty a vlhkosti. Díky tomuto senzoru bude možné nastavovat různé automatizace, a to právě v závislosti na okolní teplotě či vlhkosti. V praxi to znamená, že pokud bude například vysoká teplota, tak se mohou automaticky zavřít žaluzie, případně při nízké teplotě zase zapnout topení apod. Jen pro zajímavost, tímto senzorem disponuje také již představený HomePod mini, celou tu dobu byl ale deaktivovaný. Zprovoznění na obou zmíněných HomePodech dočkáme již během příštího týdne, kdy vychází nové aktualizace operačních systémů.

Větší dotyková plocha

Od nového HomePodu jsme v posledních týdnech měli opravdu velká očekávání. Na posledních konceptech jsme si mohli prohlédnout například větší dotykovou plochu, která měla v sobě skrývat kompletní displej, jenž by byl schopen například zobrazovat aktuálně přehrávanou hudbu, informace o domácnosti apod. Větší dotykové plochy jsme se skutečně dočkali, bohužel se ale stále jedná o klasickou plochu bez displeje, kterou již známe z ostatních jablečných reproduktorů.

HomePod (2. generace)

Čipy S7 a U1

Součástí posledních spekulací o chystaném HomePodu bylo také to, že se máme dočkat nasazení čipu S8, tedy nejnovějšího „hodinkového“ čipu, který najdeme například v Apple Watch Series 8 nebo Ultra. Namísto něj však Apple sáhl po čipu S7, který je o generaci starší a pochází z Apple Watch Series 7. Ve skutečnosti to ale nemá na výkon žádný vliv, jelikož čipy S8, S7 a S6 jsou specifikacemi naprosto totožné a mají pouze jinou číslovku v názvu. Kromě čipu S7 se nový HomePod druhé generace pochlubí také ultra-širokopásmovým čipem U1, který lze využít k jednoduchému předávání hudby z iPhonu, jenž stačí pouze přiblížit k horní straně reproduktoru. Nutno zmínit, že nechybí ani podpora standardu Thread.

HomePod (2. generace)

Menší velikost a váha

I když se na první pohled může zdát nový HomePod ve srovnání s tím původním stejný, tak věřte, že rozměrově i váhově je na tom lehce jinak. Co se rozměrů týče, tak je nový HomePod zhruba o půl centimetru nižší – konkrétně měla první generace výšku 17,27 centimetru, zatímco ta druhá má 16,76 centimetru. Z hlediska šířky vše zůstává při starém, tedy konkrétně 14,22 centimetru. Váhově si pak HomePod druhé generace polepšil o 150 gramů, jelikož váží 2,34 kilogramu, zatímco původní HomePod vážil 2,49 kilogramu. Rozdíly jsou to zanedbatelné, ale rozhodně znatelné.

Nižší cena

Apple představil původní HomePod v roce 2018 a o tři roky později jeho prodej ukončit, a to z důvodu nízké poptávky, která byla způsobena především vysokou cenou. V té době vycházel HomePod oficiálně na 349 dolarů a bylo jasné, že pokud bude chtít Apple v budoucnu novým reproduktorem uspět, tak bude muset představit novou generaci se skvělými vylepšeními a zároveň nižší cenou. Bůhvíjak velkých vylepšení jsme se bohužel nedočkali, cena každopádně klesla o 50 dolarů, a to na 299 dolarů. Otázkou tedy zůstává, zdali tohle jablíčkářům stačí, anebo bude i druhá generace HomePodu nakonec propadák. V Česku nový HomePod bohužel stále nekoupíte, takže v případě zájmu jej bude nutné objednat ze zahraničí, například z Německa, anebo si budete muset počkat na naskladnění u některých českých prodejců, avšak bohužel s výraznou přirážkou.

HomePod (2. generace)

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.