Zavřít reklamu

Jabličkáři po celém světě se konečně dočkali – společnost Apple tento týden vydala operační systém iOS 14.5 pro všechny uživatele. Tato aktualizace přináší řadu velmi zajímavých novinek, na které se podrobněji podíváme v našem dnešním článku.

Odemčení iPhonu za pomoci Apple Watch

Jednou z nejočekávanějších novinek v současné aktualizaci je možnost odemčení iPhonu za pomoci Apple Watch, což ocení zejména majitelé iPhonů s Face ID, kteří až dosud museli kvůli odemčení svého telefonu jinde než doma sundavat roušku nebo respirátor. iPhone lze odemknout pouze hodinkami, které jsou v jeho těsné blízkosti, jsou s ním spárované, a majitel je má nasazené na ruce. Odemčení aktivujete na svém iPhonu v Nastavení -> Face ID a kód -> Odemknout pomocí Apple Watch.

Vyšší bezpečnost

Operační systém iOS 14.5 nabízí také uživatelům mnohem lepší kontrolu nad tím, jaké aplikace je sledují a shromažďují jejich data za účelem vylepšování reklamy. Po instalaci současné aktualizace se vám při spuštění aplikace objeví dialogové okno, ve kterém můžete aplikaci požádat o nesledování. Pokud chcete nesledování aktivovat u všech aplikací, spusťte na svém iPhonu Nastavení -> Soukromí -> Sledování, a deaktivujte položku Povolit aplikacím žádosti o sledování.

Podpora nových herních ovladačů

S touto novinkou si Apple sice dal docela dost na čas, nakonec se jí ale hráči přece jenom dočkali. Operační systémy iOS 14.5, iPadOS 14.4 a tvOS 14.5 konečně nabídnou podporu herních ovladačů PlayStation 5 Dual Sense a Xbox Series X, které můžete využít k hraní her z App Storu, Apple Arcade, nebo služeb typu Google Stadia.

Možnost volby výchozí streamovací služby

Pokud na svém iPhonu využíváte k poslechu hudby více hudebních streamovacích služeb, jako je třeba Apple Music nebo Spotify, můžete se v iOS 14.5 sami rozhodnout, kterou budete používat jako výchozí při přehrávání hudby za pomoci Siri – stačí po instalaci iOS 14.5 požádat Siri o přehrání hudby, a ona se vás již sama zeptá, kterou aplikaci má používat jako výchozí. Tato možnost se vám bohužel zobrazí jen jednou a zatím není možnost ji změnit v Nastavení.

Více možností v Apple Maps

Operační systém iOS 14.5 přináší i novinky, na které si u nás budeme muset zatím bohužel ještě nějakou dobu počkat (pokud se jich vůbec dočkáme). Jednou z těchto novinek je možnost v Apple Maps nahlásit překážku na silnici, radar nebo třeba potenciální nebezpečí. Nechme se překvapit, zda Apple tuto možnost časem zavede také u nás.

.