Zavřít reklamu

Jabličkáři po celém světě se konečně dočkali – společnost Apple tento týden vydala operační systém iOS 14.5 pro všechny uživatele. Tato aktualizace přináší řadu velmi zajímavých novinek, na které se podrobněji podíváme v našem dnešním článku.

Odemčení iPhonu za pomoci Apple Watch

Jednou z nejočekávanějších novinek v současné aktualizaci je možnost odemčení iPhonu za pomoci Apple Watch, což ocení zejména majitelé iPhonů s Face ID, kteří až dosud museli kvůli odemčení svého telefonu jinde než doma sundavat roušku nebo respirátor. iPhone lze odemknout pouze hodinkami, které jsou v jeho těsné blízkosti, jsou s ním spárované, a majitel je má nasazené na ruce. Odemčení aktivujete na svém iPhonu v Nastavení -> Face ID a kód -> Odemknout pomocí Apple Watch.

Vyšší bezpečnost

Operační systém iOS 14.5 nabízí také uživatelům mnohem lepší kontrolu nad tím, jaké aplikace je sledují a shromažďují jejich data za účelem vylepšování reklamy. Po instalaci současné aktualizace se vám při spuštění aplikace objeví dialogové okno, ve kterém můžete aplikaci požádat o nesledování. Pokud chcete nesledování aktivovat u všech aplikací, spusťte na svém iPhonu Nastavení -> Soukromí -> Sledování, a deaktivujte položku Povolit aplikacím žádosti o sledování.

Podpora nových herních ovladačů

S touto novinkou si Apple sice dal docela dost na čas, nakonec se jí ale hráči přece jenom dočkali. Operační systémy iOS 14.5, iPadOS 14.4 a tvOS 14.5 konečně nabídnou podporu herních ovladačů PlayStation 5 Dual Sense a Xbox Series X, které můžete využít k hraní her z App Storu, Apple Arcade, nebo služeb typu Google Stadia.

Možnost volby výchozí streamovací služby

Pokud na svém iPhonu využíváte k poslechu hudby více hudebních streamovacích služeb, jako je třeba Apple Music nebo Spotify, můžete se v iOS 14.5 sami rozhodnout, kterou budete používat jako výchozí při přehrávání hudby za pomoci Siri – stačí po instalaci iOS 14.5 požádat Siri o přehrání hudby, a ona se vás již sama zeptá, kterou aplikaci má používat jako výchozí. Tato možnost se vám bohužel zobrazí jen jednou a zatím není možnost ji změnit v Nastavení.

Více možností v Apple Maps

Operační systém iOS 14.5 přináší i novinky, na které si u nás budeme muset zatím bohužel ještě nějakou dobu počkat (pokud se jich vůbec dočkáme). Jednou z těchto novinek je možnost v Apple Maps nahlásit překážku na silnici, radar nebo třeba potenciální nebezpečí. Nechme se překvapit, zda Apple tuto možnost časem zavede také u nás.

Diskuze k článku

    Tak já mám asi jinou verzi. Přepínač se jmenuje “allow apps to request to track”. Což chápu tak ze jim přepínačem povolim se zeptat. Pokud ho neaktivuju, nebudou se moci ani zeptat, natož sledovat.

    Nevím, jestli to tam už nebylo dříve, protože většinou jezdím podle Google Maps nebo Waze, ale včera jsem jel po D1, spustil jsem si Apple Maps a najednou se tam objevil červený banner s hlaskou, že na 79 km je nehoda… A byla.. Takže jestli je to nové v 14.5, nebo je to normální, stará funkce..?

celý text

Čtěte více