Zavřít reklamu

V naší sérii o online nástrojích Googlu pokračujeme dílem, věnovaným online tabulkovému procesoru Google Tabulky. Představíme vám pětici tipů a triků, které se vám při práci v rámci této webové služby budou určitě hodit.

Spolupráce

Stejně jako u všech ostatních online služeb můžete i v případě Google Tabulek využít funkci sdílení a spolupráce – stačí v pravém horní rohu okna s tabulkou kliknout na Sdílet. Tabulku pojmenujte a poté v kartě sdílení klikněte na “Všichni uživatelé, kteří mají odkaz”. Poté můžete nastavit způsoby sdílení i oprávnění pro ty, se kterými tabulku sdílíte.

Graf pro lepší přehlednost

Tabulky v Google Tabulkách vám nemusí potřebná data zobrazovat jen klasickým způsobem. Pokud chcete svou tabulku ozvláštnit, nebo odprezentovat údaje také v jiné podobě, můžete je převést do barevného grafu. Postup je jednoduchý – stačí v tabulce kliknutím se současně stisknutou klávesou Cmd označit data, která chcete převést do grafu, a poté na nástrojové liště v horní části okna kliknout na Vložit -> Graf.

Zamykání buněk

Pokud svou tabulku sdílíte také s jinými uživateli, a nechcete, aby do vybraných buněk jakýmkoliv způsobem zasahovali (k čemuž může dojít také zcela náhodou a neúmyslně), můžete si data uzamknout. Zamknout si můžete jak jednotlivé buňky, tak i list jako takový. Na nástrojové liště v horní části okna klikněte na Nástroje -> Chránit list. Poté v okně nastavte parametry uzamčení, případně vylučte buňky, které chránit nechcete.

Makra

Pokud s tabulkami pracujete déle a podrobněji, jistě znáte funkci maker například z microsoftího Excelu. S makry ale můžete výborně pracovat také v tabulkách webové aplikace Google Tabulky. Na nástrojové liště v horní části okna klikněte na Nástroje -> Makra -> Zaznamenat makro. Ve spodní části okna se vám zobrazí karta, kde nastavíte veškeré parametry, a můžete začít s nahráváním.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více