Zavřít reklamu

Před několika týdny Apple vypustil operační systém macOS Ventura pro veřejnost. Učinil tak po zhruba měsíčním odkladu, během kterého se mu naštěstí podařilo většinu funkcí vypilovat tak, aby mohly být vypuštěny na veřejnost. Součástí macOS Ventura je nespočet skvělých novinek a vychytávek, stejně jako v rámci dalších nových operačních systémů. Na našem magazínu se všem novinkám samozřejmě věnujeme a v tomto článku se konkrétně podíváme na 5 tipů ve Fotkách z macOS Ventura, které se hodí znát. Tak se na to rovnou vrhněme.

Hromadná úprava

Součástí aplikace Fotky je již po dobu několika let opravdu skvělý editor fotek a videí, který dostačuje většině uživatelům. Ti tak nemusí sahat po aplikacích třetích stran, které jsou často placené. Obrovským nedostatkem tohoto editoru však doposud byla nemožnost hromadné úpravy obsahu, potažmo kopírování a vkládání úprav na další fotky a videa. Právě tato možnost však přišla v rámci macOS Ventura, a pokud byste ji chtěli využít, tak na upravenou fotku (nebo video) klepněte pravým tlačítkem (dvěma prsty), a poté klepněte na Zkopírovat úpravy. Následně si vyberte jednu (nebo více) fotek, na kterou chcete úpravy aplikovat, klepněte na ni pravým tlačítkem (dvěma prsty) a v menu stiskněte možnost Vložit úpravy.

Odstranění duplikátů

Fotky a videa v naprosté většině případů zabírají nejvíce místa v úložišti našich zařízení. Z toho důvodu je nutné, abyste si čas od času našli chvíli pro udělání pořádku v nativní aplikaci Fotky. Velmi často můžete mezi vaším obsahem narazit také na duplikáty, tedy stejné fotky nebo videa. Pro jejich rozpoznání bylo donedávna nutné využívat aplikace třetích stran, to se však v macOS Ventura a dalších nových systémech mění. Apple totiž přímo do Fotek integroval funkci pro detekci duplikátů, která funguje s využitím umělé inteligence. Pokud byste chtěli duplikáty zobrazit a případně je odstranit, stačí ve Fotkách v levém menu klepnout na Duplikáty.

Zamknutí fotek a videí

Pokud jste chtěli doposud ve Fotkách zamknout nějaký obsah, tak jste nemohli. K dispozici byla možnost pouze pro skrytí fotek a videí, což ale neřešilo problém, jelikož prakticky došlo pouze k přesunu vybraných položek do separátního alba. Mnoho uživatelů tak řešilo zamykání obsahu aplikacemi třetích stran, což z hlediska ochrany soukromí není ideální. V novém macOS Ventura je však konečně možné nativně fotky a videa zamknout, respektive můžete zamknout zmíněné album Skryté, což se opravdu hodí. Pro aktivaci této novinky stačí ve Fotkách v horní liště klepnout na Fotky → Nastavení → Obecné, kde dole aktivujte Používat Touch ID nebo heslo.

Odstranění pozadí z fotky

Mezi jednu z velmi zajímavých novinek, kterých jsme se dočkali v nových systémech, patří rozhodně možnost odstranění pozadí z fotky, potažmo vyříznutí objektu v popředí. Pokud byste chtěli tuto vychytávku ve Fotkách využít, tak se rozhodně nejedná o nic složitého. Jednoduše si najděte a rozklikněte fotku, ze které chcete odstranit pozadí, a poté na objekt v popředí klepněte pravým tlačítkem (dvěma prsty). Z menu, které se zobrazí, už pak stačí pouze klepnout na Zkopírovat hlavní motiv. Pak už se jen přesuňte tam, kam chcete vyřezaný objekt z popředí vložit, a poté ho zde vložte, třeba klávesovou zkratkou Command + V.

Sdílená knihovna fotek na iCloudu

Součástí nejnovějších operačních systémů od Applu je také velmi očekávaná funkce Sdílená knihovna fotek na iCloudu. V případě, že tuto funkci aktivujete, tak dojde k vytvoření sdílené knihovny fotek, do které můžete přispívat obsahem nejen vy, ale i ostatní účastníci, které si můžete zvolit. Tito účastníci pak mohou obsah nejen přidávat, ale také jej volně upravovat nebo odstraňovat. V případě, že byste chtěli Sdílenou knihovnu fotek na iCloudu na Macu aktivovat, tak stačí přejít do aplikace Fotky, kde pak v horní liště přejděte do Fotky → Nastavení → Sdílená knihovna. Aktivací na Macu provedete aktivaci i na všech vašich ostatních zařízeních. Mezi osobní a sdílenou knihovnou se pak lze jednoduše přepínat přímo v aplikaci Fotky, kde stačí v levé horní části okna klepnout na příslušnou možnost.

.