Zavřít reklamu

Pokud používáte chatovací aplikace, tak s největší pravděpodobností používáte také emoji. Emoji se v dnešní době nachází prakticky v každé zprávě, kterou odešlete anebo naopak přijmete. A proč taky ne – díky emoji vyjádříte velmi přesně vaše momentální pocity, anebo cokoliv jiného – ať už je to předmět, zvíře anebo třeba sport. Momentálně je nejen v rámci iOS k dispozici několik stovek různých emoji a další neustále přibývají.  Na dnešní den, tedy 17. července, připadá Světový den emoji. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 10 faktů, které jste dost možná o emoji vůbec nevěděli.

17. červenec

Možná se ptáte, z jakého důvodu připadá Světový den emoji právě na 17. července. Odpověď je velmi jednoduchá. Přesně před 18 lety Apple představil svůj vlastní kalendář, který nesl název iCal. V jablečné historii se tedy jedná o vcelku významné datum. Později, když se začaly emoji více používat, tak se v emoji kalendáře objevilo právě datum 17. 7. O několik let později, konkrétně v roce 2014, byl 17. červenec díky výše uvedeným souvislostem uveden jakožto Světový den emoji. O dva roky později, v roce 2016, změnil datum na emoji kalendáře i Google.

Odkud emoji pochází?

Za otce emoji se dá považovat Shigetaka Kurita. Ten v roce 1999 vytvořil vůbec první emoji pro mobilní telefony. Podle slov Kurita jej ani ve snu nenapadlo, že by se mohly za několik let rozšířit po celém světě – prvně byly totiž k dispozici jen v Japonsku. Kurita se rozhodl emoji vytvořit kvůli tomu, že v tehdejší době byly e-maily limitované na pouhých 250 slov, což v některých případech nedostačovalo. Emoji tak mělo při psaní e-mailů ušetřit volná slova.

V iOS 14 je nově k dispozici vyhledávání emoji:

Prsty v tom má i Apple

Nebyl by to Apple, kdyby neměl v mnoha světových technologiích prsty. Pokud se podíváme na stránku emoji, tak i v tomto případě Apple s rozšířením pomohl, a to výrazně. I přesto, že emoji vytvořil Shigetaka Kurita, tak se dá říci, že za rozšířením emoji stojí právě Apple. V roce 2012 přišel Apple se zbrusu novým operačním systémem iOS 6. Ten kromě ostatních skvělých funkcí přišel také s přepracovanou klávesnicí, ve které mohli uživatelé emoji jednoduše používat. Prvně mohli uživatelé využívat emoji jen v rámci iOS, později se však dostaly také do Messengeru, WhatsAppu, Viberu a dalších. Před třemi lety poté Apple představil Animoji – novou generaci emoji, která díky TrueDepth přední kamery dokáže převést vaše momentální pocity do obličeje zvířete, v případě Memoji poté do obličeje vlastní postavičky.

Nejpopulárnější emoji

Ještě před tím, než se v tomto odstavci dozvíte, které emoji je nejvtipnější, tak si zkuste tipnout. I vy jste tohle emoji určitě alespoň jednou odeslali a myslím si, že jej každý z nás odešle denně alespoň několikrát. Nejedná se o klasické emoji usmívající se tváře ?, dokonce není první v žebříčku ani palec ? a není to ani srdce ❤️. Mezi nejpoužívanější emoji patří smějící se tvář se slzami ?. Když vám protějšek pošle něco vtipného, anebo na internetu něco vtipného najdete, tak jednoduše tímto emoji reagujete. Navíc k tomu, když je něco velmi vtipné, tak těchto emoji pošlete hned několik najednou ???. Svým způsobem se tedy nemůžeme divit, že je emoji ? nejpopulárnější. Co se týče nejméně populárnějšího emoji, tak tím se stává text abc ?.

Rozdíl mezi muži a ženami

Muži se oproti ženám chovají v určitých situacích naprosto rozdílně. Úplně stejně to funguje i v případě používání emoji. Momentálně můžete využít více než 3 tisíce různých emoji a asi není třeba zmiňovat, že některá emoji jsou si velmi podobná – například ? a ?.  První emoji, tedy pouze oči ?, využívají především ženy, kdežto emoji tváře s očima ? využívají spíše muži. V případě žen patří mezi další velmi oblíbené emoji ?, ❤️, ?, ? a ?, muži zase naopak raději sáhnou po emoji ?, ? a ?. Kromě toho můžeme v tomto odstavci ještě podotknout, že emoji broskve ? využívá pro opravdové označení broskve jen 7 % populace. Emoji ? se všeobecně používá pro označení zadku. Podobně to je i v případě ? – ten se používá především k označení mužského přirození.

Kolik je momentálně k dispozici emoji?

Určitě vás zajímá, kolik emoji je momentálně k dispozici. Ke květnu roku 2020 je počet všech emoji 3 304. Tohle číslo je doopravdy závratné – je ale nutné podotknout, že u určitých emoji jsou k dispozici různé varianty, nejčastěji barva kůže. Do konce roku 2020 by mělo dojít k přidání dalších 121 emoji. V poslední době se v případě emoji bere ohled na transgender – v emoji, kterých se máme dočkat ještě letos, bude několik emoji věnováno právě tomuto „tématu“.

Prohlédněte si některá emoji, která letos přibudou:

Počet poslaných emoji

Je velmi těžké určit, kolik se denně na světě pošle emoji. Když vám ale řekneme, že jen na Facebooku dojde během jednoho dne k poslání více než 5 miliard emoji, tak asi pochopíte, že počet nelze zjistit. Momentálně jsou kromě Facebooku dostupné i ostatní sociální sítě, například Twitter anebo třeba Instagram, dále tady máme chatovací aplikace Zprávy, WhatsApp, Viber a mnoho dalších aplikací, ve kterých se emoji posílají. Ve výsledku se tak denně pošle několik desítek, ne-li stovek miliard emoji.

Emoji na Twitteru

Zatímco je velmi těžké určit, kolik emoji bylo posláno za jeden den, tak v případě Twitteru si můžeme zobrazit přesnou statistiku toho, kolik a jakých emoji bylo na této síti posláno dohromady. Stránka, díky které si tato data můžeme zobrazit, se nazývá Emoji Tracker. Data na této stránce se neustále mění, jelikož jsou znázorňována v reálném čase. Pokud si i vy chcete zobrazit, kolik emoji bylo již na Twitteru posláno, tak klepněte na tento odkaz. V době psaní tohoto článku bylo na Twitteru posláno již téměř 3 miliardy emoji ? a téměř 1,5 miliardy emoji ❤️.

počet emoji na twitteru 2020
Zdroj: Emoji Tracker

Marketing

Je dokázáno, že marketingové kampaně, které mají ve svých textech emoji, jsou o mnoho úspěšnější než ty kampaně, ve kterých se nachází pouhý text. Kromě toho se emoji objevují i v jiných formách marketingových kampaní. Například CocaCola přišla před určitou dobou s kampaní, kdy na své lahve natiskla právě emoji. Lidé si tak mohli v obchodě vybrat láhev s emoji, které znázorňovalo jejich momentální náladu. Emoji si můžete všimnout například také v newsletterech a dalších zprávách. Zkrátka a jednoduše, emoji vás vždy zaujmou více, než samotný text.

Oxfordský slovník a emoji

Před 7 lety se slovo „emoji“ objevilo v oxfordském slovníku. Původní anglická definice zní „A small digital image or icon used to express an idea or emotion.“ Pokud tuhle definici přeložíme do českého jazyka, tak zjistíme, že se jedná o „malý digitální obrázek či ikona, která je určena k vyjádření nápadu či emocí“. Slovíčko emoji poté pochází z japonštiny a skládá se ze dvou slov. „e“ znamená obrázek, „moji“ poté znamená slovo anebo písmeno. Takto vzniklo slovo emoji.

.