Zavřít reklamu

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. Možná vás nyní vystraším tím, když vám řeknu, že Štědrý den je tady již za necelý měsíc. To znamená, že v současné chvíli byste už měli mít nakoupenou většinu dárků pro všechny vaše blízké… minimálně by to takto mělo být v ideálním světě. Jenže v ideálním světě bohužel nežijeme, a tak je dosti pravděpodobné, že většina z vás nemá prozatím koupený ani jeden jediný dárek. Mezi jeden z nejlepších dárků, který můžete pod vánočním stromečkem najít, patří bezesporu iPhone. Ne každý si ale může dovolit nový kousek, což je zcela pochopitelné – od toho jsou tady použitá zařízení, která koupíte u vybraných prodejců či v bazaru. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 věcí, na které byste si při koupi použitého telefonu měli dát pozor.

Kondice baterie

Baterie je součástí každého chytrého telefonu a jedná se o spotřební zboží. To znamená, že při koupi chytrého telefonu musíte počítat s tím, že dřív nebo později budete muset baterii prostě vyměnit, jelikož postupem času ztrácí své vlastnosti – především tedy výdrž a jakousi svou „stabilitu“. Pokud zařízení každý den využíváte, tak jste samozřejmě čistě pocitově schopni určit, zdali je baterie v pořádku, či nikoliv. Avšak v případě, že kupujete nový chytrý telefon, tak baterii nelze patřičně otestovat. Přesně v tomto případě vám může pomoci Kondice baterie, tedy procentuální údaj, který udává kapacitu baterie relativně k výchozímu stavu. Čím vyšší kapacita tedy je, tím je baterie lepší. Hraniční lze pak považovat kapacitu 80 %, popřípadě pokud se namísto procent zobrazuje Servis. Kondici baterie lze ověřit v Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie.

Funkčnost Touch ID či Face ID

Druhou věcí, kterou je nutné před koupením chytrého telefonu z druhé ruky zkontrolovat, je biometrická autentizace, tedy funkčnost Touch ID či Face ID. Jedná se o jednu z nejdůležitějších částí chytrého telefonu od Applu, avšak z jiného důvodu, než si možná myslíte. Uživatelé, kteří se v opravách chytrých telefonů nevyznají, by mohli říct, že v případě nefunkčnosti stačí Touch ID či Face ID jednoduše vyměnit. Pravdou ale je, že tohle prostě a jednoduše možné není. Každý modul Touch ID a Face ID je totiž pevně vázán na základní desku, a pokud deska zjistí, že došlo k výměně této součásti, tak se kompletně deaktivuje a nelze ji nadále využívat. Zatímco tedy výměna baterie není žádným problémem, tak výměna Touch ID či Face ID problémem rozhodně je. Funkčnost Touch ID i Face ID můžete ověřit v Nastavení, kde rozklikněte Touch ID a kódový zámek, popřípadě Face ID a kódový zámek, a poté se jej pokuste nastavit.

Inspekce těla

Samozřejmě je nutné, abyste zařízení zkontrolovali také z vizuální stránky. Jakmile tedy iPhone z druhé ruky vezmete poprvé do ruky, tak se pořádně podívejte na škrábance či případné praskliny, a to jak na displeji, tak na zádech a rámečcích. Co se týče displeje, tak berte na vědomí, že hodně škrábanců a případných menších prasklinek může zakrýt tvrzené sklo, které tedy rozhodně sundejte a proveďte kontrolu. Pokud hodláte zakoupit iPhone 8 či novější, tak je zadní strana skleněná – i na tomto skle je nutné zkontrolovat škrábance a praskliny. Zároveň se podívejte, zdali náhodou nebylo zadní sklo měněné. To lze poznat například mezerou, která se může nacházet okolo fotoaparátu, popřípadě textem iPhone ve spodní části obrazovky. Zároveň můžete v některých případech poznat vyměněné zadní sklo ihned po chytnutí iPhonu do ruky. Vyměněná skla často svým způsobem „řežou“ do dlaně, popřípadě se jiným způsobem zachytávají. Kromě toho může vyměněná záda prozradit také lepidlo, které se může nacházet všude kolem.

Signál

Pokud jste úspěšně zkontrolovali baterii, Touch ID či Face ID a tělo jako takové, tak následně zkontrolujte i dostupnost signálu. Některým kupujícím se nechce vytahovat SIM kartu ze svého zařízení a vkládat ji do kupovaného zařízení pro odzkoušení, pravdou ale je, že byste si rozhodně tu práci dát měli. Čas od času se totiž stává, že se SIM karta vůbec nenačte, popřípadě že je signál velmi slabý. To dokáže prozradit, že se nejspíše někdo „hrabal“ ve vnitřnostech zařízení a mohl způsobit poškození slotu pro SIM kartu. Někteří prodávající bohužel předpokládají, že si kupující SIM kartu a signál jednoduše nevyzkouší, a tak mohou prodávat telefony, které nemusí fungovat. Sice vám tedy kontrola signálu a načtení SIM karty zabere několik minut, rozhodně ji ale nevynechávejte. Po načtení SIM karty si můžete rovnou zkusit zavolat, čímž navíc můžete otestovat také mikrofon, sluchátko a reproduktor.

signal na iphone

Diagnostická aplikace

Když osobně kupuji nějaký telefon z druhé ruky, tak automaticky provádím veškeré výše uvedené body pro kontrolu. Jakmile tuto kontrolu provedu, tak rozhodně nekončím a neříkám, že zařízení beru. Namísto toho instaluji speciální diagnostickou aplikaci, s pomocí které můžete vyzkoušet prakticky všechny funkce iPhonu a případně zjistit, co všechno nefunguje. Tato diagnostická aplikace se nazývá Phone Diagnostics a je k dispozici v App Storu zcela zdarma. V rámci této aplikace je možné zkontrolovat digitizér, multi-touch, 3D Touch či Haptic Touch, mrtvé pixely, Touch ID či Face ID, tlačítka pro hlasitost a napájení, přepínač tichého režimu, tlačítko plochy, dostupnost mobilní sítě, fotoaparát, reproduktory, mikrofony, gyroskop, kompas, vibrace a Taptic Engine a další součásti. Právě díky Phone Diagnostics jste schopni odhalit nefunkční část zařízení – jedná se tak o aplikaci, která je jednoduše k nezaplacení a doporučuji její stažení.

Phone Diagnostics můžete zdarma stáhnout zde

.