Zavřít reklamu

Ostrou verzi operačního systému iOS 15 dostupnou pro širokou veřejnost vydal Apple 20. září a od té doby jsme se dočkali už dvou jeho dalších setinových verzí s opravou různých chyb. Na dnešní den je pak naplánováno vydání prvního většího updatu tohoto systému – tedy konkrétně iOS 15.1. Jaké funkce by měla přinést? 

Protože vývojáři již mají k dispozici beta verzi připravovaného operačního systému, vědí také, jaké změny oproti základní verzi obsahuje. Dočkáme se tedy odloženého SharePlay ale i dalších drobných vylepšení. Majitelé iPhonů 13 Pro by se pak měli začít těšit na ProRes videa.

SharePlay 

Funkce SharePlay byla jednou z těch hlavních, kterou nám Apple při představování iOS 15 ukázal. Nakonec jsme se jí v ostré verzi nedočkali. Její hlavní integrace je ve FaceTime hovorech, kdy mezi zúčastněnými můžete sledovat seriály a filmy, poslouchat muziku nebo sdílet obrazovku s tím, co na svém telefonu aktuálně děláte – tedy typicky v případě procházení sociálních sítí.

Očkování na COVID-19 v Apple Wallet 

Pokud se nyní chceme prokazovat o očkování proti onemocnění COVID-19, ukázat informace o prodělané nemoci nebo podstoupeném negativním testu, je k tomu v České republice primárně určena aplikace Tečka. Je nicméně jedno, jakou službou se budete o těchto faktech prokazovat. Apple tedy chce sjednotit všechny možné certifikáty pod jednu službu, a tou má být samozřejmě jeho Apple Wallet. 

ProRes na iPhony 13 Pro 

Stejně jako tomu bylo loni v případě formátu Apple ProRAW, který byl s iPhony 12 Pro představen, ale nebyl ihned dostupný, se historie opakuje i letos. ProRes totiž Apple ukázal spolu s iPhony 13 Pro, ale po zahájení jejich prodeje není v rámci jejich aktuálního operačního systému ještě k dispozici. Tato funkce pak zajistí, že majitelé nejvyspělejších iPhonů budou moci díky vysoké barevné věrnosti a nízké kompresi formátu nahrávat, zpracovávat a odesílat materiály v televizní kvalitě klidně i za pochodu. A to poprvé na mobilním telefonu. Je ale třeba počítat s patřičnými nároky na vnitřní úložiště. Také proto je pro záznam v 4K rozlišení nutná kapacita alespoň 256 GB.

Přepínač makra 

A iPhony 13 Pro ještě jednou. Jejich fotoaparát se totiž naučil pořizovat makro fotografie a videa. A ač to Apple myslel jistě dobře, nedal uživateli na výběr tento režim ručně vyvolat, což způsobilo značné rozpaky. Desetinová aktualizace by toto tedy měla napravit. Nejde pak jen o dostupnou informaci pro uživatele, že se mu širokoúhlý fotoaparát na ten ultraširokoúhlý pro focení makra přepnul, ale vyvaruje se zde nechtěného přepínání v momentě detekce blízkých objektů, které působilo poněkud zmatečně.

Makro snímky pořízené iPhonem 13 Pro Max:

Bezeztrátový zvuk pro HomePod 

Apple již dříve oznámil, že podpora bezztrátového zvuku pro Apple Music přijde do HomePodu v iOS 15. Nedočkali jsme se, což by se právě nyní mělo změnit.

AirPody Pro 

iOS 15.1 by měl také opravit problém původní verze, která některým uživatelům AirPods Pro brání používat Siri k ovládání funkcí aktivního potlačení hluku a propustnosti. 

.