Zavřít reklamu

 Čeká nás WWDC, tedy událost, na které nám Apple ukáže spoustu funkcí, které se naučí i jeho starší zařízení. Obvykle se tak děje celosvětově, ale existují i služby, které se soustředí výhradně na USA a za hranice států se dostávají velice pomalu. A protože je Česká republika malý rybníček, možná se i tentokrát dočkáme něčeho, čeho se třeba nikdy nedočkáme. 

Zde tedy najdete přehled vybraných funkcí a služeb, které si třeba jen za našimi hranicemi mohou naši sousedé již užívat, ale my stále čekáme ne to, kdy a jestli vůbec se nad námi Apple někdy smiluje. Třeba ale v rámci své vývojářské konference překvapí a zmíní, jak hodlá expandovat do zbytku světa se Siri. Kdyby tato hlasová asistentka konečně zavítala i k nám, jistě bychom se nezlobili. Na Apple Cash ale asi můžeme rovnou zapomenout.

Siri 

Čím jiným začít než tou nejpalčivější bolístkou. Siri byla původně vydána jako samostatná aplikace pro operační systém iOS v únoru 2010 a v té době ji vývojáři také hodlali uvolnit pro zařízení Android a BlackBerry. O dva měsíce později ji ale Apple koupil, a 4. října 2011 ji představil jako součást iOS v iPhonech 4S. O 11 let později na ni stále čekáme. Ona je také ten důvod, proč u nás není v oficiální distribuci HomePod.

Siri FB

Apple Cash 

Apple Cash, dříve Apple Pay Cash, je funkce umožňující převod peněz od jednoho uživatele k druhému prostřednictvím iMessage. Když uživatel obdrží platbu, finanční prostředky se uloží na kartu příjemce, kde je k okamžitému použití u obchodníků, kteří přijímají Apple Pay. Apple Cash přitom společnost představila už v roce 2017 spolu s iOS 11.

CarPlay 

CarPlay je chytřejší a bezpečnější způsob, jak používat iPhone v autě tak, abyste se mohli lépe soustředit na silnici. Když je iPhone připojený ke CarPlay, můžete využívat navigaci, telefonovat, posílat a přijímat zprávy, poslouchat hudbu a dělat spoustu dalších věcí. Funkce sice víceméně bezproblémově funguje i u nás, avšak neoficiálně, protože Česká republika mezi podporovanými zeměmi nefiguruje. 

Carplay

Apple News 

Personalizované zprávy přímo od Applu, které vám předkládají ty nejzajímavější a nejrelevantnější a především ověřené novinky jsou k dispozici jen v Austrálii, Kanadě, Spojeném království a samozřejmě Spojených státech. To ostatně platí i o službě Apple News+, Apple News Audio je pak k dispozici výhradně jen v USA.

Apple News plus

Živý text 

Také jste se naučili používat novinku iOS 15, která vám z fotografie pomocí OCR převezme různé texty? A jak vám funguje? I nám kupodivu dobře na to, že není čeština funkcí podporována. Přítomna je totiž jen angličtina, kantonština, čínština, francouzština, němčina, italština, španělština a portugalština.

Fitness+ 

Máme zde Apple Music, Arcade i TV+, cvičení v podobě Fitness+ si ale užívat nemůžeme. Apple je s rozšiřováním služby poměrně pozadu, přitom nemá úplně důvod k tomu omezovat k ní přístup i ostatním neanglicky hovořícím zemím, které by jistě pochopili, co trenéři říkají. Jako jeden z důvodu, proč Apple nechce se službou expandovat, mohou být ale obavy o případné soudní tahanice, kdyby si někdo při cvičení přece jen ublížil, protože by nesprávně pochopil daný cvik, který mu nebyl řečen v jazyce, kterému sám rozumí.

.