Zavřít reklamu

Aktuálně jsou to již dva měsíce ode dne, kdy Apple představil nové operační systémy v podobě iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15. Konkrétně k představení těchto verzí došlo na letošní vývojářské konferenci WWDC, na které jablečná společnost představuje nové verze svých systémů pravidelně každý rok. I když se to na první pohled nemuselo zdát, tak veškeré zmíněné systémy disponují mnoha novými funkcemi a vylepšeními. Na našem magazínu se všem vylepšením neustále věnujeme v návodní sekci, což vysoký počet novinek podtrhuje. Aktuálně si předběžně mohou systémy vyzkoušet jak vývojáři, tak o klasičtí beta testeři, a to v rámci speciálních beta verzí. Pojďme se společně v tomto článku podívat na další funkci z iOS 15.

iOS 15: Jak v Mapách zobrazit interaktivní zeměkouli

Jak už bylo zmíněno výše, tak všemožných novinek je v iOS 15 a dalších systémech opravdu mnoho. V některých případech se jedná o takové novinky a funkce, které budete využívat každý den, jindy zase o takové funkce, které si prohlédnete jen párkrát, popřípadě pouze v konkrétním případě. Mezi takovou funkci patří možnost pro zobrazení interaktivní zeměkoule v aplikaci Mapy. Nedávno jsme si ukázali, jak ji lze zobrazit v macOS 12 Monterey, nyní se podíváme na to, jak ji lze zobrazit v iOS a iPadOS 15. Postup je následující:

  • Prvně se na vašem iPhonu s iOS 15 přesuňte do nativní aplikace Mapy.
  • Jakmile tak učiníte, tak mapu pomocí gesta sevření dvou prstů oddalte.
  • Při postupném oddělování se původní mapa začne formovat do interaktivní zeměkoule.
  • Jestliže mapu oddálíte kompletně, tak už se vám objeví celá zeměkoule, se kterou lze pracovat.

Prostřednictvím výše uvedeného postupu lze tedy v rámci iOS či iPadOS 15 zobrazit interaktivní zeměkouli. Pomocí této mapy si můžete jednoduše prohlédnout celý svět jako by vám ležel na dlani. Nutno ale podotknout, že u prohlížení to nekončí. Jakmile se například přesunete na nějaké známé místo, tak si po klepnutí na něj můžete nechat zobrazit různé informace – například výšku hor či průvodce. Díky tomu lze interaktivní zeměkouli případně využít i jakožto edukační prostředek. Interaktivní zeměkoule je opravdu k dispozici jen v nových systémech, pokud byste se pokusili o její zobrazení v systémech starších, tak se vám to nepodaří. Namísto zeměkoule se zobrazí pouze klasická 2D mapa.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více