Zavřít reklamu

V operačním systému iOS 15 se nám Apple pochlubil hned několika změnami nativního prohlížeče Safari. Konkrétně jsme se dočkali příchodu skupin panelů, dolního řádku panelů a možnosti instalace rozšíření. Spolu se zmiňovaným dolním řádkem panelů se pochopitelně přesunul i samotný adresní řádek na spodní stranu displeje, což s sebou přineslo jistou kontroverzi a nemalou vlnu kritiky. Jablíčkáři na tuto změnu zkrátka nereagovali úplně pozitivně a mnoho z nich se proto okamžitě rozhodlo pro návrat k dřívějšímu normálu. Samozřejmě nezmizela možnost si nastavit dřívější podobu, a tedy přesunout adresní řádek zpátky nahoru.

Po téměř roce s operačním systémem iOS 15 se proto nabízí zajímavá otázka. Vydal se v tomto Apple správným směre, nebo „experimentoval“ až příliš a svou změnou víceméně nikoho nepotěšil? Nad tím začali debatovat samotní uživatelé na diskuzních fórech, kde mnoho zastánců tradičního přístupu dost možná překvapili. Jejich názor je totiž prakticky jednotný – adresní řádek na spodní straně vítají s otevřenou náručí a nahoru by jej už nikdy nevrátili.

Změna pozice adresního řádku slaví úspěch

Jak je ale možné, že jablíčkáři otočili o 180° a naopak změnu začali vítat? V tomto ohledu je to poměrně jednoduché. Adresní řádek na spodní straně displeje je totiž podstatně přívětivější pro používání, jelikož lze na něj daleko snadněji dosáhnout při používání iPhonu jednou rukou. Něco takového zkrátka není v opačném případě možné, což platí dvojnásob v případě větších modelů.

Zároveň důležitým faktorem je i zvyk. Prakticky všichni jsme roky používali prohlížeče, jejíchž adresní řádek se nacházel nahoře. Žádná alternativa z řad nejpoužívanějších prohlížečů jednoduše neexistovala. Z tohoto důvodu bylo pro všechny obtížné si zvykat na nové umístění, a samozřejmě taky nešlo o něco, co bychom se dokázali jen tak přeučit během jediného dne. Ne nadarmo se ale říká, že zvyk je železná košile. Ostatně to se projevilo i v tomto případě. Stačilo dát změně šanci, přeučit se na ni a následně se radovat z pohodlnějšího používání.

safari panely ios 15
Zdroj: SmartMockups.com

Určitě také nesmíme zapomenout zmínit další novinku, která jednoznačně hraje ve prospěch samotné změny. V takovém případě totiž nechybí ani podpora gest. Pouhým přejetím prstu po adresním řádku zleva doprava či naopak se tak můžeme přepínat mezi otevřenými panely, případně při pohybu zespoda nahoru zobrazit všechny právě otevřené panely. Celkově se tak zjednodušilo ovládání a navigace a došlo tak ke zpříjemnění samotného používání. Ačkoliv se tedy Apple nejprve setkal s hořkou kritikou, tak netrvalo dlouho, než se ve finále setkal s pozitivními ohlasy.

Diskuze k článku

    Kdyz jsem prechazel z Windows telefonu, tak jsem byl zklamanej, ze to nemaj ostatni mobilni OS, takze ja jsem to naopak vital a skoda, ze to neni i na iPadu…

    Neznám nikoho, kdo by používal adresní řádek dole. Všichni ho mají normálně nahoře. A naprosto to chápu – všude jinde je taky nahoře, takže mít to zrovna v mobilu obráceně, to fakt nedává smysl. Obzvlášť v mobilu, kde do adresního řádku uživatelé zasahují jen výjimečně, jinak víceméně klikají na odkazy, je adresní řádek dole zbytečnou překážkou. A že na něj nahoře nejde dosáhnout? Každý jablíčkář zná jednoduché gesto, které tenhle problém řeší. 😉

celý text

Čtěte více