Zavřít reklamu

K hornímu řádku nabídek v macOS, respektive jeho pravé části, přistupují uživatelé různě. Někteří v něm nechtějí vidět nic jiného než pár základních ikon a údajů, jiní se do něj zase vůbec nemohou vejít, protože tam mají spoustu aplikací. Pokud patříte spíše k tomu druhému případu nebo zkrátka máte rádi pořádek, může být pro vás aplikace Bartender.

Aplikací, respektive ikon v horním řádku nabídek má každý různě. Různě se totiž chovají jednotlivé aplikace – některé jsou na této pozici závislé, u jiných si můžete vybrat mezi dockem a horní lištou a někde nepotřebujete ikonu vůbec. Obvykle vám ale minimálně pár aplikací v řádku nabídek zůstane, ať chcete, nebo ne.

Nejdůležitější u ikony každé aplikace bývá, zda je její pozice v řádku nabídek skutečně nutná. To znamená, jestli na ni například pravidelně klikáte, přenášíte soubory nebo vám něco indikuje, a tak ji potřebujete mít co možná nejjednodušeji přístupnou. Aktuálně mám v horní liště osm ikon, pokud nepočítám systémové Wi-Fi, Bluetooth, Time Machine a další a minimálně půlku z nich mít na očích nepotřebuji.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Jedná se o aplikace Fantastical, Dropbox, CloudApp, 1Password, Magnet, f.lux, Tooth Fairy a Rocket. Několik jmenovaných aplikací jsem začal používat až v poslední době, a proto jsem také začal zvažovat, že nasadím aplikaci Bartender, kterou jsem již několik let znal, ale neměl větší důvod využít. Jak se mi ale řádek nabídek zaplnil, po Bartenderu jsem ihned sáhl a udělal dobře.

Bartender funguje jako další aplikace v horní liště, ovšem pod jeho ikonu můžete skrýt klidně všechny ostatní položky v řádku nabídek, a tak slouží jako taková složka, kam můžete vše nepotřebné uklidit. Z mých zmíněných aplikací tam okamžitě putovaly 1Password, Magnet, Tooth Fairy, Rocket (vše ovládám přes klávesové zkratky) a f.lux, který operuje automaticky.

Zůstaly Fantastical, Dropbox a CloudApp. Ikona Fantasticalu mi neustále ukazuje aktuální datum a zároveň ke kalendáři jinak než přes horní lištu ani nepřistupuji. Na ikonu CloudApp neustále přetahuju soubory, které se pak automaticky uploadují, a Dropbox také používám často. Nastavení každého uživatele se určitě bude různit, ale alespoň pro představu nastiňuji mé fungování.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
Mnoho uživatelů jistě uvítá, když mu z očí zmizí Time Machine, Bluetooth nebo třeba klidně hodiny a stav baterie. Bartender umí skrýt i tyto systémové položky. A aby toho nebylo málo, můžete pak klidně skrýt i celého Bartendera, vyvolávat ho jen přes klávesovou zkratku a mít řádek nabídek zcela čistý. V rámci Bartendera lze pak mezi aplikacemi snadno vyhledávat a někomu může toto fungování vyhovovat.

Jiní jisté uvítají, že si s Bartenderem mohou podle svých preferencí seřadit všechny ikony, a to jak v řádku nabídek, tak ve složce Bartenderu, stačí jen zmáčknout CMD a přetáhnout ikonu na vybranou pozici. Aplikace i uvnitř složky fungují úplně stejně, jen jsou schované. Bartender může mít různé podoby: ikonu barmana, ale třeba jen jednoduchý motýlek, tři tečky, hvězdička nebo vyberete vlastní obrázek.

Uživatelská nastavení jsou zkrátka velmi široká a u každé konkrétní aplikace si vždy zvolíte, jak se má Bartender chovat. Například umí i to, že když se aplikace aktualizuje, na určitý čas se zobrazí v hlavní liště mimo složku, abyste o tom věděli.

Pokud vás Bartender zaujal, můžete si ho na macbartender.com stáhnout a celý měsíc zkoušet zdarma. V případě, že se vám zalíbí, si můžete za necelých 400 korun zakoupit plnou licenci, což je férová cena.

Diskuze k článku

  Zvláštní, zajímalo by mne, kam z tohoto webu zmizela moje recenze na aplikaci Bartender

  To já klidně odpovím, jen jsem si tohle vlákno přes víkend nerozklikával a našel jsem příspěvky až teď. Snažil jsem se zjistit, kam se recenze poděla, protože jsem si ani nebyl vědom toho, že se tu již kdysi objevila, ale zjistit se mi to nepodařilo.

  „Mnoho uživatelů jistě uvítá, když mu z očí zmizí Time Machine, Bluetooth nebo třeba klidně hodiny a stav baterie. Bartender umí skrýt i tyto systémové položky.“

  Bluetooth se dá skrýt v nastavení, Time Machine taky, hodiny se dají smrsknout na pár pixelů a mám dojem, že stav baterie jde běžně skrýt taky aniž bych musel mít další aplikaci. Pokud ikonu nepoužívám tak ji skryji, pokud ji používám často tak si ji tam nechám. Mít ji v nabídce ale zároveň zakrytou je takový pofidérní hybrid.

  „Jiní jisté uvítají, že si s Bartenderem mohou podle svých preferencí seřadit všechny ikony, a to jak v řádku nabídek, tak ve složce Bartenderu, stačí jen zmáčknout CMD a přetáhnout ikonu na vybranou pozici.“

  Ano, takhle to funguje i bez té aplikace, umí to systém v základu, teda aspoň u většiny ikon to tak šlo. Ještě bych podotknul, že při stisknutém altu (myslím?)
  se vám po rozkliknutí zobrazí více informací. U wifi je to třeba síla signálu,
  IP adresy, kanál wifi atd. Což mi připadne jako mnohem důležitější a užitečnější rada než celý bartender a nepamatuji si, že by o tom někdy redakce psala.

  f.lux dnes už nepoužívám, dost mi blbl ale chápu, že někomu je příjemnější jak systémová funkce. Ale jinak tenhle styl moc u lidí nechápu. Přehledová nabídka je přehledová a přehledná jen do doby, dokud tam není zbytečně moc položek a funkcí. Stejně jako v autě bych nechtěl mít na palubovce 200 ikonek a 179 tlačítek ale jenom ty nejpoužívanější a nejčastější tak to praktikuji i u počítače.

  Teda proti gustu…jen to použití pak jde proti původnímu smyslu a myslím, že pokud člověk za každou cenu potřebuje mít „po ruce“ hodně zkratek a ikon tak jsou určitě lepší možnosti jak nucenou úpravou řádku nabídek :-)

  Dnes je to podle me taky zbytecnost, nevidim tak nejak realny vyuziti. Kdysi jsem licenci k aplikaci dostal v byvaly praci, tak jsem to zkousel a vim, ze to byla jedina moznost, jak skryt nektere systemove ikony na liste (myslim, ze slo hlavne o hodiny). Dnes uz jdou nativne myslim uplne vsechny.

  Ano, mám dojem, že dnes se dají skrýt všechny (teda nezkoušel jsem to, neměl jsem tu potřebu)…o to víc nechápu, že za tu app chce autor takové peníze, pokud mu dnes aplikace minimální funkčnost. Není divu, že si pak musí platit reklamu.

  Osobně to mám hlavně kvůli tomu, že X aplikací má svoje ikonky v horní liště a nejsem schopen se jich zbavit jinak, než je zcuknout do Bartendera… Pořadí neřeším a nenechávám ho skrýt standardní systémové ikonky, které mohu skrýt přes nastavení…

  Jedná se o DropBox, NextCloud, F.Lux (zkoušel jsem NightShift, ale není to ono), Magnet, SnagIt, OverSight…

  Jakmile tyto aplikace budou schopny zmizet z „menu lišty“ tak Bartender zahodím, do té doby, pro lepší přehlednost budu Bartender používat, protože místo X ikonek tam mám jen jednu a vidím to co skutečně potřebuji…

  Právě že se všechny skrýt nedají. Magnet, Tooth Fairy nebo f.lux neskryjete, ale zbytečně ten menu bar zaplňují, přestože na ně vidět rozhodně nepotřebuju. Zároveň je ale potřebuju mít aktivní. Proto Bartender. Systémové věci jde opravdu z většiny skrýt i jinak, ale já měl minimálně dřív za to, že s tím přetahováním to nešlo u všech ikon, nicméně to už se taky konečně změnilo. Ale i kdyby mi měl Bartender sloužit jen na zakrývání ikon, které nepotřebuju vidět, ale musí v menu baru být, tak ať slouží. Rozhodně ho ale nepotřebují všichni, to je jasný.

  Argument, že máme za každou cenu hledat alternativu zdarma, nechápu. Navíc když tu není. Systémem hlavní funkci Bartenderu (= skrývání ikon aplikací třetích stran) nenahradíte. Jinak vývojář Bartenderu s námi ani nekomunikuje, takže si za nic nezaplatil.

  Není to jen vanilla, ze zvědavosti jsem zadal do googlu „bartender free alternative“ a je jich dost. Hned první výsledek hledání nabízí 4 další možnosti. Jen stačí hledat. Každopádně o přímo tomhle webu jsem nevěděl a určitě si jej projdu.

celý text

Čtěte více