Zavřít reklamu

Apple vydal zprávu o svém dopadu na životní prostředí za rok 2016. Mimo jiné je v ní zmíněn ambiciózní plán na vyrábění produktů pouze z recyklovaných materiálů.

Hlavní sekce letošní zprávy se týkají využívání obnovitelných zdrojů energie a snižování uhlíkových emisí v boji s klimatickými změnami, detailního monitorování materiálů používaných v produktech kvůli jejich kvalitě a možné toxicitě, testování produktů při používání a sledování jejich odolnosti a bezpečnosti a nově vytyčeného cíle postupného přechodu na produkty vyráběné výhradně z recyklovaných materiálů, ať už z vlastních produktů, nebo koupených od třetích stran.

Lisa Jacksonová o tomto ambiciózním plánu v rozhovoru s VICE řekla: „Děláme vlastně něco, co děláváme málokdy, totiž představujeme cíl předtím, než jsme úplně vymysleli, jak ho dosáhneme. Jsme tedy trochu nervózní, ale také myslíme, že je to velmi důležité, jelikož jako sektor trhu věříme, že tudy by technologie měla jít.“

report2017

AppleInsider podotýká, že výrazná (resp. kompletní) redukce potřeby těžení dalších materiálu pro výrobu produktů by kromě životního prostředí měla pozitivní dopad také na politickou reputaci Applu. Spolu s celým technologickým sektorem je prý totiž v poslední době kritizován za produkci baterií z kobaltu vytěženého v Kongu. O tomto aspektu se zpráva Applu samozřejmě nezmiňuje a místo toho zdůrazňuje, jaké důsledky bude plnění vytyčeného cíle mít.

Zatímco tradičně je dodavatelský řetězec lineární s těžením materiálů na začátku, jeho zpracováním, výrobou a užitím produktů uprostřed a zbavováním se odpadu na konci, Apple chce vytvořit uzavřenou smyčku sestávající pouze ze středu tohoto řetězce. V současnosti se společnost prý zaměřuje na zajišťování zodpovědných zdrojů materiálů a postupně zvyšuje míru recyklace svých produktů.

loop-supply-chain

Činí tak prostřednictvím programů pro zákazníky pro bezplatné nebo odměněné odevzdávání svých starých zařízení Applu k recyklaci, při níž před rokem začala používat robota Liama pro efektivní rozebírání iPhonů na co nejzákladnější součástky, z nichž lze pak vyrobit nové.

Apple také vytvořil profily 44 prvků používaných v jeho produktech, aby mohl eliminaci jejich těžby prioritizovat podle environmentálních, sociálních i distribučních faktorů. Ve spojitosti s tím je pak popsáno, jak různé materiály vyžadují různý přístup z hlediska jejich získávání z vyřazených produktů i samotných procesů recyklace, do nichž Apple prý také investuje ve snaze zvyšovat kvalitu recyklovaných materiálů.

Velký, ačkoliv ne až natolik ambiciózní, environmentální plán Apple naposledy prezentoval před více než třemi lety, kdy bylo nastaveným cílem napájení veškerých celosvětových aktivit Applu pouze energií z obnovitelných zdrojů. Loni byl Apple na 93 procentech tohoto cíle, letos je na 96 procentech – pro USA je využívaná energie stoprocentně „zelená“ už od roku 2014.

apple-park

Důležité pak samozřejmě je, k čemu je obnovitelná energie využívána, hned v první části zprávy jsou tedy detailní informace o množství vypuštěných skleníkových plynů, jak při produkci (stanovící přes tři čtvrtiny celkové hodnoty), tak při transportu produktů, jejich využívání a recyklaci a procentní podíl na celkové hodnotě má také provoz kanceláří. Apple se tedy snaží přimět co nejvíce svých dodavatelů k přechodu na obnovitelné zdroje – do roku 2020 chce spolu s dodavateli generovat 4 gigawatty energie z obnovitelných zdrojů. Apple sám jako model pro dodavatele v Číně vybudoval větrné a solární elektrárny generující 485 megawattů.

Dvě stránky zprávy jsou určeny také novému sídlu Apple Park, které se má stát největší kancelářskou budovou ve Spojených státech s platinovým certifikátem LEED, což je jeden z celosvětově nejpopulárnějších certifikačních programů hodnotících design, konstrukci, provoz a udržování budov.

Ve spojitosti s dnešním Dnem Země Apple na svém YouTube kanálu zveřejnil několik zábavných videí týkajících se jeho aktivit spojených se snižováním negativního dopadu na životní prostředí. Jedno z nich vysvětluje, jak jsou solární panely umisťovány výše nad povrch země aby pod nimi zůstalo dostatek místa například pro pastvu jaků. Druhé popisuje vypořádávání se s odpadem vznikajícím při sestavování produktů v čínských továrnách, třetí zase vysvětluje důležitost vyrábění vlastního syntetického potu pro testování reakce lidské kůže na náramky hodinek.

[su_youtube url=“https://youtu.be/eH6hf6M_7a8″ width=“640″]

Nakonec ve čtvrtém videu viceprezident nemovitostí Applu představuje Apple Park jako „dýchající budovu“, jelikož je jednou z největších budov na světě využívajících sofistikovaný systém přirozené ventilace vyžadující minimum dodatečné energie. Ve všech videích se objevuje Tim Cook, není ale snadné ho najít.

[su_youtube url=“https://youtu.be/pHOne3_2IE4″ width=“640″]

[su_youtube url=“https://youtu.be/8bLjD5ycBR0″ width=“640″]

[su_youtube url=“https://youtu.be/tNzCrRmrtvE“ width=“640″]

Zdroj: Apple, Apple Insider, VICE
Témata:
.