Zavřít reklamu

Minulý týden jsme se dočkali dlouho očekávaného představení nového iPadu Air 5. generace. Apple po dlouhých 18 měsících konečně aktualizoval i tento svůj velice populární tablet, který se posledního vylepšení dočkal ještě v roce 2020, kdy přišel se zajímavou designovou změnou. Ačkoliv byl příchod tohoto zařízení víceméně očekávatelný, i přesto byla většina jablíčkářů mile překvapena. Ještě v ten samý den, než došlo k představení, internetem proletěla velice zajímavá spekulace o možném nasazení čipu M1, který se nachází v základních Macích a od loňského roku i v iPadu Pro. Tímto krokem cupertinský gigant znamenitě navýšil výkon u svého iPadu Air.

Schopnosti čipsetu M1 z rodiny Apple Silicon už nějaký ten pátek známe. Své o tom mohou vyprávět především majitelé zmiňovaných Maců. Když totiž čip poprvé zavítal do MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini, prakticky všechny dokázal uchvátit svým skvělým výkonem a nízkou energetickou náročností. Je na tom stejně i iPad Air? Podle aktuálně dostupných benchmarkových testů, které mají sloužit ke změření výkonu,  je na tom tento tablet úplně stejně. Apple tedy z hlediska výkonu nikterak nerozděluje své Macy, iPady Pro, ani iPady Air.

iPad Air má výkonu na rozdávání. Potřebuje ho?

Strategie, kterou Apple razí při nasazování čipů M1, je s ohledem na předchozí kroky poměrně zvláštní. Jak už bylo zmíněno výše, ať už se jedná o Macy nebo iPady Air či Pro, všechna zařízení se spoléhají na skutečně totožný čip. Když se ale podíváme například na iPhone 13 a iPad mini 6, které se sice spoléhají na stejný čip Apple A15, uvidíme zajímavé rozdíly. CPU iPhonu totiž pracuje na frekvenci 3,2 GHz, zatímco v případě iPadu jen na 2,9 GHz.

Nabízí se ale zajímavá otázka, kterou si jablíčkáři kladou již od příchodu čipu M1 do iPadu Pro. Potřebují iPady vůbec takto výkonný čipset, když ve skutečnosti ani nedokážou naplno využít jeho výkon? Tablety od Applu jsou silně omezeny ze strany svého operačního systému iPadOS, který není tak příznivý v oblasti multitaskingu a je hlavním důvodem, proč většina lidí nedokáže nahradit Mac/PC za iPad. S trochou nadsázky lze tedy říct, že výkon, který nabízí M1, je novému iPadu Air téměř až k ničemu.

mpv-shot0159

Na druhou stranu nám tím Apple dává nepřímé náznaky o tom, že by v budoucnu mohly přijít zajímavé změny. Nasazení „desktopových“ čipů má jednoznačný vliv na marketing samotného zařízení – všem je hned jasné, jaké schopnosti mohou od tabletu očekávat. Zároveň se jedná o solidní pojistku do budoucna. Vyšší výkon může zajistit, že zařízení bude lépe držet krok s dobou a teoreticky i za několik let tak nabídne výkonu na rozdávání, než aby se potýkalo s jeho nedostatkem a nejrůznějšími záseky. Na první pohled je tedy nasazení M1 poměrně zvláštní a prakticky až bezvýznamné. Apple by jej ale mohl využít v budoucnosti a provést významné softwarové změny, které by tak neovlivnily jen v dané chvíli nejnovější zařízení, ale dost možná i loňské iPady Pro a současné iPady Air.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  A ipadu air chybi i hardware aby tak vykonny cip vyuzil. Uvadim napriklad obnovovaci frekvence obrazovky, jeden vstupni port.
  M1 je uvedeny v dobe A14, uz jsem cetl komentare o tom, ze je to prece uz rok stary procesor. No o tom at si kazdy udela svuj nazor. Osobne si myslim, ze apple utne podporu A14 drive nez M1. Nicmene krome M1 neustale opakovane dokola ten ipad air zase tak velka zmena neni. Nemam ani na jeden, ale ipad pro ma i za ty penize vice muziky.

  Bezne to nedelam, ale zkusim prispet feedbackem ke zkvalitneni budouci tvorby redaktora.

  Tvrzeni „M1 je desktopovy chip v tabletu“ je strasne zavadejici, protoze ve skutecnosti to je naopak – „M1 je mobilni chip v desktopu“. Doporucuji si alespon letmo nastudovat neco o procesorech.

  „iPad nedovede vykon vyuzit“ – to je proste prazdnej zvast. Vyuziti vykonu je hlavne o aplikacich a je uplne jedno, kolik portu nebo v jakym operacnim systemu je ta aplikace spustena. Podobne jako minule, doporucuji si alespon letmo nastudovat neco o Operacnich Systemech.

  Z predchozich dvou fatalne zavadejich uvah plyne celkovy sentiment „Napovida nam to ze dojde ke zmene v softwaru.“. Ano k ni dojde, ale urcite ne kvuli tomu, ze M1 nahrazuje A15. Architektura obou procesoru je az desive podobna a to, ze se Apple snazi a bude snazit sjednotit co nejvic software se uz deje spoustu let a dnes uz to sjednoceni je temer u konce. Takze opet strasne neinformovana prognoza.

celý text

Čtěte více.