Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Poptávka po iPhonech 12 pomalu klesá, přesto je ale meziročně podstatně vyšší

Vloni v říjnu nám Apple představil novou generaci jablečných telefonů, které opět přinesly řadu parádních novinek. Rozhodně nesmíme zapomenout zmínit výkonný čip Apple A14 Bionic, podporu 5G sítí, návrat k hranatému designu, nebo třeba skvělý Super Retina XDR displej i v případě levnějších modelů. iPhone 12 takřka okamžitě slavil úspěch. Jedná se o poměrně populární telefony, jejíchž prodeje jsou meziročně vyšší. Aktuálně jsme se dočkali nové analýzy od analytiky z prestižní společnost JP Morgan jménem Samik Chatterjee, který poukazuje na oslabující poptávku, která je ale stále meziročně výrazně vyšší.

Populární iPhone 12 Pro:

Ve svém dopisu investorům snížil vlastní předpoklad o počtu prodaných iPhonů v roce 2021 z 236 milionů kusů na 230 milionů kusů. Nadále ale poznamenal, že i přesto se jedná o zhruba 13% meziroční nárůst v porovnání s loňským rokem 2020. Tyto předpoklady si zakládají na obrovské popularitě modelu iPhone 12 Pro a na neočekávaném propadu nejmenší varianty s názvem iPhone 12 mini. Podle něj Apple v druhé polovině letošního roku kompletně zruší výrobu tohoto neúspěšného modelu. Podle některých informací jeho prodeje ve Spojených státech amerických během října a listopadu činily pouze 6 % z celkového počtu prodaných jablečných telefonů.

Apple trénuje Siri pro lepší porozumění lidem s řečovými vadami

Hlasová asistentka Siri bohužel není dokonalá a stále má co zlepšovat. Podle nejnovějších informací z The Wall Street Journal aktuálně technologičtí giganti pracují na tom, aby jejich hlasoví asistenti lépe porozuměli lidem, kteří bohužel trpí některou vadou řeči, převážně tedy koktáním. Apple pro tyto účely údajně posbíral kolekci s více než 28 tisíci audio klipy z nejrůznějších podcastů, kde se vyskytovali právě koktající lidé. Na základě těchto dat by se Siri měla postupně naučit nové řečové modely, což by v budoucnu mohlo daným jablíčkářům znatelně pomoci.

siri iphone 6

Cupertinská společnost již v minulosti implementovala funkci Hold to Talk, která je perfektním řešením pro zmiňované koktající lidi. Těm se totiž mnohdy stávalo, že než něco dořekli, Siri je přerušila. Tímto způsobem tedy stačí držet tlačítko, přičemž po dobu držení Siri pouze naslouchá. To může přijít vhod například i pro nás, kteří se musíme spoléhat na anglickou Siri. Tímto způsobem si můžeme lépe promyslet, co vlastně chceme říct a nestane se tak, že bychom se v polovině věty zasekli.

Na vývoji svých hlasových asistentů samozřejmě pracuje i Google se svým Assistantem a Amazon s Alexou. Google pro tyto účely sbírá data lidí s řečovými vadami, zatímco Amazon vloni v prosinci spustil Alexa Fund, kdy lidé s danou vadou sami trénují algoritmus, aby následně rozpoznal obdobné situace.

Apple ve Francii začal u produktů uvádět skóre opravitelnosti

Vlivem nové legislativy ve Francii musel Apple v případě svého Onlinu Storu a aplikace Apple Store uvádět takzvané skóre opravitelnosti u všech produktů. To se určuje stupnicí od jedné do desíti, přičemž deset představuje nejlepší možnou hodnotu, kdy je oprava co možná nejjednodušší. Systém hodnocení se poměrně podobá způsobům populárního portálu iFixit. Tato novinka by zákazníky měla informovat o tom, zdali je zařízení opravitelné, složitě opravitelné, nebo neopravitelné.

iPhone 7 Product(RED) Unsplash

Všechny loňské modely iPhone 12 získaly skóre 6, zatímco iPhone 11 a 11 Pro na tom byly trošku hůře, konkrétně s 4,6 body, což získal i iPhone XS Max. V případě iPhonu 11 Pro Max a iPhonu XR se jedná o 4,5 bodů. iPhone XS je poté ohodnocen 4,7 body. Lepší hodnoty můžeme najít v případě starších telefonů s Touch ID. Druhá generace iPhonu SE získala 6,2 bodů a telefony iPhone 7 Plus, iPhone 8 a iPhone 8 Plus si přišly na 6,6 bodů. Nejlépe na tom je iPhone 7 se skórem opravitelnosti 6,7 bodů. Co se týče jablečných počítačů, 13″ MacBook Pro s čipem M1 získal 5,6 bodů, 16″ MacBook Pro 6,3 bodů a M1 MacBook Air si přišel na nejlepších 6,5 bodů.

Přímo na stránkách francouzského Apple Supportu můžete nalézt informace o tom, jak došlo k určení skóre opravitelnosti u jednotlivých produktů a jaká byla kritéria. Mezi ty se řadí dostupnost potřebné dokumentace k opravě, složitost demontáže, dostupnost a cena náhradních dílů a softwarové aktualizace.

.