Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Od představení iPhonu 12 nás dělí pouhý týden

Již delší dobu zde stále častěji hovoříme o příchodu nové generace jablečných telefonů a několikrát jsme se podívali na to, s čím by se nové kousky mohly pochlubit. Představení iPhonu tradičně probíhá každoročně v září. Letos ale z důvodu aktuálně probíhající pandemii muselo dojít k posunutí termínu, protože firmy z dodavatelského řetězce nejsou schopny pracovat v běžném režimu. Kdy se ale zmiňovaného představení dočkáme doposud nebylo jasné.

Makety a koncept iPhone 12:

Během dnešního dne jste si na našem magazínu mohli přečíst velice očekávanou zprávu. Kalifornský gigant nám totiž oznámil termín nadcházející keynote, od které se samozřejmě očekává, že dojde k představení velice očekávaných iPhonů 12. Celá akce se uskuteční 13. října v divadle Steva Jobse v 19 hodin našeho času. Pojďme si tedy ještě v rychlosti shrnout ty hlavní novinky, kterými by se měl nový jablečný telefon pochlubit.

Apple oznámil, kdy představí nový iPhone 12

iPhone 12 by měl přijít ve čtyřech verzích a třech velikostech. Konkrétně jde o iPhone 12 s úhlopříčkou displeje 5,4″, dva 6,1″ modely a poté největší varianta s 6,7″. Modely s 6,1″ a 6,7″ by se měly pyšnit označením Pro, a proto nabídnou nějaké ty výhody navíc. Když se podíváme na vzhled, tak se očekává, že se Apple vrátí takzvaně „ke kořenům“ a svou „dvanáctku“ přinese v hranatém designu po vzoru iPhonu 4S či 5. Od všech chystaných modelů se nadále očekává displej s OLED panelem a 5G připojení.

Macy s T2 čipem trpí neopravitelnou bezpečnostní chybou

Novější jablečné počítače se pyšní bezpečnostním čipem Apple T2. Ten zajišťuje podstatně vyšší bezpečnost celého zařízení a stará se například o šifrování disku, bezpečně uchovává data funkce Touch ID, zabezpečuje zabezpečené spuštění a řadu dalších. Podle nejnovějších informací od odborníka na kyberbezpečnost však čip trpí neopravitelnou bezpečností chybou.

Daná chyba by útočníkovi mohla umožnit obejít celé zabezpečení disku, hesel a různých verifikací. Jak je to ale možné? S informacemi přišel zmiňovaný expert Niels Hofmans na svém blogu. Na vině je především architektura čipu jako takového. Ten je totiž postaven na procesoru Apple A10 a je tak bezbranný proti stejnému zneužití, které využívá checkm8 pro jailbreak iOS zařízení.

Apple T2 checkm8
Zdroj: MacRumors

Chyba umožňuje kompletně obejít samotný bootovací proces operačního systému SepOS, který běží na zmiňovaném čipu T2, a dává tak útočníkovi přímý přístup k hardwaru. Za běžných okolností čip ukončí veškeré procesy s fatální chybou, a to v momentě, kdy v DFU módu detekuje jakýkoliv pokus o dešifrování. Jakmile jednou útočník dokáže obejít zabezpečení, získává tak root práva (odemknou se mu veškeré možnosti). Štěstím je, že přímé dešifrování FileVault zabezpečení není možné. Útočník má každopádně skvělou příležitost nahrát do zařízení keylogger, který bude snímat všechny úhozy uživatele a získat si tak heslo tímto způsobem.

Jablečná stránka o představení iPhone 12 skrývá easter egg

V závěru dnešního souhrnu se ještě podíváme na zmiňované představení chystaného iPhonu 12. Na stránkách kalifornského giganta můžete již nyní nalézt stránku o připravované keynote, která jak již bylo zmíněno, se odehraje přesně za týden v 19 hodin. Chvíli po aktualizování webových stránek se na Twitteru objevila informace o tom, že se na webu nachází skrytý easter egg v podobě klasického objektu ve virtuální realitě.

Jestliže byste si to rádi vyzkoušeli na „vlastní kůži,“ bude vám stačit, když přejdete na tuto internetovou stránku s jablečnými událostmi a klepnete na měsíc October. Tímto se vám zmiňovaný easter egg spustí a budete si tak moci prohlédnout datum události ve 3D, které je obklopeno zlatě až modře zbarvenými koulemi. Na náhled se můžete podívat ve výše přiložené galerii.

.