Zavřít reklamu

Není žádným tajemstvím, že Apple jako jedna z nejvlivnější technologických společností současnosti klade velký důraz na životní prostředí po celém světě. Šetrnost k přírodě je nepochybně důležitou součástí společenské odpovědnosti tohoto giganta ze Silicon Valley a potvrzují to i aktuální informace ohledně financování do čisté energie.

Podle agentury Reuters Apple emitoval dluhopisy v hodnotě jedné a půl miliardy dolarů za účelem financování čisté energie – tedy takové, která při využití neznečišťuje životní prostředí – pro svůj globální provoz. Zelené dluhopisy v takové hodnotě jsou vůbec nejvyšší, jaké kdy jakákoliv americká společnost emitovala.

Viceprezidentka Applu Lisa Jacksonová, jež má na starosti řízení životního prostředí, politiky a sociální iniciativy, sdělila, že výnosy z těchto dluhopisů budou určeny především k financování nejen obnovitelných zdrojů a akumulované energie, ale také k energeticky šetrným projektům, zeleným budovám a v neposlední řadě ochraně zdrojů na přírodní bázi.

I když zelené dluhopisy zaujímají jen malou část celkového trhu s dluhopisy, tak se očekává jejich znatelný růst poté, co investoři pochopí hodnotu nízkouhlíkové ekonomiky a začnou do ní vkládat své finanční prostředky. Celému očekávanému růstu napovídá i sdělení ratingové agentury Moody’s.

Její oddělení investorských služeb před nedávnem přišlo s informací, že v letošním roce se má výdej zelených dluhopisů dostat až na hranici padesáti miliard dolarů, což by asi o sedm miliard pokořilo rekord z roku 2015, kdy se výdej pohyboval okolo 42,4 miliardy. Vyřknutý scénář byl postaven především na základě smlouvy Mezinárodní klimatické konference, která se konala v prosinci minulého roku v Paříži.

„Tyto dluhopisy umožní investorům vložit peníze tam, kde přetrvávají jejich obavy,“ uvedla Jacksonová pro Reuters a dodala, že podepsaná smlouva k příležitosti 21. klimatického summitu ve Francii pobídla cupertinského giganta k vydání těchto typů cenných papírů, jelikož investice do těchto zatím nedoceněných dluhopisů slíbily stovky společností.

Právě tato „nedoceněnost“ může být způsobena jistým nepochopením celkového významu. To zapříčiňuje skutečnost, že někteří investoři netuší, jaké jsou ustanovené standardy popisující tento cenný papír a transparentnost, jakým způsobem jsou výnosy použity. Dále se vyskytují i situace, kdy organizace používají odlišné směrnice pro investování.

Apple se rozhodl použít směrnici Green Bond Principles (volně přeloženo jako „principy zelených dluhopisů“), která byla stanovena finančními institucemi BlackRock a JPMorgan. Poté, co poradenská firma Sustainalytics provedla kontrolu, zdali struktura dluhopisů splňuje ujednané standardy na základě zmíněné směrnice, se bude Apple potýkat s ročními audity účetnického oddělení společnosti Ernst & Young za účelem pozorování, jak se s výnosy z emitovaných dluhopisů vůbec nakládá.

Výrobce iPhonů očekává, že drtivá část výnosů bude dále vynaložena v průběhu následujících dvou let, a to zejména z hlediska celosvětové redukce uhlíkových stop. V pomyslném hledáčku má Apple také naléhání na své dodavatele (včetně čínského Foxconnu), aby přešli k používání obnovitelných energetických zdrojů. Již během října minulého roku podnikla společnost zásadní kroky ke zlepšení životního prostředí, kdy svému provozu v Číně poskytla přes 200 megawattů obnovitelné energie.

Zdroj: Reuters
.