Zavřít reklamu

Svět technologií jde kupředu mílovými kroky. Vše se rok co rok vylepšuje, případně každou chvílí můžeme vidět nějakou novinku, která posouvá pomyslné hranice možností zase o něco dál. Silné postavení má v tomto směru i Apple, a to v souvislosti s čipy. Podle nejnovější zprávy portálu DigiTimes by si gigant z Cupertina měl tento fakt silně uvědomovat, jelikož již nyní jedná se svým výhradním dodavatelem TSMC o přípravě hromadné produkce čipů s 3nm výrobním procesem.

Nyní si i obyčejný MacBook Air bezproblémově poradí s hraním her (viz náš test):

Hromadná výroba těchto čipů by měla začít už v druhé polovině roku 2022. Ačkoliv se jeden rok může zdát jako dost dlouhá doba, ve světě technologií je to doslova chvilička. V nadcházejících měsících by měl TSMC odstartovat produkci čipů s 4nm výrobním procesem. Aktuálně téměř všechna Apple zařízení staví na 5nm výrobním procesu. Jedná se o novinky jako iPhone 12 či iPad Air (oba vybaveny čipem A14) a čip M1. Letošní iPhone 13 by měl nabídnout čip, který si bude zakládat na 5nm výrobním procesu, avšak oproti standardu značně vylepšeném. Čipy s 4nm výrobním procesem zamíří do budoucích Maců.

Apple
Apple M1: První čip z rodiny Apple Silicon

Podle dostupných dat by příchod čipů s 3nm výrobním procesem měl přinést o 15 % lepší výkon a o 30 % lepší energetickou náročnost. Obecně lze říct, že čím menší proces je, tím vyšší pak čip nabídne výkon a nebude tolik energeticky náročný. Jedná se o obrovský pokrok, a to obzvláště v případě, když vezmeme v potaz, že v roce 1989 se jednalo o 1000 nm a v roce 2010 už jen 32 nm.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.