Zavřít reklamu

Společnost Apple konečně povýšila použití své služby Apple Music na další úroveň. Ono slovo „konečně“ však má význam pouze pro ty, kteří jsou ten rozdíl v podobě bezztrátového poslechu schopni vůbec slyšet. Apple nicméně potěšil oba tábory posluchačů – jak ty hobby s Dolby Atmos, tak ty nejnáročnější s bezztrátovým poslechem. Při poslechu prostorového zvuku poznají rozdíl opravdu všichni uživatelé. Ti budou hudbou kompletně obklopení, což se jim bezesporu bude líbit. U bezztrátového poslechu je ale situace jiná. V počátcích digitální hudby byl rozdíl mezi bezztrátovou hudbou a nahrávkami ve formátu MP3 s nízkým rozlišením dramatický. Slyšel ho každý, kdo měl svůj sluch alespoň z poloviny funkční. Jak zněla jejich 96 kbps kvalita si ostatně můžete poslechnout i dnes.

Od té doby jsme ale o poznání dále. Apple Music streamuje svůj obsah ve formátu AAC (Advanced Audio Coding), a to při 256 kbps. Tento formát už je vysoké kvality a je jasně rozpoznatelný od původních MP3. AAC totiž komprimuje hudbu dvěma způsoby, kdy ani jeden nemá být pro posluchače zřetelný. Eliminuje tedy nadbytečná data a zároveň ta, která jsou sice jedinečná, ale ve finále nemají vliv na způsob, jakým hudbu slyšíme.

Zde však přicházejí na scénu tzv. „audiofilové“. Jedná se o náročné posluchače, typicky s dokonalým hudebním sluchem, kteří poznají, že byla skladba o nějaké detaily osekána. Ti také ignorují stream a poslouchají hudbu v ALAC nebo FLAC, aby dosáhli co nejlepšího možného digitálního poslechu. Jestli nicméně i vy, jako normální smrtelníci, poznáte rozdíl v bezztrátové hudbě, záleží na několika faktorech.

Sluch 

Hned je třeba uvést, že drtivá většina populace rozdíl prostě neuslyší, protože toho není jejich sluch schopen. Pokud chcete vědět přesně svůj případ, není nic jednoduššího než si nechat sluch otestovat. Můžete tak učinit klidně z pohodlí domova testem od společnosti ABX. Je však samozřejmé, že si k tomu budete muset vyhradit trochu času, protože takový test obvykle zabere půl hodiny. 

Bluetooth 

Posloucháte hudbu přes Bluetooth? Tato technologie nemá pro skutečný bezztrátový zvuk dostatečnou šířku pásma. I sám Apple uvádí, že bez externího DAC (digitálně analogový převodník) připojeného k zařízení kabelem nemůžete na produktech Applu dosáhnout toho nejlepšího možného Hi-Resolution Lossless poslechu (24-bit/192 kHz). Pokud jste tedy omezeni bezdrátovou technikou, ani v tomto případě pro vás nemá bezztrátový poslech smysl.

Audio souprava 

Vyřadili jsme tedy všechny AirPody, a to i ty s přídomkem Max, které i po propojení skrze Lightning kabel hudbu převádějí, čímž zákonitě musí k nějakým ztrátám docházet. Máte-li běžné „spotřební“ reproduktory, ani ty nedokážou potenciálu bezztrátového poslechu dosáhnout. Vše se samozřejmě odvíjí od ceny a tím i kvality soustavy.

Jak, kdy a kde hudbu posloucháte 

Pokud budete mít Apple zařízení, které podporuje bezztrátový formát, hudbu budete poslouchat prostřednictvím skutečně kvalitních drátových sluchátek v tiché místnosti a zároveň budete mít dobrý sluch, tak rozdíl poznáte. Poznáte ho i na patřičné Hi-Fi soustavě v k poslechu uzpůsobené místnosti. Při jakékoli aktivitě, při nesoustředění se na hudbu, a pokud si ji pouštíte jen jako podklad, nemá pro vás tato kvalita poslechu smysl, i když splňujete vše výše uvedené.

lossless-audio-badge-apple-music

Má to tedy smysl? 

Pro většinu obyvatel planety prostě bezztrátový poslech jakýkoli přínos nemá. Nic vám ale nebrání pohlížet na hudbu jinak – stačí se vybavit patřičnou technikou a ihned si můžete začít užívat hudbu v perfektní kvalitě, kdy vnímáte opravdu každý tón (pokud jej uslyšíte). Skvělou zprávou je, že si za všechno tohle u Applu navíc nepřiplatíte ani korunu. Na trhu streamu to však smysl má. Apple totiž nově ukojí všechny touhy jakéhokoli posluchače a zároveň může říci, že mu dává na výběr. Celé to je ale možná spíše jen malý krok pro posluchače, ale obrovský skok pro streamovací služby. A to i když není Apple první, kdo takovou kvalitu poslechu nabízí. 

.