Zavřít reklamu

Není žádným tajemstvím, že Apple čas od času čelí nejrůznějším žalobám. Aktuálně si pozornost jablečného světa dokázal získat vývojář Kosta Eleftheriou, který se s kalifornským gigantem dostal do křížku. Celý jejich spor už trvá prakticky od roku 2019 a vyvrcholil nyní, představením Apple Watch Series 7. Tato nová generace se pyšní větším displejem, díky čemuž Apple dokázal zakomponovat klasickou QWERTY klávesnici, která poslouží jako alternativa k diktování či rukopisu. Má to ale háček. Tuto klávesnici totiž kompletně okopíroval od zmiňovaného vývojáře.

Problém je navíc podstatně hlubší. Jak jsme již zmínili výše, vše odstartovalo v roce 2019, kdy byla aplikace FlickType for Apple Watch stažena z App Storu kvůli porušení podmínek. Od té doby se obě strany neustále dohadovaly. Až po roce se bez vysvětlení appka vrátila zpět do obchodu, což pro vývojáře představuje ušlý zisk. Tento program byl totiž ve svých nejlepších dobách nejstahovanější placenou aplikací určenou pro jablečné hodinky. Eleftheriou je znám především jako veřejný kritik Applu, kdy upozorňuje na podvodné aplikace a další chyby, přičemž jednu žalobu na giganta podal už před několika měsíci.

Vraťme se ale k současnému problému. Aplikace FlickType for Apple Watch byla dříve zakázána z důvodu, že se jedná o klávesnici pro Apple Watch. Navíc během toho, co se appka nemohla dostat do App Storu, se ji Apple snažil odkoupit – podle vývojáře ji tak záměrně blokoval, aby ji mohl získat za co možná nejmenší sumu. Vše vyvrcholilo představením Apple Watch Series 7 v minulém týdnu, které by měly přímo kopírovat aplikaci vývojáře. Pokud je navíc tato verze pravdivá, tak se nejedná o první případ, kdy cupertinský gigant záměrně „hází klacky pod nohy“ vývojářům, kteří přichází s něčím inovativním. Jak se situace bude vyvíjet nadále je prozatím samozřejmě nejasné. Nutno ale podotknout, že nativní klávesnice od Applu bude dostupná pouze u nejnovějšího modelu.

Apple Watch klávesnice

Co se pak ještě týče sporů mezi Applem a zmiňovaným vývojářem, tak ty jdou navíc ještě o něco dál. Eleftheriou totiž zároveň vyvinul klávesnici pro iOS, která má pomoct nevidomým uživatelům a údajně je o poznání lepší a kvalitnější nežli nativní VoiceOver. Brzy ale narazil na obrovský problém – nedokáže ji totiž dostat do App Storu. Z tohoto důvodu častokrát kritizuje komisi pro schvalování aplikací, jelikož podle něj samotní členové, kteří o appkách rozhodují, ani sami nerozumí funkci VoiceOver a nemají sebemenší zdání o její funkčnosti.

.