Zavřít reklamu

Apple minulý týden ohlásil své ekonomické výsledky za uplynulý kvartál a dá se říci, že nikoho příliš nepřekvapily. Prodeje iPhonů stále klesají, Apple uniklé příjmy však kompenzuje neustále vzrůstajícími tržbami ze služeb a doplňků. Včera se objevil report analytické společnosti IHS Markit, která vnáší trochu více světla na slábnoucí prodeje iPhonů.

Apple totiž už nějaký ten pátek konkrétní čísla neuvádí. Během konferenčního hovoru s akcionáři padly jen velmi obecné fráze, které však díky nově zveřejněným datům dostávají konkrétnější obrysy, byť se jedná pouze o kvalifikované odhady.

Během několika posledních dní se objevily celkem tři zprávy, které se zaměřují na analýzu trhu mobilních telefonů, konkrétně na globální objem prodejů a postavení jednotlivých výrobců. Všechny tři studie dopadly víceméně shodně. Dle nich Apple za uplynulý kvartál prodal o 11 až 14,6 % méně iPhonů, než během stejného období v loňském roce. Pokud procenta převedeme na kusy, Apple měl za druhé čtvrtletí tohoto roku prodat 35,3 milionu iPhonů (oproti 41,3 milionu z loňského období).

Analytická data naznačují, že celkový globální trh se smartphony zaznamenal pokles zhruba o 4 %, Apple byl však jedinou společností z TOP 5, který zaznamenal celkové meziroční propady prodejů. To se také projevilo na konečném pořadí, kdy Apple spadl na 4. místo v žebříčku největších globálních prodejců chytrých telefonů. Na čele žebříčku stojí společnost Huawei, následovaná firmami Oppo a Samsung.

iphone-shipments-decline

Důvody pro klesající prodeje jsou dle zahraničních analytiků již několik kvartálů za sebou stejné – zákazníky odrazuje vysoká pořizovací cena nových modelů a starší modely „zastarávají“ podstatně pomaleji, než tomu bylo před několika lety. Uživatelé tak dnes nemají problém fungovat s dva, tři roky starým modelem, který je stále více než použitelný.

Predikce budoucího vývoje jsou z pohledu Applu ne příliš pozitivní, neboť trend klesajících prodejů bude pokračovat i do budoucna. Bude zajímavé sledovat, kde se propady nakonec zastaví. Je ale jasné, že pokud Apple nehodlá přijít s levnějšími iPhony, tak vysokých prodejů jako před dvěma lety, už jen tak nedosáhne. Proto se společnost snaží kompenzovat výpadky v příjmech kde se dá, například ve službách, které naopak raketově rostou.

iPhone XS iPhoen XS Max FB

Zdroj: 9to5mac

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Řekneme že je toho z části důvod, že i starší iPhone funguje. Mám 6S a pořád dělá a zvládá vše co potřebuji. Není proč kupovat nový. Jednou ta chvíle jistě nastane, ale pokud si ho nezničím fyzicky pak má u mě v kapse pořád své místo.

    Uznavam, ze jsem se zmylil. Cekal jsem, ze Apple predstihne Xiaomi. Ale ne o moc, uz i to Xiaomi je na dostrel ?

    Zastarava pomaleji pouze iP X. Zbytek je totalni srot a vypada dnes opravdu srandovne ? Divim se, ze je nema Lidl v retro tydnech. Skutecny old school telefonu ? To je realita ?

    le chapu, ze ne kazdej ma dost penez, tak si to proste vnitrne vysvetli, ze je to pekny a ze mu to staci. Asi neco jako jezdit ve Felicii ?

celý text

Čtěte více.