Zavřít reklamu

O osudu nejmenšího iPhonu s označením mini bylo dle všeho rozhodnuto už dávno – Apple s jeho prodejem definitivně skončí. Podle uniklých informací a zpráv leakerů se zařízení neprodávalo tak, jak Apple očekával, kvůli čemu je na místě s jeho vývojem přestat a nahradit jej větší alternativou. Bohužel lidé už dnes nemají zájem o telefony menších rozměrů, případně za ně nechtějí platit přes 20 tisíc korun. Jablíčkáři tak v drtivé většině případů model mini přehlíželi a raději si připlatili pár tisíc za standardní verzi.

I přesto však existuje komunita fanoušků, kteří by se nejradši tohoto zařízení nikdy nezbavili. Někomu menší telefon zkrátka vyhovuje. Jak ale jistě víte, jedná se o podstatně menší skupinu bez jakékoliv možnosti zvrátit zrušení tohoto modelu. A to i přesto, že by nejradši viděli jeho další pokračování. Pak tady ale máme i druhou stranu barikády, respektive ty, kteří se příliš kladně k modelu mini nevyjadřují a naopak uvítají jeho konec. Proč vlastně iPhony mini čelí takové kritice?

Na menší telefony už není místo

Jak už jsme zmínili hned v úvodu, o menší telefony už dnes zkrátka není takový zájem. Doba pokročila kupředu a příchod bezrámečkových telefonů značně změnil přístup samotných uživatelů. I v menších rozměrech totiž mohou dostat větší displej, na kterém se pak samozřejmě lépe píše, dokáže zobrazit více obsahu a podobně. Bohužel problém nastává, když je zařízení už přespříliš malé, což je pravděpodobně největší problém iPhonu mini. Když pak k tomu přidáme ještě jeho cenu, je nám víceméně jasné, že jej většina potenciálních zákazníků raději obejde obloukem a sáhne po standardní verzi. A to i přesto, že mini pomalu nemá ani žádný kompromis. Navzdory menším rozměrům se v jeho útrobách nachází to samé, co v jeho větším sourozenci. Jediným rozdílem je tedy pouze zmiňovaná velikost a displej.

Jablíčkáři se také shodují na tom, že model mini sice není nejhorším zařízením, ale v současné nabídce telefonů od Applu má zkrátka silnou konkurenci. Pokud totiž chcete současnou generaci, sáhnete po normálním modelu, v případě zájmu o kompaktnější telefon pak po iPhonu SE. Kdyby tedy iPhone SE vůbec neexistoval a mini by byl k dostání za nižší cenu, bylo by pravděpodobné, že by se těšil úplně jiné oblibě.

iPhone 13 mini recenze LsA 13

Jeho pověst haní sami fanoušci

Na diskuzních fórech se také objevuje názor, že za kritiku iPhonu mini mohou hlavně jeho příznivci. Celé to vesměs souvisí s tím, co jsme si už uvedli výše, respektive že o menší telefony už není takový zájem. Z tohoto důvodu by se dalo očekávat, že model mini bude většina jablíčkářů ignorovat. Problém ale nastává v momentě, kdy se jeho příznivci ostře vyhrazují proti ostatním a svého favorita častokrát vyzdvihují, čímž mohou obtěžovat ostatní. Podle některých tito lidé připomínají vášnivé vegany, kteří cítí potřebu o svém přesvědčení říct všem ostatním.

Komunita příznivců iPhonu mini sice může být menší, zato jde ale pořádně slyšet, obzvláště na sociálních sítích Reddit či jiných diskuzních fórech o Applu. Je tedy možné, že i tohle je důvodem, proč někteří uživatelé nemají tento kompaktní model zrovna v lásce. Ve finále se však o špatný telefon rozhodně nejedná. Pouze se mu nedostalo takového štěstí a jeho silná konkurence tomu taktéž moc nepřidává.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Přešel jsem z 6 palcového telefonu na 13 mini a také naprostá spokojenost. Ta možnost dát ho do kapsy kalhot a ani o něm nevědět je naprostá pecka!

    Mám rád telefon, který mohu strčit do kapsy u kalhot a v klidu se posadit, aniž by mě něco tlačilo nebo měl pocit, že ho zlomím. Když strčím 13 Pro do kapsy u saka, tak po chvilce mám levou stranu saka níž než pravou.

    Tak ať jsme pořádně slyšet… iPhone mini je dokonalý kompaktní telefon, co nemá konkurenci. V podstatě mě jím Apple přesvědčil přejít z Androidu. Kdyby udělali mini PRO (120Hz displej, lepší foťáky), nemělo by to chybu. Snad nad ním apple ještě nezlomil hůl,ale 5 let můžu být klidný, potom uvidíme (iPhone SE 2027 mini) :-D

celý text

Čtěte více.