Zavřít reklamu

Prakticky od roku 2020 se mezi jablíčkáři šíří spekulace o ukončení vývoje iPhonu mini. Toho jsme se konkrétně dočkali pouze u generací iPhone 12 a iPhone 13, avšak podle informací od analytických společností a z dodavatelského řetězce se zrovna dvakrát velké oblibě netěšil. Naopak byl v prodejích spíše propadákem. Bohužel nejhůře to ovlivní ty, kteří si svůj iPhone mini doopravdy zamilovali a mít menší telefon je pro ně naprostou prioritou. Jak to tak ale vypadá, o tuto možnost jablíčkáři brzy přijdou.

Upřímně musím uznat, že jsem sám fanouškem menších telefonů a když jsem recenzoval iPhone 12 mini, tedy vůbec první mini od Applu, byl jsem z něj doslova nadšený. Bohužel zbytek světa nesdílí stejný názor a naopak preferuje telefony s větší obrazovkou, kdežto fanoušci menších telefonů tvoří podstatně menší skupinu. Je tedy pochopitelné, že pro ně jde o poměrně silnou zprávu, jelikož se prakticky žádná alternativa nenabízí. Někdo samozřejmě může argumentovat iPhonem SE. Nalijme si ale čistého vína – iPhone 13 mini nelze s iPhonem SE prakticky vůbec srovnávat, maximálně v pouhé velikosti. Teoreticky je ale možné, že by Apple mohl těmto lidem i přesto vyjít vstříc a čas od času jim nabídnout aktualizovaný mini.

Upadne mini v zapomnění, nebo se vrátí?

Prozatím se počítá s tím, že nový iPhone mini už zkrátka neuvidíme. Letos v září by se sice opět měla představit čtveřice telefonů, ale dle všeho půjde o dva modely s úhlopříčkou displeje 6,1″ – iPhone 14 a iPhone 14 Pro – a zbylé dva kousky s úhlopříčkou 6,7″ – iPhone 14 Max a iPhone 14 Pro Max. Jak můžeme vidět, mini z této řady kompletně vypadá a ani od analytiků či leakerů o něm není slyšet byť jen půl slova.

Jistou naději ale nyní přinesla nová spekulace od analytika Ming-Chi Kuo, jehož predikce bývají nejpřesnější ze všech. Podle jeho zdrojů by měl Apple začít lépe rozlišovat iPhony s označením Pro. Konkrétně tedy iPhone 14 a iPhone 14 Max nabídnou čipset Apple A15 Bionic, který mimo jiné tepe i v současné generaci jablečných telefonů, zatímco pouze iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostanou do vínku novější Apple A16 Bionic. Teoreticky tak končí éra, kdy se jablíčkáři mohli každoročně radovat z novějšího čipu a tedy i vyššího výkonu, kterého už je stejně i tak na rozdávání. Ačkoliv se tato spekulace modelů mini nijak netýká, jablíčkáři začali diskutovat o možnostech, jak vdechnout těmto výkonným drobkům nový život.

Nepravidelný iPhone mini

Pravdou sice je, že iPhony mini neměly tak dobré prodeje, ale stále existuje skupina uživatelů, pro které je takto malé zařízení, které zároveň nabízí perfektní výkon, plnohodnotný fotoaparát a kvalitní displej, nesmírně důležité. Než aby Apple tyto jablíčkáře úplně přehlížel, mohl by přijít se zajímavým kompromisem, jak přinést iPhone mini zpět na trh, aniž by na tom významně ztratil. Pokud se totiž i čipsety nebude měnit každoročně, proč by se stejný scénář nemohl zopakovat i u těchto jablečných telefonů? Na jablíčkářských fórech se prakticky od první zmínky o zrušení jejich vývoje hromadí prosby, aby v něm cupertinský gigant pokračoval. A právě tohle se jeví jako jedno z možných řešení. Tímto způsobem by se z iPhonu mini prakticky stal model SE Pro, který by ve starším, a především menším těle kombinoval aktuální technologie, včetně OLED displeje a Face ID. Zařízení by se tedy vydávalo nepravidelně, například co 2 až 4 roky.

iPhone 13 mini recenze LsA 11

V závěru ještě nesmíme zapomenout upozornit, že se nejedná ani o spekulaci, spíše prosbu ze strany fanoušků. Osobně by se mi tento styl velice zamlouval. Ve skutečnosti to ale není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Důležitou roli by v tomto sehrály náklady na zařízení se zmiňovaným OLED panelem a Face ID, což by teoreticky mohlo zvednout náklady a spolu s nimi i prodejní cenu. Zdali by se podobný krok Applu vyplatil bohužel nevíme. Fanoušci mohou prozatím jen doufat, že letošní generace nezpečetí definitivní konec iPhonu mini.

.