Zavřít reklamu

Když Apple v roce 2020 představil novou řadu iPhone 12, řadu jablíčkářů dokázal překvapit specifickým modelem mini. Ten kombinoval nejmodernější technologie a prvotřídní výkon v kompaktním tělem. Na rozdíl od modelu SE však neměl snad žádné kompromisy a šlo by tedy říct, že se jednalo o plnohodnotný iPhone. Fanoušci byli tímto krokem nesmírně překvapeni a ještě před tím, než nové kousky vstoupily do prodeje, poměrně hojně diskutovali nad tím, jak bude tento drobeček skvělý.

Bohužel situace se velice rychle otočila. Trvalo jen pár měsíců, než se iPhone 12 mini začal opisovat jako ten největší propadák. Apple nedokázal prodat dostatek kusů a tak se začala zpochybňovat jeho celá existence. Sice v roce 2021 jsme se dočkali ještě další verze iPhone 13 mini, avšak od jejího příchodu mluví úniky a spekulace poměrně jasně – žádný další iPhone mini nepřijde. Naopak jej Apple nahradí iPhonem 14 Max/Plus. Bude se jednat o základní iPhone ve větším těle. Jenže proč iPhone mini vlastně skončil jako propadák? Přesně na tohle si nyní společně posvítíme.

Proč se iPhone mini nesetkal s úspěchem

Hned ze začátku musíme sami uznat, že iPhone mini rozhodně není špatným telefonem. Naopak jde o poměrně pohodlný telefon kompaktních rozměrů, který svému uživateli dokáže nabídnout vše, co od dané generace vůbec může očekávat. Když vyšel iPhone 12 mini, sám jsem jej používal zhruba dva týdny a byl jsem z něj zcela upřímně nadšený. Tolik možností ukrytých do tak malého těla vypadalo báječně. Jenže má to i svou stinnou stránku. Prakticky celý trh mobilních telefonů následuje v posledních letech jediný trend – zvětšování velikosti displeje. Samozřejmě větší obrazovka s sebou přináší řadu benefitů. Máme tak totiž k dispozici více zobrazovaného obsahu, lépe se nám píše, na konkrétní obsah lépe vidíme a podobně. V případě menších telefonů je tomu přesně naopak. Jejich používání může být v některých situacích až neohrabané a nepohodlné.

Zcela zásadní problém iPhonu 12 mini byl, že telefon pomalu ani neměl žádné potenciální zájemce. Kdo měl totiž zájem o kompaktní jablečný telefon, jehož hlavní předností bude menší velikost, si totiž s velkou pravděpodobností pořídil iPhone SE 2. generace, který čirou náhodou na trh vstoupil 6 měsíců před příchodem verze mini. S tím také souvisí i cena. Když se totiž podíváme na zmiňovaný model SE, můžeme vidět moderní technologie ve starém těle. Díky tomu lze na telefonu ušetřit hned několik tisíc. Naopak modely mini jsou plnohodnotnými iPhony a taky podle toho stojí. Například iPhone 13 mini se prodává od necelých 20 tisíc korun. Ačkoliv tento drobeček vypadá a funguje skvěle, zeptejte se sami sebe. Nebylo by lepší si připlatit 3 tisíce za standardní verzi? Podle slov samotných jablíčkářů je právě tohle hlavním problémem. iPhony mini jsou podle řady fanoušků sice fajn a vcelku úchvatné, ale sami by je používat nechtěli.

iPhone 13 mini Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Posledním hřebíkem do rakve iPhonů mini se stala jejich slabší baterie. Na tom se ostatně shodují i sami uživatelé těchto modelů – výdrž baterie není na zrovna dobré úrovni. Není tedy neobvyklé, že někteří z nich svůj telefon musí nabíjet klidně i dvakrát denně. Následně se už musí zeptat každý sám sebe, zda by měl zájem o telefon v hodnotě přes 20 tisíc korun, který mu nedokáže vydržet ani den.

Dočká se iPhone mini někdy úspěchu?

Je také otázkou, jestli má iPhone mini ještě někdy šanci na úspěch. Jak už jsme zmínili výše, dlouhotrvající trend na trhu chytrých telefonů totiž mluví jasně – větší smartphony jednoduše vedou, zatímco na ty kompaktní se už dávno zapomnělo. Není se proto čemu divit, že bude jablečný drobeček s velkou pravděpodobností nahrazen verzí Max. Naopak někteří jablíčkáři by byli rádi, kdyby se koncept modelu mini zachoval a dočkal se menších úprav. Konkrétně by k tomuto telefonu mohl přistupovat jako k oblíbenému iPhonu SE a vydávat jej jen jednou za pár let. Tím by zároveň zacílil na jablíčkáře, kteří by si přáli iPhone SE vybavený technologií Face ID a OLED displejem. Jak vidíte iPhone mini vy? Má podle vás ještě vůbec šanci?

Diskuze k článku

  Kdo řekl, že iPhone mini je propadák? Jablíčkář. Ten toho napovídá. iPhone mini má své příznivce, kteří nejen že chtějí ušetřit, ale naopak by si i připlatili za ty menší rozměry. Podle mě absolutně nedávají smysl verze iPhone 12/13 a kdyby jejich zmenšenina v podobě mini byla za příplatek, pak by možná bylo více zastánců verzí mini, protože by to mělo větší prestiž. To je holt to zvláštní chování trhu.

  iPhony mini se prostě neprodávají a je to holý fakt. Říkejte si, co chcete, ale tak to zkrátka je. A co se neprodává, to je logicky propadák. Že se vám líbí je věc druhá, ale – bez urážky – naprosto nepodstatná. Podstatné je to, že takových jako jste vy je evidentně velmi málo a to jen Apple utvrzuje v tom, že nemá smysl v něčem podobném pokračovat.

  Ničím nepodložená lež, připadně kecy vytržené z kontextu. iPhony mini se prodávají. To, že se prodávají v menším objemu než jiné modely, je prostě normální. Vždycky se něco prodává více a něco méně, ovšem neznamená to, že by to méně prodávané musel být propadák. Prostě to má svoji cílovku a pokud by takový model nebyl v nabídce, zájemci by hledali jinde.

  iPhony mini se neprodávají tak, jak by Apple chtěl, proto v nich nebude pokračovat. Pro celosvětový trh mají větší potenciál větší zařízení, tak je zcela logické, že toho Apple využije. A není to žádná lež nebo nepodložený fakt, přesně naopak. Píše se o tom všude a ví se to už delší dobu. Je pravdou, že se iPhony mini prodávají v Česku, zde jsou velmi oblíbené, ale pro Apple je Česko naprosto nepodstatné. Je třeba se podívat na větší zahraniční trhy a především pak USA, kde se iPhony mini prostě neprodávají. Musíte se občas podívat za hranice a uvědomit si, že Česko je tak malé, že reálně světové giganty absolutně nezajímá.

  To, že sa nepredávajú, tak za to si môže Apple sám. Cenovka šialená a práve – vzhľadom k nej až príliš kompromisov, iný displej, chýbajúci foťák, chýbajúce technológie z Pro a samozrejme kameňom fatálneho úrazu tá otrasná vydrž batérie, 13 Mini je tom síce lepšie ako 12 Mini, ale to tiež hrôza. Toto su podľa mňa dôvodu neúspešného predaja. Lebo povedzme si úprimne, veľkosť aktuálnych modelov a tiež ich hmotnosť je šialená. Proste tie tehly už len tak nedáte do vrecka a keď aj áno, tak vám trčia, alebo sťahujú celé nohavice. Mám 13 Pro, predtým 12 Pro, predtým XS, s výnimkou 11 rady som mal všetky modely za posledných 8 rokov a s tými narastajúcimi rozmermi a hmotnosťou nie som ok. Proste mne ako expedicnemu turistovi by sa hodil model veľkosti Mini s parametrami bez jediného kompromisu z verzie Pro a vtedy by som bol ochotný zaplatiť sumu aj porovnateľnú s verziou Pro. Aj keď mi je jasne, že väčšie telo rovná väčšia kapacita batérie, ale… takže to, že Mini je prepadák, tak za to nech si zodpovedá Apple. Žiaľ moje obľúbené BlackBerry 10 je už dlhé roky v hrobe, česť jeho pamiatke.

  o jakých kompromisech to mluvíte? iPhone 13 mini a 13 jsou totožné zařízení, oba modely mají stejnou výbavu. Jen jedna rozdílnost mezi nimi je – rozměry (čímž se zahrnuje i kapacita baterie), ale není pravda že je v něčem horší než jeho dvojník ve větším těle. Nemůžete házet do jednoho pytle klasický model s verzí PRO

  Foo, dakujem. Ja som porovnával Pro a Mini. A prepacte, ak mi tu bude niekto tvrdiť, že neviem, o čom hovorím, tak to je fakt mimo. Chlapci nepoznáme sa a dať takéto hodnotenie na základe napísaného neznamená nic iné, iba sa opäť vrátiť k trefnemu komentáru “foo”, naučte sa čítať.

  Peter, asi píšeš o něčem, o čem nic nevíš. Jaké kompromisy? iPhone 12 a 12 mini nebo iPhone 13 a 13 mini jsou naprosto totožná zařízení, lišící se pouze velikostí.

  Tieto diskusie, mimo ste vy, vážení ctenari, kolik vám je let, 19, mene?

  Trápne cele. Robil som redaktora pre známy český portál ohladom mobilov už pred x rokmi, keď pravdepodobne, mnohí za vás – podľa toho, čo tu píšete – nosili ešte plienky.

  Že tu nejde o Pro? A na základe čoho? Článok avizuje, že predaje Mini su prepadákom, tak som skúsil uviesť svoj pohľad na celu problematiku ohladom iPhonu Mini, kde som najmä avizoval, že mne samému by veľkosť vyhovovala, čo my však nevyhovuje, su kompromisy voči rade Pro, ktorú ja používam práve preto, lebo mi ponuka to, čo potrebujem, najmä teda širokouhlý fotoaparát atd. Ale ta veľkosť mi nevyhovuje.

  A ja že som mimo? Bez komentára detičky.

  Peter – širokoúhlý objektiv mají úplně všechny iPhony. Co jsi nám tím chtěl dokázat, to jsi právě dokázal – že tomu opravdu nerozumíš.

  iPhone 13 mini byla pro mě jediná volba, bohužel nikdo jiný nemá moderní telefon, který padne doruky. Vlastně už dneska všichni dělají jenom phablety. Doufám, že Apple přijde s další verzí, v opačném případě bude muset vydržet alespoň dalších 10 let

  Nabijí 2x denně to nevím co s tím telefonem dělají nevím jak u 12 mini vlastním 13 mini a baterie zvládne i 2 dny na jedno nabití kolikrát .

  Jsem z těch, kdo chtějí malý mobil a klidně by si za něj připlatili (a když takový nebude od Apple, tak se klidně vrátím k Androidu). Potřebuju, aby se mi vešel do kapsy, když jdu ven a aby mi svojí vahou nestahoval šortky, když jdu běhat. 12 mini strčím do zadní malé kapsičky a někdy na ní musím po pár km sáhnout, jestli jsem si mobil vzala, tak je lehký a netlačí, že o něm ani nevím.

celý text

Čtěte více