Zavřít reklamu

Začátkem roku 2023 jsme se dočkali představení dvojice nových Maců. O slovo se konkrétně přihlásil Mac mini a 14″/16″ MacBook Pro. V obou případech se jednalo především o aktualizaci výkonu, jelikož se počítače dočkaly nasazení novějších čipsetů z rodiny Apple Silicon. Zároveň se tím však otevřela poměrně zajímavá diskuze týkající se all-in-one počítače iMac. Ten se totiž od roku 2021, kdy přišel s přechodem od Intelu na Apple Silicon a zbrusu novým designem, nedočkal dalšího pokračování.

Nyní však internetem proletěla velice zajímavá zpráva. Apple výrazně postoupil ve vývoji nástupce. Nadcházející model by měl přijít ve stejném tělo jako 24″ iMac (2021), avšak navíc se dočká výkonnějšího čipsetu M3. S touto informací přišel Mark Gurman, reportér agentury Bloomberg, který je v komunitě jablíčkářů považován za jeden z nejrespektovanějších zdrojů. Pravdou ale je, že to není úplně to, o co stojí samotní jablíčkáři. Apple totiž kompletně zapomíná na výkonnější model.

Výkonnější iMac v nedohlednu

Jak už jsme tedy zmínili výše, Apple kompletně zapomíná na výkonnější model. Pokud tedy máte zájem o all-in-one počítač od Applu, ale pro práci potřebujete větší výkon, pak máte smůlu. Vaší jedinou volbou totiž zůstává zmiňovaný 24″ iMac (2021) s čipem M1. Tato nabídka se dle současných informací rozšíří pouze o model s čipem M3. Nic víc ale čekat nemůžeme. Jedná se o poměrně zvláštní krok ze strany Applu, který nemusí úplně dávat smysl. Obzvláště tedy v případě, když vezmeme v potaz, že nasazení profesionálního čipsetu se dočkal i Mac mini. Letos představený model lze totiž osadit čipsetem M1 Pro, díky čemuž si můžete přijít na počítač s profesionálním výkonem za relativně lidovou cenu.

Mezi jablíčkáři se také vedou rozsáhlé debaty o tom, jak by tento „lepší“ iMac měl vlastně vypadat a co by měl nabídnout. V diskuzích však víceméně vedou prosby o uvedení většího modelu s 27″ úhlopříčkou displeje, do nějž by Apple mohl nasadit stejné čipsety jako v případě 14″ a 16″ MacBooku Pro. Ve finále bychom tak měli k dispozici iMac s M1 Pro a M1 Max. Cupertinský gigant by tak měl daleko lepší pokrytí a dokázal by uspokojit fanoušky all-in-one počítačů, kteří by si rádi pořídili nejen výkonné, ale především designově povedené zařízení. Někteří fanoušci pak dokonce zmiňují, že by takovéto zařízení mělo nést podobu monitoru Studio Display.

Mac Studio Studio Display
Monitor Studio Display a počítač Mac Studio v praxi

Nad budoucností profesionálního, respektive většího iMacu tedy stále visí otazníky. Ještě před lety je ale Apple nabízel. Konkrétně byly k dostání iMacy s 21,5″ a 27″ displejem, přičemž v roce 2017 se o slovo dokonce přihlásil výkonný iMac Pro. Z důvodů nízkých prodejů byl však jeho prodej v roce 2021 ukončen. Právě nasazení Apple Silicon by mohlo mít klíčový dopad na celé zařízení, které by se mohlo těšit nejen ze svého výkonu, ale také z celkové efektivity a nízké spotřeby energie. Zdali se v dohledné budoucnosti konečně dočkáme je prozatím nejasné. Jablíčkářům tedy nezbývá nic jiného, než trpělivě čekat.

.