Zavřít reklamu

Hned začátkem března internetem proletěly zajímavé zprávy o tom, že Apple kompletně ukončuje prodej všech svých produktů na území Ruské federace. Zároveň došlo i k vypnutí platební metody Apple Pay na tomto území. Rusko v současné době čelí nemalým mezinárodním sankcím, ke kterým se přidávají i soukromé společnosti, jejíž společným cílem je izolovat zemi od zbytku civilizovaného světa. Zastavit prodeje v jedné zemi však může mít pro firmu až katastrofální následky. Jak se tato situace dotkne konkrétně Applu?

Na první pohled se cupertinský gigant nemá prakticky čeho bát. Finanční dopad pro něj totiž bude minimální, respektive pro firmu tak obřích rozměrů s trochou nadsázky až zcela přehlédnutelný. Celou situaci nyní osvětlil finanční expert a správce hedgeových fondů Daniel Martins z The Street. Ten potvrzuje, že se Ruská federace v následujícím období setká s nesmírně nepříznivou ekonomickou situací čelící až bankrotu. Ačkoliv si ale Apple finančně moc nepohorší, existují i jiná rizika, která mohou mít nepříznivý dopad na jablečné produkty.

Jak se zastavení prodeje v Rusku dotkne Applu

Podle odhadů experta Martinse v roce 2020 činily tržby Applu na území Ruské federace něco kolem 2,5 miliard amerických dolarů. Na první pohled se sice jedná o obrovské číslo, které znatelně převyšuje schopnosti jiných firem, avšak pro Apple se jedná o méně než 1 % jeho celkových příjmů v daném roce. Už pouze na tomto můžeme vidět, že zastavením prodeje si cupertinský gigant prakticky nijak nepohorší. Ekonomický dopad na něj bude z tohoto hlediska minimální.

Na celou situaci se ale musíme dívat z několika úhlů pohledů. Ačkoliv na první (finanční) pohled nemusí rozhodnutí Applu přinášet žádné negativní dopady, tak už tomu tak nemusí být v otázce dodavatelského řetězce. Jak už jsme uvedli výše, Ruská federace se stává kompletně izolovanou od západního světa, což teoreticky může přinést podstatné problémy při nejrůznějších dodávkách komponentů. Na základě dat, které Martins v roce 2020 sesbíral, se Apple nespoléhá byť jen na jediného ruského či ukrajinského dodavatele. Více než 80 % z dodavatelského řetězce Applu je z Číny, Japonska a dalších asijských zemí jako Taiwan, Jižní Korea či Vietnam.

Neviditelné problémy

V celé situaci ještě můžeme spatřit hned několik podstatných problémů. Ty se na první pohled mohou jevit jako neviditelné. Například podle ruských zákonů jsou technologičtí giganti, kteří na jisté úrovni operují v zemi, povinni se ve státě skutečně nacházet. Z tohoto důvodu Apple relativně nedávno otevřel běžné kanceláře. Otázkou ale zůstává, jak si lze příslušný zákon vyložit, respektive jak často se v kancelářích musí skutečně někdo nacházet. Tento problém se pravděpodobně ještě bude řešit.

Palladium
Palladium

Nejzásadnější problém ale přichází až v materiální úrovni. Podle informací portálu AppleInsider Apple používá 10 rafinérií a hutí na území Ruské federace, která je známá především jakožto významný vývozce některých surovin. Mezi ty se řadí například titan a palladium. Titan teoreticky nemusí být až tak velkým problém – na jeho produkci se zaměřují Spojené státy i Čína. Horší situace je ale v případě palladia. Rusko (i Ukrajina) je totiž světovým výrobcem tohoto drahého kovu, který se využívá například pro elektrody a další zásadní komponenty. Právě probíhající ruská invaze v kombinaci s mezinárodními ekonomickými sankcemi již podstatně omezily potřebné dodávky, což se propisuje na raketovém růstu cen těchto materiálů.

.