Zavřít reklamu

Při příležitosti včerejší Apple Keynote jsme se dočkali představení dlouho očekávaného produktu. Řeč je samozřejmě o iPadu Pro, který se mimo rychlejšího čipu M1 a Thunderboltu dočkal ještě další zásadní novinky. Jeho větší, 12,9″ verze, totiž dostala displej s označením Liquid Retina XDR. Za tím stojí technologie mini-LED, o které se v souvislosti s tímto „Pročkem“ hovoří už několik měsíců. Apple ale tady rozhodně nekončí, ba naopak. Stejnou technologii totiž nejspíše ještě letos nasadí do MacBooku Pro.

MacBook Pro 14" koncept
Dřívější koncept 14" MacBooku Pro

Pojďme si ještě v rychlosti shrnout, čím se nový displej u čerstvě odhaleného iPadu Pro vyznačuje. Liquid Retina XDR totiž dokáže nabídnou jas o hodnotě 1000 nitů (maximálně 1600 nitů) s kontrastním poměrem 1 000 000 : 1. Toho Apple docílil díky použití zmiňované technologie mini-LED, kdy došlo ke značnému zmenšení jednotlivých diod. O samotné podsvícení displeje se jich stará přes 10 tisíc, které jsou navíc sjednoceny do více než 2500 zón. To displeji umožňuje snazší vypínání některých diod, respektive tedy zón, pro přesné zobrazení černé a úsporu energie.

Jak probíhalo představení iPadu Pro (2021) s M1:

Informace o chystaném MacBooku Pro aktuálně přinesla tchajwanská výzkumná firma TrendForce, podle které se Apple chystá na představení jablečného laptopu Pro ve 14″ a 16″ verzi. O tomto kroku se navíc mluví poměrně dlouhou dobu a je tedy pouze otázkou času, kdy se jej ve finále dočkáme. Laptopy by měly být poháněny čipem Apple Silicon a některé zdroje navíc hovoří o změně designu a návratu čtečky SD karet a HDMI portu. Tyto informace potvrdil i renomovaný portál Bloomberg či analytik Ming-Chi Kuo. Zároveň by z produktu měl zmizet Touch Bar, který bude nahrazen fyzickými klávesami. Přepracovaný MacBook Pro by podle TrendForce měl být představen v druhé polovině letošního roku, přičemž cupertinský gigant u něj s jistotou vsadí na mini-LED displej.

.