Zavřít reklamu

Již před několika dny jsem přemýšlel nad tím, že se Apple tak nějak mění. Když se totiž zamyslíte nad jeho počínáním v několika dnech, tak si uvědomíte, že došlo k několika krokům, které mnoho z nás zaskočily. Ještě před nějakou dobou by člověk, který dění ve světě Applu tolik nesleduje, automaticky usoudil, že všechny tyto kroky musely být zajisté negativní a nikterak výhodné pro zákazníky. Jenže on se nyní stal přesný opak a ony kroky jsou velice pozitivní. Co se vlastně stalo a kam Apple nyní směřuje? Na to se podíváme v tomto článku.

Začalo to zvětšení baterie u iPhonů 13 (Pro)

Všechno to začalo před několika měsíci, konkrétně letos v září, kdy jsme se dočkali představení nových iPhonů 13 (Pro). Tyto nové telefony od Applu jsou na první pohled k nerozeznání od loňských iPhonů 12 (Pro). Kalifornský gigant si tedy i nadále razí cestu hranatých zařízení s perfektním fotoaparátem, prvotřídním výkonem a nádherným displejem. Zkrátka a jednoduše, uběhl další rok a Apple přišel s další evolucí svého telefonu. Jenže po několika dnech od představení, kdy se první kusy dostaly ke svým prvním majitelům, se ukázalo, že v útrobách si pro nás Apple připravil malé (velké) překvapení.

iPhone 13 Pro pod pokličkou

Po několika letech neustálého zužování jablečných telefonů a zmenšování baterie přišel Apple s pravým opakem. iPhony 13 (Pro) jsou oproti svým předchůdcům nepatrně silnější, hlavně ale nabízí větší baterii, za což tedy svým způsobem nese zásluhu i kompletně přeskládané vnitřnosti. Nutno zmínit, že se nejedná o nějaké miniaturní zvětšení kapacity, ale o relativně velké, viz tabulka níže. V tomto případě se tedy jednalo o nějaký prvotní impuls, díky kterému se začalo blýskat na lepší časy, byť s tím tedy mnoho jedinců nepočítalo.

iPhone 13 mini vs. 12 mini 2406 mAh 2227 mAh
iPhone 13 vs. 12 3227 mAh 2815 mAh
iPhone 13 Pro vs. 12 Pro 3095 mAh 2815 mAh
iPhone 13 Pro Max vs. 12 Pro Max 4352 mAh 3687 mAh

Představení 14″ a 16″ MacBooku Pro

Další krok, kterým nás Apple překvapil, přišel při představení nového 14″ a 16″ MacBooku Pro. V případě, že vlastníte jeden z novějších MacBooků, popřípadě pokud se ve světě jablečných počítačů orientujete, tak víte, že až donedávna nabízely MacBooky pouze konektory Thunderbolt a lišily se od sebe pouze jejich počtem. Prostřednictvím Thunderboltu jsme prováděli vše, od nabíjení, přes připojování externích disků a dalšího příslušenství, až po přenos dat. Tato změna přišla již před několika dlouhými lety a svým způsobem se dalo tvrdit, že si uživatelé zvykli – co jiného jim také zbývalo.

Mnoho profesionálních uživatelů si celou tu dobu přálo, aby se na MacBooky vrátily klasické konektory, které se využívají dnes a denně. Když se objevily informace o tom, že by MacBooky Pro měly přijít s přepracovaným designem a navrácením konektivity, tak všichni věřili pouze tomu prvnímu jmenovanému. Nikdo totiž nechtěl věřit tomu, že by byl Apple schopen uznat svou chybu a vrátit na své počítače něco, co několik let nazpátek odepsal. Jenže ono se to doopravdy stalo a my jsme před pár týdny byli svědky představení nových MacBooků Pro (2021), které kromě tří Thunderbolt konektorů disponují také HDMI, čtečkou SD karet, nabíjecím konektorem MagSafe a sluchátkovým konektorem. Příchod klasických USB-A už v dnešní době nedává smysl, tudíž v tomto případě lze absenci zcela pochopit. V tomto případě se tedy jednalo o druhé pošťouchnutí k tomu, že by se mohly nějaké věci v Applu změnit.

Konektory

Výměna displeje = nefunkční Face ID u iPhone 13

Pár odstavců výše jsem se rozpovídal o větších bateriích v nejnovějších iPhonech 13 (Pro). Na druhou stranu se ale ve spojení s nejnovějšími vlajkovými loděmi od Applu objevila velice negativní zpráva. Po několika prvních rozebráních těchto telefonů bylo kromě větší baterie zjištěno, že pokud dojde k výměně displeje, klidně za originální kus, tak přestane fungovat Face ID. Tato zpráva otřásla světem opravářů, protože se většina z nich živí právě základními úkony v podobě výměn baterií a displejů – a co si budeme nalhávat, výměna displeje s nevratným ztracením Face ID se prostě zákazníkovi nevyplatí. Profesionální opraváři začali (ne)možnost výměny displeje se zachováním Face ID čím dál tím více studovat a nakonec se ukázalo, že přece jenom existuje možnost úspěšné opravy. Opravář v tomto případě musel být zdatný v mikropájení a přepájet řídící čip ze starého displeje na ten nový.

I tohle nakonec skončilo úplně jinak. Po několika dnech, kdy už si většina opravářů začala hledat kurzy mikropájení, se na internetu objevilo vyjádření od Applu. V tom stálo, že za nefunkční Face ID po výměně displeje může pouze softwarová chyba, která bude zanedlouho odstraněna. Všichni opraváři si v tu chvíli oddechli, byť tedy v den ohlášení ještě vyhráno neměli. Upřímně jsem očekával, že si dá Apple s odstraněním této chyby opravdu načas. Nakonec ale přišla prakticky ihned, konkrétně s vydáním druhé vývojářské beta verze iOS 15.2, která byla vydána pár dnů nazpátek. Pro veřejnost tedy bude oprava této chyby k dispozici za pár (tý)dnů, a to v iOS 15.2. Každopádně, zdali se opravdu jednalo o chybu, anebo prvotní záměr, tak to už nechám na vás. I tento případ má tedy nakonec dobrý konec.

Self Service Repair od Applu

Zatímco ještě před krátkou dobou bylo od Applu patrné, že nechce, aby zákazníci měli možnost opravit si svá jablečná zařízení, tak přesně před dvěma dny kalifornský gigant kompletně otočil – z extrému do extrému. Představil totiž speciální program Self Service Repair, díky kterému získají všichni spotřebitelé přístup k originálním dílům od Applu a také k nářadí, manuálům a schématům. Může se to zdát jako velký aprílový žert, ujišťujeme vás ale o tom, že si legraci rozhodně neděláme.

oprava

Ohledně programu Self Service Repair je tady samozřejmě ještě několik nezodpovězených otázek, jelikož se jedná o novou záležitost. Zajímat nás bude například to, jak to bude s cenami originálních dílů. Vzhledem k tomu, že si Apple rád nechává za všechno zaplatit, tak neexistuje důvod, proč by tak nemohl učinit i v případě originálních dílů. Kromě toho si budeme muset počkat také na to, jak to nakonec dopadne s neoriginálními díly. Objevilo se totiž několik teorií ohledně toho, že Apple s vlastními originálními díly přišel z toho důvodu, jelikož chce kompletně omezit či zaříznout díly neoriginální – rozhodně by to dávalo smysl. Pokud byste se chtěli o Self Service Repair programu od Applu dozvědět více, tak si stačí rozkliknout článek níže. Prozatím to ale vypadá, že i v tomto případě se jedná o pozitivní zprávu pro všechny spotřebitele.

Závěr

Výše jsem uvedl celkově čtyři velké kroky, které Apple v poslední době provedl ve prospěch svých zákazníků a spotřebitelů. Je těžké říct, zdali se jedná o pouhou souhrnu náhod, anebo zdali se jablečná společnost opravu tak mění. Nedivil bych se, kdyby se jablečná společnost takto začala měnit například po výměně generálního ředitele, popřípadě po nějaké razantní změně. Jenže k ničemu takovému v Applu prostě a jednoduše nedošlo. Proto jsou tyto kroky tak divné, nezvyklé a my o nich píšeme. Rozhodně by všichni byli rádi, kdybychom se za rok sešli u dalšího podobného článku, ve kterém bychom se společně podívali na další pozitivní kroky. Nezbývá nám tedy nic jiného než doufat, že se Apple opravdu mění. Jaký máte na aktuální postoj kalifornského giganta názor vy a myslíte si, že mu to vydrží? Dejte nám to vědět do komentářů.

Nové Apple produkty můžete zakoupit zde

.