Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple nepřímo potvrdil Apple Store v Praze

Na začátku minulého roku se český premiér Andrej Babiš ve švýcarském Davosu setkal s ředitelem společnosti Apple – Timem Cookem. Během jejich rozhovoru padla řeč i na český Apple Store. Od této chvíle zdejší jablíčkáři nadšeně pozorují celé dění okolo této situace a doufají v to, že v Praze vyroste první český jablečný obchod. Následně jsme se ale stali svědky hrobového ticha. O jablečném Storu se totiž přestalo mluvit a poslední informace pochází z loňského podzimu, kdy Andrej Babiš řekl, že je pražský Apple Store stále ve hře. Aktuálně jsme se dočkali nových informací, a to od samotného Applu. A konečně jsme se (nejspíše) dočkali!

Apple Shop Leader
Zdroj: Apple

Sám Apple na svých stránkách zveřejnil zcela klíčový inzerát. Hledá se totiž vedoucí pro pražskou retail pobočku, která se zde ale prozatím nenachází. K náboru českých zaměstnanců samozřejmě dochází vcelku pravidelně a nejedná se o nic zvláštního. Nyní jde ale o vůbec první inzerát spadající do kategorie Apple Retail, který souvisí s maloobchodem. Že by se mělo jednat o Apple Store odhalují i samotné požadavky na pracovní pozici. Daná osoba musí mít zkušenosti s řízením a rozvojem prodejny, s plněním různých úkolů, s předáváním informací o jablečných produktech a službách, s motivováním týmu a dalšími. Podmínkou je také jazyková vybavenost, kdy člověk musí umět plynně hovořit v angličtině a češtině. Tuzemští jablíčkáři tak mohou začít pomalu slavit – do Česka míří Apple Store.

Apple logo fb náhled
Zdroj: Unsplash

Samotná nabídka práce byla zveřejněna teprve 21. srpna 2020. Je tedy jasné, že si na oficiální otevření první české Apple prodejny budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Prozatím velkou neznámou v celé rovnici představuje i samotná lokalita, kde by Apple Store mohl „vyrůst“. Na jakém místě byste jablečný obchod viděli nejraději?

Aktualizace: Ačkoliv na celou situaci na Twitteru zareagoval i předseda naší vlády, kdy sdílel článek potvrzující výstavbu Apple Storu a napsal, že kalifornský gigant shání zaměstance pro pražský Store, tak pravda bude možná někde jinde. Se značkou Apple Shop totiž již před lety přišla Alza. Oficiální jablečné prodejny se z vysokou pravděpodobností zkrátka nedočkáme.

Známe přesný výkon chystaného telefonu iPhone 12

Již brzy bychom se měli dočkat oficiálního představení nové generace telefonu iPhone 12. Doposud jsme měli příležitost vidět řadu různých úniků a informací, které nám jemně poodhalily, na co se teoreticky můžeme těšit. Aktuálně se do „diskuze“ přidala i společnost TSMC. Tato firma kompletně zastřešuje tvorbu jablečných čipů a na posledním sympoziu nastínila výkon jejich chystaných procesorů a jaká bude budoucnost.

iPhone 12 výkon
Zdroj: 9to5Mac

Čip Apple A14, který by měl být ve zmiňovaném iPhonu 12, bude vyráběn 5nm výrobním procesem. Pro porovnání si můžeme uvést model A13 z iPhonu 11, který nabídl 7 nm. Již v minulosti jsme mohli vidět, jak moc dokáží menší čipy přidat na výkonu. Společnost TSMC ale nyní zveřejnila přesná data a poodhalila tak výkon chystané vlajkové lodě. Ve výše přiložené tabulce můžeme vidět srovnání čipů N7 a N5. Dá se očekávat, že N7 najdeme v iPhonu 12 a N5 v loňské generaci. Nejnovější přírůstek do rodiny jablečných telefonů by tak měl nabídnout až o 15 procent větší výkon a o 30 procent nižší energetickou náročnost.

Tim Cook opět daroval peníze na charitu

Generálního ředitele Applu bychom bezesporu mohli označit za filantropa. Není totiž žádným tajemstvím, že Tim Cook poměrně pravidelně daruje nějaké peníze na charitu. Podle nejnovějších informací Cook v minulém týdnu věnoval akcie Applu v hodnotě pěti milionů dolarů, tedy zhruba 110 milionů korun. V současné chvíli se ale neví, na jakou charitu ředitel jablečné společnosti tyto peníze věnoval.

Tim Cook fb
Zdroj: 9to5Mac

Dalo by se říci, že se jedná již o takovou tradici. Cook totiž každoročně v srpnu daruje akcie v hodnotě okolo pěti milionů na nějakou charitu. V rozhovoru v roce 2015 se navíc svěřil s tím, že chce pravidelně věnovat majoritní část svého jmění a nastavit tak systematický přístup k filantropii jako takové.

Apple možná odkoupil startup Spaces zabývající se virtuální realitou

Moderní doba s sebou přinesla řadu skvělých vychytávek. V posledních letech se ze záře světla reflektorů těší především rozšířená a virtuální realita, které nám dokáží v mnoha případech parádně pomoci či nás zabavit. Podle nejrůznějších zpráv by měl navíc i samotný Apple pracovat na různých projektech s virtuální realitou a pokud dění okolo jablečné společnosti sledujete pravidelně, tak vám určitě neunikl opěvovaný headset Apple Glass.

Aktuálně magazín Protocol přišel s velice zajímavou informací. Podle něj údajně kalifornský gigant odkoupil startup Spaces, který se zabývá zmiňovanou virtuální realitou. Samotná společnost Spaces nedávno na svých internetových stránkách informovala o tom, že ukončuje vývoj svého dosavadního produktu a chystá se vyrazit novým směrem. Bližších informací jsme se ale bohužel nedočkali. Kdo nebo co je to vlastně Spaces? Původně se jednalo o součást giganta DreamWorks Animation, kteří vytvořili perfektní zážitek s virtuální realitou, což si lidé mohli vyzkoušet v různých obchodních centrech po celých Spojených státech. Pro příklad si můžeme uvést titul Terminator Salvation: Fight for the Future.

Kvůli globální pandemii samozřejmě muselo dojít k uzavření všech poboček, na což Spaces ihned zareagovali. Vytvořili totiž perfektní službu pro videokonference jako Zoom, kdy se uživatelé do samotných konferenčních místností mohli připojit ve virtuální realitě spolu se svým panáčkem. Zdali Apple společnost skutečně odkoupil je prozatím nejasné. Virtuální realita má ale rozhodně co nabídnout a rozhodně by se tak nejednalo o krok vedle.

Nové beta verze iOS a iPadOS 14, watchOS 7 a tvOS 14

Při psaní tohoto článku Apple také vypustil na světlo světa nové vývojářské beta verze iOS a iPadOS 14, watchOS 7 a tvOS 14. Všechny tyto nové verze disponují především opravami chyb. Apple se samozřejmě co nejvíce snaží všechny systémy dotáhnout do dokonalosti, aby je mohl již za několik málo týdnů oficiálně vydat pro veřejnost.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více