Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple Music přichází s novou reklamou, ve které najdeme Billie Eilish

Apple již dlouhé roky nabízí streamovací platformu pro poslech hudby s názvem Apple Music. O víkendu jsme se dočkali nového videa na YouTube kanálu společnosti, které tuto službu propaguje a nese název Worldwide neboli celosvětový. V reklamě si zahrály i nejzvučnější jména současné hudební scény. Pro příklad si můžeme zmínít Billie Eilish, Orville Peck, Megan Thee Stallion a Anderson Paak.

Popis videa říká, že Apple Music k nám přibližuje ikonické umělce, vycházející hvězdy, nové objevy i legendární zpěváky. Na platformě tedy nalezneme skutečně všehochuť. Samotný název přitom odkazuje na celkovou rozšířenost. Služba je totiž dostupná v 165 zemích světa.

Kolik bude stát iPhone 12? Na internet unikly reálné ceny

Představení nové generace jablečných telefonů je za dveřmi. Aktuálně se mezi jablíčkáři hodně hovoří o tom, co s sebou nové iPhony přinesou a jaká bude jejich cenovka. Ačkoliv na internet už nějaké ty informace unikly, tak prozatím víme jen málo. iPhone 12 by měl kopírovat design iPhonu 4 či 5 a svému uživateli tak nabídnou prvotřídní výkon v hranatějším těle. Hojně se také hovoří o nástupu technologie 5G, s čímž si poradí všechny připravované modely. Jak jsme na tom ale s cenou? Budou nové vlajkové lodě dražší než loni?

První informace o ceně nových iPhonů přišly již v dubnu. Je nutné si uvědomit, že se jednalo spíše o první tip neboli přiblížení, v jaké cenové výši by se iPhone 12 mohl pohybovat. S nejnovějšími informacemi přišel známý leaker Komiya. Podle něj by základní verze neboli modely s úhlopříčkou 5,4 a 6,1″ měly nabídnou 128GB úložiště a cenu 699 a 799 dolarů. Za větší 256GB úložiště bychom si měli připlatit dalších 100 dolarů. Úplně základní 5,4″ iPhone 12 by měl vyjít na zhruba 16 tisíc bez daně a dalších poplatků, druhá zmiňovaná varianta pak na 18 tisíc a opět bez daně a poplatků.

Jak jistě všichni víte, ještě na nás čekají dva profesionálnější modely s označením Pro. Základní verze se 128GB úložištěm a 6,1″ diplejem by měla stát 999 dolarů. Za větší model s 6,7″ displejem poté zaplatíme 1099 dolarů. Modely s 256GB úložištěm následně vyjdou na 1099 a 1199 dolarů a nejvyšší verze s 512 GB bude stát 1299 a 1399 dolarů. Ceny se tak na první pohled zdají být vcelku normální. Uvažujete o koupi nového iPhonu?

Nový vir se může dostat i do aplikací na Mac App Store

Přesně před týdnem jsme vás informovali o novém malwaru, který se šíří vskutku zajímavou cestou a dokáže vám na Macu udělat pořádnou paseku. Na tuto hrozbu jako první upozornili výzkumní pracovníci ze společnost Trend Micro, kdy vir zároveň i popsali. Jedná se o poměrně nebezpečný virus, který je schopen převzít kontrolu nad vaším jablečným počítačem, získat všechna data z prohlížečů, a to včetně souborů cookies, pomocí JavaScriptu vytvářet takzvaná zadní vrátka (backdoor), různě modifikovat zobrazované webové stránky a případně tak ukrást řadu citlivých informací a hesel, kdy v ohrožení může být hlavně internetové bankovnictví.

Samotný škodlivý kód se začal šířit mezi vývojáři, kdy se nacházel přímo v jejich repozitářích na GitHubu a dokázal se tak dostat do vývojářského prostředí Xcode. Kvůli tomu se kód mohl bezproblémově a hlavně rychle šířit, aniž by si někdo něčeho všiml. Hlavní problém je ale v tom, že pro zavirování stačí sestavit kód celého projektu, čímž se Mac okamžitě infikuje. A zde narážíme na kámen úrazu.

MacBook Pro virus hack malware
Zdroj: Pexels

Někteří vývojáři totiž mohli omylem přibalit malware i do své aplikace, čímž jej poslali mezi samotné uživatele. Na tyto problémy nyní poukázali i zmiňovaní dva pracovníci společnosti Trend Mikro, jmenovitě tedy Shatkivskyi a Felenuik. Ti totiž v rozhovoru pro MacRumors prozradili, že by v ohrožení teoreticky mohl být i Mac App Store. Schvalovací tým, který určuje, zdali se určitá aplikace do jablečného obchodu vůbec podívá, může chyby poměrně snadno přehlédnout. Část škodlivého kódu je prakticky neviditelná a ani kontrola hashů nedokáže odhalit infekci. Podle slov výzkumníků není vůbec složité ukrýt skrytou funkci do nějaké aplikace, kterou Apple následně přehlédne a program s danou funkcí se tak bez problému objeví v App Storu.

Je tedy jisté, že má kalifornský gigant na čem zapracovat. Pracovníci společnost Trend Mikro ale přesto zůstávají optimističtí a věří, že se s problémem Apple popasuje. Prozatím ale bližší informace ze strany jablečné společnosti bohužel nemáme.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.