Zavřít reklamu

Pokud vlastníte Apple TV, pak jste si mohli všimnout absence jedné poměrně „zásadní“ aplikace. Jablečná televize, respektive její operační systém tvOS, nenabízí internetový prohlížeč, kvůli čemuž si nemůžeme jen tak otevřít jakoukoliv webovou stránku a zobrazit ji takříkajíc ve velkém. Samozřejmě je pochopitelné, že ovládání prohlížeče prostřednictvím ovladače Siri Remote pravděpodobně nebude úplně příjemné, zato na druhou stranu by určitě nebylo na škodu tuto možnost mít, obzvláště když zohledníme, že například i takové hodinky Apple Watch s malinkým displejem prohlížeč nabízejí.

Prohlížeč u konkurence

Když se podíváme na konkurenci, kde můžeme vzít téměř jakoukoliv chytrou televizi, tak prakticky ve všech případech najdeme i integrovaný prohlížeč, který je dostupný již od samotných začátků celého segmentu. Jak už jsme uvedli výše, ovládání prohlížeče přes televizní ovladač ale není žádný med. Je proto jasné, že i kdyby Apple do tvOS zakomponoval například Safari, většina jablíčkářů by tuto možnost v životě nevyužila, jelikož pro přístup k internetu máme k dispozici podstatně pohodlnější alternativy. Zároveň lze u Apple TV využít zrcadlení obsahu přes AirPlay. V takovém případě se stačí přes iPhone připojit k televizi a otevřít si prohlížeč přímo na telefonu. Jedná se však o dostačující řešení? Při zrcadlení je totiž obraz spíše „rozbitý“ kvůli poměru stran, a je proto nutné počítat s černými pruhy.

Důvod absence Safari v tvOS se zdá poměrně jasný – prohlížeč by zde zkrátka nefungoval úplně nejlépe a uživatelům by neposkytl zrovna dvakrát komfortní cestu. Proč je ale pak Safari na Apple Watch, kde si jablíčkář může otevřít například odkaz z iMessage nebo k internetu přistoupit přes Siri? Malý displej totiž taky není ideálním způsobem, ale přesto jej máme k dispozici.

apple tv ovladač

Potřebujeme Safari na Apple TV?

Ačkoliv jsem osobně Safari na Apple TV prakticky nikdy nepotřeboval, určitě bych ocenil, kdyby nám Apple tuto možnost dopřál. Jelikož jablečná televize jako taková staví na stejném typu čipů jako iPhony a běží na systému tvOS, který vychází z mobilního iOS, tak je patrné, že příchod Safari není vůbec nereálná věc. Pro zajištění co možná největšího komfortu by Apple mohl svůj prohlížeč znatelně zjednodušit a poskytnout jej jablíčkářům alespoň v základní podobě pro případné brouzdání internetem. Zdali se však něčeho takového někdy dočkáme je momentálně spíše nepravděpodobné. Uvítali byste Safari v tvOS?

.