Zavřít reklamu

Všichni řešíme výřez iPhonu a průstřely v displeji Android telefonů. Znamená to, že když se Apple drží svého řešení, jsou telefony s Androidem dál? I s výřezem ale Apple udal designový směr. Platí to ostatně i o tvaru celého telefonu a dalších jeho produktech. 

Když Apple představil iPhone X s jeho výřezem pro systém čelní kamery s Face ID, začala se tato podoba hojně kopírovat napříč výrobci. A to i když ti neposkytovali biometrické ověření uživatele. Právě protože od toho upustili, mohli si dovolit zrušit i výřezy a poskytnout průstřely. Je to ale něco za něco, a proto se jejich uživatelé pořád autorizují především otiskem prstu, i když se ten přesunul do displeje.

Bude doba hranatá 

Apple s jeho iPhony udával trendy ale mnohem dříve, prakticky od prvního svého modelu. Form factor iPhonů X až 11 převzaly i další společnosti, kdy např. telefony Samsung Galaxy řady S pořád mají zaoblené strany jejich těla i dnes (s výjimkou modelu Ultra). Hojně se ale kopíruje i ostrý vzhled iPhonů 12 a 13 (což se dá očekávat i od řady Galaxy S23). Jenže teď je zde třeba společnost Nothing, která chystá začátkem července představit svůj první mobilní telefon.

Vtip je v tom, že sama sebe pasovala do vizionářské role, kdy má právě její telefon redefinovat trh se smartphony. Dle ní se má také jednat o největší událost od uvedení prvního iPhonu. Inu marketing mají zmáknutý pěkně, horší je to s finálním produktem. Po měsících škádlení a různých náznacích zde máme podobu jeho zadní strany, která by prostě iPhonům 12 a 13 jako by z oka vypadla – zaoblené rohy, rovné rámečky, v nich odstínění antén…

Nothing-Phone-1-transparent-design

Ano, záda jsou sice transparentní, a pravděpodobně skleněná, kdy by skrze ně mělo být vidět do útrob zařízení, jenže není, protože zadní strana toho kochání zas tolik nenabídne a je otázkou, zda je tento design povedený, nebo spíše kýčovitý. Jisté ale je, že určitě není nijak revoluční. To ostatně nejde říci ani o prostředí tohoto připravovaného telefonu, které jsme si už sami vyzkoušeli. Jediné, co může být zajímavějším prvkem, jsou výrazné proužky a středový kruh pro bezdrátové nabíjení, od kterých se očekává nějaké vizuální možnosti. Aby to ale ve finále nevypadalo jen jako kolotočářská estráda.

iMac nebo AirPody 

All-in-one počítače nejsou zas tak rozšířené, i když jich na trhu pár najdete. Nový 24“ iMac s čipem M1 je designovou špičkou Applu, která opět přinesla originální a neotřelý (hranatý) design. Toho se samozřejmě chopil třeba takový Samsung a představil svůj Smart Monitor M8, který sdílí až příliš mnoho podobných prvků, včetně několika barevných variant a brady, i když o něco menší, protože i přes to, že je tento monitor chytrý, není tomu tak jako u iMacu.

Kopírují se vzhledy iPadů, kopírují se designy AirPodů a pravděpodobně tomu nebude jinak ani v budoucnu. Paradoxně je to ale pro Apple pořád dobrá reklama. Jeho ikonický design zná téměř každý, a pokud někdo považuje dané telefony, počítač, sluchátka, hodinky za ty Applu s tím, že jsou pak upozorněni na to, že tomu tak vlastně není a na svědomí je má jiný výrobce, je to vlastně spíše ostuda pro designéry jiných společností, kteří nejsou schopní přijít s něčím skutečně originálním a koneckonců dobrá reklama pro Apple. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Byl bych rad kdyby design applu nebyl tak glorifikovany, z novych airpods se stavaji obycejne pod style sluchatka, telefonu jsou porad stejny recyklovany design s mozna trochu vice hranatymi rohy a obcas pozmenenou predni kamerou. Monitory od applu ani nemluvim to jr cenova katastrofa az na XDR monitor

celý text

Čtěte více.