Zavřít reklamu

V září 2017 se Apple vytáhl s parádní revolucí iPhonu, kdy po boku iPhonu 8 představil i iPhone X se zcela novým designem. Zásadní změnou bylo odstranění domovského tlačítka a pomalu až kompletní eliminace rámečků, díky čemuž se displej rozpíná přes celou plochu zařízení. Výjimku tvoří akorát horní výřez (notch). V něm je ukryta takzvaná TrueDepth kamera se všemi potřebnými senzory a komponenty pro technologii Face ID, která nahradila dřívější Touch ID (čtečku otisků prstů) a zakládá si na 3D skenu obličeje. Právě tímto Apple nastartoval novou éru jablečných telefonů s novým designem.

Od této chvíle přišla už jen jedna změna designu, a to konkrétně s příchodem iPhonu 12, kdy Apple vsadil na ostřejší hrany. U této generace se říká, že kalifornský gigant vycházel z podoby oblíbeného iPhonu 4. Jaké změny ale přinese budoucnost a na co se vlastně můžeme těšit?

Budoucí design iPhonů je ve hvězdách

Ačkoliv se kolem Applu točí vždy řada spekulací doprovázených nejrůznějšími úniky, v oblasti designu jsme se dostali pomalu až do slepé uličky. Mimo konceptů od grafických návrhářů totiž nemáme jediné relevantní vodítko. Čistě teoreticky bychom bližší informace klidně mohli mít, kdyby se však celý svět nesoustředil na jedinou věc. Zde se opět vracíme k již zmiňovanému výřezu. Ten se postupem času stal trnem v patě nejen samotným jablíčkářům, ale také ostatním. Není se vlastně ani čemu divit. Zatímco konkurence prakticky ihned přešla na takzvaný průstřel, díky čemuž zbývá více prostoru pro obrazovku, tak Apple na rozdíl od toho stále vsází na výřez (který skrývá TrueDepth kameru).

Právě proto se mezi jablíčkáři neřeší prakticky nic jiného. Stále se tak objevují zprávy o tom, že výřez tehdy a tehdy zmizí, případně že dojde k jeho zmenšení, umístění senzorů pod displej a podobně. Moc tomu ani nepřidává jejich proměnlivost. Jeden den se totiž chystaná změna prezentuje jako hotová věc, avšak za pár dní je vše opět jinak. Právě těmito spekulacemi kolem výřezu jsou prakticky eliminovány zprávy o možné změně designu. Tímto samozřejmě nechceme situaci s notchem nikterak zlehčovat. Jedná se o poměrně zásadní téma a je rozhodně na místě, aby se Applu podařilo vyvinou iPhone bez tohoto posledního rušivého prvku.

iPhone-Touch-Touch-ID-display-concept-FB-2
Dřívější koncept iPhonu s Touch ID pod displejem

Současná podoba sklízí úspěch

Zároveň je ve hře ještě jedna varianta. Aktuální design jablečných totiž sklízí nemalý úspěch a mezi uživateli se těší solidní popularitě. Ostatně to jsme museli uznat sami v našich dřívějších recenzích iPhonů 12 – tento přechod se Applu zkrátka povedl. Proč tedy relativně rychle měnit něco, co zkrátka funguje a má to úspěch? Na tom se ostatně shodují i jablíčkáři na nejrůznějších diskuzních fórech. Sami totiž většinou nevidí potřebu pro jakoukoliv změnu designu, akorát by uvítali nějaké menší změny. Nemalá část z nich by například viděla integrovanou čtečku otisků prstů (Touch ID) přímo v displeji zařízení. Jak na současný design iPhonů nahlížíte vy? Jste s ním spokojeni, nebo byste uvítali změnu?

.