Zavřít reklamu

Během včerejšího dne přišel Apple s doslova šokující zprávou. To, proti čemu léta bojoval, nyní vítá s otevřenou náručí – domácí opravy iPhonů a dalších zařízení s logem nakousnutého jablka. Jak jistě víte, ještě v současné chvíli nejsou neoficiální servisy a domácí kutilové vnímání ze strany Applu úplně kladně. Gigant se jim prakticky snaží házet klacky pod nohy a odradit je od jakýchkoliv zásahů se slovy, že by mohli poškodit zařízení a podobně. Pravda ale bude dost možná někde jinde.

Samozřejmě dojde každému, že kdyby neexistovaly neoficiální servisy a domácí kutilové se nepokoušeli o žádné opravy, přišel by si cupertinský gigant na podstatně větší zisk. Všechny výměny a zásahy by totiž musel řešit sám a rozhodně by na tom vydělal. Přesně proto nejsou doteď na trhu k dispozici originální díly a například po výměně baterie či displeje se uživatelům zobrazuje otravná hláška o použití neoriginálního dílu. Nyní však Apple otočil o 180°. Přichází totiž s programem Self Service Repair, kdy počátkem příštího roku bude nabízet originální díly včetně podrobných manuálů. Podrobně se o tom dočtete zde. Jak jsou na tom ale ostatní výrobci telefonů z hlediska neoficiálních zásahů?

Apple v roli průkopníka

Když se podíváme na ostatní výrobce telefonů, tak ihned uvidíme obrovský rozdíl. Zatímco jablíčkáři, kteří si například chtěli sami doma vyměnit baterku, znalí všech rizik a ochotní je podstoupit, se museli potýkat s již zmiňovanými (otravnými) hláškami, tak majitelé telefonů jiných značek s tímto neměli sebemenší problém. Zkrátka si objednali daný díl, vyměnili jej a měli hotovo. Nutno však podotknout, že se sháněním originálních dílů na tom byli podobně. Jednoduše lze říct, že nejsou k dispozici a uživatelé, ať už telefonů s iOS anebo Android, se musí spokojit s druhovýrobou. Na tom ale samozřejmě nemusí být nic špatného.

Když ale do hry vezmeme současný obrat Applu, tak uvidíme obrovské rozdíly. Pravděpodobně žádná z mainstreamových značek totiž něco podobného nenabízí, respektive neprodává originální díly spolu s návody na výměnu a nestará se o recyklaci starších komponent, které jim zákazníci odevzdají. Právě díky Self Service Repair se cupertinský gigant postavil opět do role průkopníka. Tím nejzvláštnějším je, že s něčím podobným přišla firma, od které bychom to čekali asi nejméně. Zároveň lze v tomto oboru očekávat další změny. Nebylo by tomu totiž poprvé, kdy konkurenční značky zkopírují některé kroky od Applu (což se samozřejmě děje i opačně). Perfektním příkladem je například odstranění adaptéru z balení iPhonů 12. Ačkoliv se Samsung Applu nejprve vysmál, následně se rozhodl pro stejný krok. Přesně proto můžeme očekávat, že podobné programy zavedou i konkurenční značky.

Program odstartuje začátkem příštího roku ve Spojených státech amerických a zpočátku bude pokrývat generace iPhone 12 a iPhone 13, ke kterým se v průběhu roku přidají Macy s čipem M1. Oficiální informace o rozšíření programu do dalších zemí, potažmo přímo do České republiky, zatím bohužel nejsou známy.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více