Zavřít reklamu

Apple právě vydal novou verzi iOS, operačního systému pro iPhony, iPady a iPody touch. iOS 10 přináší mnoho novinek včetně přepracovaných widgetů, nové podoby notifikací, hlubší integrace 3D Touch či nových Map. Velkých vylepšení se pak dočkaly také Zprávy či hlasová asistentka Siri, a to hlavně díky otevření vývojářům.

Oproti loňskému systému iOS 9 má letošní iOS 10 o něco užší podporu, a to především u iPadů. Nainstalujete jej na následující zařízení:

• iPhone 5, 5C, 5S, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7 a 7 Plus
• iPad 4, iPad Air a iPad Air 2
• Oba iPady Pro
• iPad mini 2 a novější
• iPod touch šesté generace

iOS 10 můžete stahovat tradičně přes iTunes, nebo přímo ve svých iPhonech, iPadech a iPodech touch v Nastavení > Obecné > Aktualizace softwaru. V prvních hodinách od vypuštění iOS 10 se někteří uživatelé potkali s chybovou hláškou, která jim zamrazila iPhony nebo iPady a bylo nutné je připojit k iTunes. Někteří však museli provést restore a pokud neměli před updatem čerstvou zálohu, přišli o svá data.

Apple již na problém zareagoval: „Narazili jsme na menší problém při aktualizačním procesu, který při první hodině dostupnosti iOS 10 ovlivnil malý počet uživatelů. Problém byl rychle vyřešen a my se těmto zákazníkům omlouváme. Kdokoliv, kdo byl problémem zasažen, by měl připojit zařízení k iTunes, aby dokončil aktualizaci, nebo pro moc kontaktovat AppleCare.“

Nyní by tak již nemělo nainstalování iOS 10 na všechna podporovaná zařízení nic bránit v cestě. Pokud vás výše zmíněný problém potkal a nadále se vám nedaří najít řešení, měl by fungovat následující postup.

 1. Připojte váš iPhone nebo iPad k Macu nebo PC a zapněte iTunes. Doporučujeme před pokračováním stáhnout z Mac App Storu nejnovější verzi iTunes 12.5.1, které přinášejí podporu pro iOS 10.
 2. Nyní je nutné uvést iOS do zařízení do Recovery režimu. Do něj se dostanete podržením Home tlačítka a tlačítka pro zapnutí/vypnutí zařízení. Držte obě tlačítka tak dlouho, dokud nenaskočí Recovery režim.
 3. V iTunes by nyní měla naskočit hláška, která vás vybízí k aktualizaci či obnovení zařízení. Klikněte na Aktualizovat a pokračuje v instalačním procesu.
 4. Pokud instalace trvá více než 15 minut, opakujte kroky 1 až 3. Je také možné, že jsou servery Applu nadále přetížené.
 5. Jakmile je instalace kompletní, můžete začít používat svůj iPhone nebo iPad s iOS 10.

Kromě iOS 10 je nyní dostupný i nový operační systém pro hodinky Watch s označením watchOS 3. Ten přináší primárně výrazné zvýšení rychlosti spouštění aplikace, pozměněný způsob ovládání a vyšší výdrž.

Pro instalaci watchOS 3 budete muset nejprve nainstalovat na iPhone iOS 10, poté otevřít aplikaci Watch a update stáhnout. Obě zařízení musíte mít v dosahu Wi-Fi, Watch musejí mít alespoň na 50 % nabitou baterii a být připojené na nabíječku.

Poslední dnešní novinkou je aktualizace televizního softwaru tvOS na verzi 10. Také nový tvOS je již možné stahovat a svou Apple TV tak obohatit o zajímavé novinky v čele vylepšenou aplikací Fotky, nočním režimem či chytřejší Siri, která nově umí vyhledávat filmy nejen na základě názvu, ale také například podle tématu či období. Pokud tedy Siri požádáte o „dokumentů o autech“ či „středoškolských komedií z 80. let“, Siri vás pochopí a vyhoví vám. Kromě toho nově hlasová asistentka Applu vyhledává i na YouTube a Apple TV lze využít i jako ovladač pro zařízení s podporou HomeKit.

 

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Mne zasa zblblo cely iPhone SE, dalo ma po inštalacii hned aby som sa pripojil do iTunes a režim zotavovania

  Mám ten samý problém. Chce aktualizovat na verzi 9.3.5
  Bezproblémová aktualizace se bohužel na mém iPhonu 6s nekoná.

  Ano, som rád, že niesom sám :/ stalo sa mi to prvý krát. Sklamalo ma to trochu. A najhoršie je, že Apple serveri sú teraz preťažené a na verziu 9.3.5 bude sťahovať 3hod cca

  To hádam nie, potom sa stratí celý obsah a ja som nemal ani zálohu v iTunes spravenu
  Ochh už mi to príde ako Windows, Apple ma sklamal tentokrát

  Stalo se mi to samé, jak iPhone Se zase zprovoznit prosím?

  Nieje začo :), nech už to úspešne stiahne a nainštaluje, keby aj potom nastal ten istý problém, tak musíte iPhone obnoviť uplne

  Pozor iPhone 6s po aktualizaci vyžaduje připojení k iTunes (to se mi stalo poprvé v životě) ?

  Co stím sakra udělali, nemám iTunes ani možnost se někde teď k tomu připojit, co s tím mohu dělat? Tohle se nikde nepsalo, vědět to tak se na to vys…eru. Potřebuji telefon nutně.

  Mě iTunes ukazuje 4 hodiny do stažení. Naštěstí mám iPad a iPhone dnes nepotřebuji ale je to otřesné, nikdy jsem s aktualizací neměl problém. Hlavně že jim vydání trvalo až do dneška.

  Veľké sklamanie, neviem či sa opakujú po Windowse, s tým su vždy problémy pri veľkých aktualizaciach ale u Apple sa mi toto stalo prvý krát

  Tak iTunes mi po aktualizaci 12.5.1 vůbec nevidí telefon. Stalo se to ještě někomu?

  Vypnite a zapnite iTunes a skuste znova

  Mne ho tiez Win10 videl a iTunes nie, musel som preinstaloivat driver. Isiel som do adresara C:Program FilesCommon FilesAppleMobile Device SupportDrivers a v nom som pravym tlacitkom klikol na subor usbaapl64.inf a dal instalovat. Potom mi hned do par sekund iTunes ukazal iPhone.

  Lol. Ja jedu na finalni verzi iOS 10.0.1 od patku, dostal sem ji, protoze sem se zaregistroval v beta programu. Po nainstalovani iOS sem se zase odhlasil. Tyhle problemy mimo me :-))) OTA aktualizace vysla na prvni pokus na iPhonu i iPadu :-)))))

  Nejsem schopen upgradovat na iPad Air 2. Instalace se stáhne, probíhá dlouhé ověřováni aktualizace a napíše chybu „Aktualizaci nelze nainstalovat, při instalaci položky ios10 nastala chyba. Restart ani smazání a nové stažení ios10 nepomohlo. Nevíte někdo co s tím?

celý text

Čtěte více.