Zavřít reklamu

Vzpomínáte si ještě na dobu, kdy se o chytrých hodinkách od Applu pouze spekulovalo? Po internetu kolovaly všemožné více i méně bizarní koncepty a spekulace o tom, jaké funkce vlastně budou Apple Watch nabízet. Dnes se nám zdá, že hodinky existují již celé věky, a neumíme si představit, že by vůbec mohly vypadat jinak.

Spekulace a přísliby

První zmínky o Apple Watch se datují do roku 2010, dnes ale již s určitostí nemůžeme říci, do jaké míry se jednalo o přípravy a do jaké míry o zbožné přání uživatelů. Jony Ive v jednom z rozhovorů v roce 2018 uvedl, že celý projekt oficiálně odstartoval až po smrti Steva Jobse – první diskuse byly zahájeny počátkem roku 2012. První zpráva o tom, že Apple pracuje na vlastních hodinkách, se ale objevila již v prosinci roku 2011, a to v deníku New York Times. První patent, týkající se zařízení, využitelného pro „zařízení, umístěné na zápěstí“, pochází dokonce z roku 2007.

O pár let později odhalil web AppleInsider patent, který už jasněji napovídal, že se jedná o hodinky, a obsahoval také příslušné diagramy a nákresy. Klíčovým slovem v patentové žádosti ale byl „náramek“, nikoliv „hodinky“. Popis ale poměrně věrně vystihuje Apple Watch tak, jak je známe dnes. V patentu se nachází například zmínky o dotykovém displeji, na němž může uživatel provádět řadu úkonů. Přestože řada patentů, podaných Applem, praktické uplatnění nikdy nenajde, byl si AppleInsider prakticky jist tím, že „iWatch“, jak jednu dobu plánované hodinky od Applu nazýval, skutečně spatří světlo světa. Redaktor AppleInsideru Mikey Campbell tehdy ve svém článku uvedl, že zavedení „nositelných počítačů“ je v mobilní technologii dalším logickým krokem.

Přísně tajný projekt

Prací na projektu „Watch“ byl mimo jiné pověřen Kevin Lynch – bývalý šéf technologií ve společnosti Adobe a výrazný kritik postoje Applu vůči technologii Flash. Vše probíhalo za maximálního utajení, tolik typického pro Apple, takže Lynch v podstatě neměl ani tušení, na čem má vlastně pracovat. V době, kdy se Lynch pouštěl do práce, neměl k dispozici žádný funkční prototyp hardwaru ani softwaru.

V jednom ze svých pozdějších rozhovorů pro magazín Wired se Lynch svěřil s tím, že cílem bylo vymyslet zařízení, které by zabránilo smartphonům v „destrukci lidských životů“. Lynch zmiňoval frekvenci a intenzitu, s jakou lidé zírají na displeje svých smartphonů, a vzpomínal na to, jak chtěl Apple uživatelům nabídnout o něco lidštější zařízení, které by jejich pozornost tolik nepohlcovalo.

Nepřekvapivé překvapení

Postupem času se situace vyvinula tak, že člověk nemusel být insiderem,  aby mu bylo jasné, že se chytrých hodinek od Applu skutečně dočkáme. Odhalení provedl Tim Cook v září roku 2014 – Apple Watch představovaly oblíbenou „One More Thing“ po představení iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus. „Na tomto produktu jsme tvrdě pracovali dlouhou dobu,“ prohlásil tehdy Cook. „A věříme, že tento produkt předefinuje to, co lidé od jeho kategorie očekávají,“ dodal. Po chvilce ticha představil CEO Applu světu to, co sám nazýval „další kapitolou příběhu Applu“.

Uživatelé si ale ještě chvíli museli počkat. První kousky se ke svým novopečeným majitelům dostaly až v březnu roku 2015, a to pouze prostřednictvím online prodeje. Na příchod hodinek na pulty kamenných Apple Storů si museli zákaznici počkat až do června. Přijetí první generace Apple Watch ale bylo lehce rozpačité. Některé webové magazíny, zaměřené na technologie, dokonce čtenářům doporučovaly počkat si na příští generaci, nebo zakoupit nejlevnější model Sport.

Krásné nové stroje

V září 2016 Apple představil druhou generaci svých chytrých hodinek spolu s přepracovanou první verzí. Ta nesla označení Series 1, zatímco historicky první verze získala název Series 0. Apple Watch Series 3 byly představeny v září roku 2017 a o rok později spatřila světlo světa čtvrtá generace chytrých hodinek od Applu – ta se dočkala řady nových, převratných funkcí, jako je EKG nebo detekce pádu.

Dnes jsou Apple Watch pro řadu uživatelů důvěrně známým, osobním zařízením, bez kterého si spousta lidí neumí svůj život představit. Jsou totiž skvělou pomůckou také pro zdravotně znevýhodněné či handicapované uživatele. Apple Watch si za dobu své existence získaly obrovskou popularitu a staly se jedním z nejlépe prodávaných produktů. Svou úspěšností předčily i iPod. Apple konkrétní čísla, týkající se prodejů, již nějakou dobu nezveřejňuje. Díky společnostem, jako je Strategy Analytics, si ale můžeme udělat poměrně přesný obrázek o tom, jak se hodinkám daří. Podle nejnovějšího odhadu společnosti se podařilo v loňském roce prodat 22,5 milionů kusů Apple Watch.

apple watch series 4

Zdroj: AppleInsider

.