iWant

Jak Apple Watch pomáhají objasnit vraždu

iWant

Případ vraždy, která se v roce 2016 odehrála v Austrálii, byl odložen na leden příštího roku. Důvodem je nutnost provedení expertní analýzy závažných důkazů, jejichž zdrojem jsou Apple Watch, které na sobě oběť po celou dobu měla. Jedná se o případ zavražděný Myrny Nilsson a sporným bodem je čas úmrtí.

Tchyně oběti uvedla, že Myrnu v jejím domě zavraždili neznámí útočníci, udávaný čas smrti se ale neshoduje s daty z Apple Watch. „Hodinky tohoto typu disponují senzory, schopnými sledovat pohyb svého nositele a ukládat historii jeho denní aktivity,“ uvedla prokurátorka Carmen Matteo v rozhovoru pro ABC News. „Dotyčná musela být napadena okolo půl sedmé večer a zcela jistě zemřela před 18:45. Obžalovaný nepředpokládal, že policie bude schopná tyto informace získat z příslušného zařízení.“.

Apple Watch nejsou v tomto případu jediným důkazem, výrazně ale pomohly k odhalení „dvou významných lží“ v celé věci: oběť se po delší dobu nijak nebránila až třem útočníkům, a nezemřela v době, která byla původně udávana. Brát data z Apple Watch jako pádný důkaz bylo lehce problematické, protože se jednalo o novinku, kterou nemusel soud uznat.

Zároveň to ale není poprvé, kdy byla data z jablečného zařízení použita v rámci vyšetřování. Počátkem letošního roku hrála technologie od Applu významnou roli v případu vraždy a znásilnění devatenáctileté dívky v Německu. Podezřelý odmítal poskytnout vyšetřovatelům číselný kód k odemčení svého iPhonu, ti k němu ale i přesto získali přístup a za pomoci dat z Apple Health dokázali určit, co podezřelý dělal v době spáchání trestného činu – jednalo se konkrétně o položku Vystoupaná patra, kdy údaje odpovídaly době, ve které podezřelý táhl tělo oběti k řece a opět se vracel zpět.

Zdroj: Cult Of Mac