Zavřít reklamu

Letošní veletrh CES v nevadském Las Vegas přinesl spousty nových produktů, ovšem světu zejména ukázal, že virtuální realita se postupně dostává pod kůži obyčejným lidem, kteří dříve tento klíčový prvek k prohloubení vizuálních zážitků příliš neregistrovali. Společně s herními vývojáři a hardwarovými společnostmi může tato technologie za sebou zanechat znatelnou stopu.

Je proto trochu s podivem, že jedna z největších, tradičně trendy udávající společnost trh s virtuální realitou zatím přehlíží. Řeč je o Applu, který prozatím na poli virtuální reality dělá jen opravdu malé náznaky, že by měl něco v plánu…

„Virtuální realita je něco jako nástupce PC hraní,“ prozradil spoluzakladatel světoznámého výrobce herních laptopů Alienware Frank Azor ve společném prohlášení s Palmerem Luckeym, zakladatelem společnosti Oculus, která je zatím jedním z nejvýznamnějších hráčů na poli VR.

Oba pánové mají k takovému prohlášení své důvody, jistě podložené praxí. Podle Azora představují hry spojené s virtuální realitou stejný prodejní impuls, jaký vykazovaly PC hry před dvaceti lety. „Vše, co vytvoříme, bude vyvíjeno s ohledem na virtuální realitu,“ prozradil Azor, který vedle Alienware vede v Dellu také divizi XPS.

Herní revoluce, která nastala v polovině devadesátých let minulého století, kompletně obešla momentálně nejhodnotnější společnost světa – Apple. Od této doby se společnost postupně rozvíjí a buduje si své prestižní jméno, mimo jiné také v oblasti herního průmyslu a konkrétně na platformě iOS, která zažívá úspešná období na poli hraní. I přes tuto skutečnost však není na stejné vlně jako vývojáři, kteří světu dali legendární, kultovní a famózní hry jak na PC, tak na herní konzole. Upřímnost nadevše, Mac je pro vášnivé hráče zkrátka nedostačující a to zejména z důvodu uvedeného výše, a sice „zaspání“ herního boomu.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Ve vzduchu teď visí otázka, jak dlouho bude Applu trvat, než do svého portfolia zařadí produkty podporující virtuální realitu. Ať už se to bude týkat herního zážitku či nejrůznějšího cestování a kreativních simulací, virtuální realita je pravděpodobně dalším stupínkem v technologickém světě a pro Apple by nebylo dobré, kdyby zaspal, jako se mu to stalo v herním odvětví.

Není pochyb o značném náskoku kalifornského Oculusu, který se v této branži proslavil zejména díky hvězdnému vývojářskému týmu vedeným již zmíněným Palmerem Luckeym a programátorem Johnem Carmackem, který pomohl legendární 3D hře Doom z roku 1993 ke slávě. Jeho headset Rift se stává takovým vodítkem, když přijde na řadu diskuze ohledně virtuální reality. Avšak i další jména se snaží prosadit v tomto boji.

Google vstupuje na trh se svým ekosystémem Jump, který má pomoci zejména filmařům a umožňuje točit online 360stupňová videa. Microsoft pomalu začíná distribuovat vývojářské sady pro očekávaný headset HoloLens. Valve společně s HTC investují do výroby HTC Vive, od něhož se očekává, že bude přímým konkurentem Oculusu Rift. V neposlední řadě se průbojně dere dopředu i Sony se svou PlayStation divizí, což značí, že se tento japonský gigant bude soustředit vyloženě na geniální herní zážitek. Koneckonců i Nokia se v oblasti virtuální reality pohybuje. A tak Apple v tomto výčtu logicky chybí.

Každá z těchto společností bude muset tvrdě dřít na tom, aby její produkt byl tím nejlepším. Není třeba jen vývojářů třetích stran, ale také kombinace kvalitního hardwaru a softwaru.

Jak je u Applu typické, vždy vstupoval na trh až s „vyspělými“, propracovanými a uhlazenými produkty. Nebylo pro něj důležité být první, ale především udělat to správně. V loňském roce přitom u nejednoho produktu ukázal, že tato dlouholetá mantra už tolik neplatí. Na povrchu se možná všechno blyštilo, ale zejména na poli softwaru se to neobešlo bez problémů a chyb, které je potřeba v roce 2016 napravit.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Proto mnozí spekulují, zda by Apple neměl přijít s vlastní představou VR co nejdřív, i když třeba ještě nebude mít produkt úplně připravený. Například Microsoft to samé udělal s HoloLens. Před rokem ukázal svou vizi, zatímco pokračoval ve vývoji a teprve letos můžeme očekávat první vážnější, reálné využití, jak se headsety dostanou k vývojářům.

Něco takového sice obvykle nebyl styl Applu, nicméně experti se domnívají, že čím později do světa VR vstoupí, tím to pro něj bude horší. Jak již bylo zmíněno výše, o svůj podíl na trhu s virutální realitou se totiž bijí ti největší hráči, a zcela zásadní bude, která platforma nabídne nejatraktivnější a nejzajímavější podmínky pro vývojáře. Dokud Apple svou platformu nepředstaví, je pro vývojářskou obec nezajímavý.

Existuje sice ještě jeden scénář, a to ten, že by se Apple virtuální reality vůbec nezúčastnil, a jako již několik technologií a trendů předtím ji zcela opominul, ale vzhledem k tomu, jak se předpokládá, že bude VR průmysl zásadní a velký (podle firmy Tractica se má do roku 2020 prodat 200 milionů VR headsetů), není to tolik pravděpodobné. Ostatně i akvizice firem Faceshift nebo Metaio naznačují, že se Apple virtuální realitou zabývá, byť jsou tyto akvizice navenek zatím jediným indikátorem.

Virtuální realita zdaleka není jen o hraní. Apple může zajímat třeba simulace reálného světa, ať jde o cestování nebo jiné praktické využití. Nakonec se může ukázat jako výhoda, že již delší dobu mohou jeho inženýři studovat konkurenční produkty, protože pokud to nebudou dělat příliš dlouho, může i tady Apple nakonec přijít se svým vyhlazeným VR produktem, kterým zásadně promluví do hry.

Rok 2016 je bezpochyby rokem, v němž by se požitek z virtuální reality mohl přenést na úplně jinou úroveň. Společnosti jako Oculus, Google, Microsoft, HTC, Valve a Sony jdou této technologii naproti. Zdali i Apple prozkoumá tento kout, to je doposud neznámé, ale pokud se chce udržet na technologické výši, patrně by neměl VR minout.

Zdroj: The Verge

Diskuze k článku

  No nevím nevím, současná řešení VR jsou značně v plenkách a zatím se nejedná o něco co by dokázalo opravdu nabídnout produkt pro koncového zákazníka ať již cenou, tak provedením a využitím. Ono i takové hračky jako brýle o kterých se tolik mluvilo a kde je jim konec.
  Jinak nevím co autor myslel tím že v roce 2015 Apple nabídl špatné produkty co do HW – Apple Watch jsou bezesporu nejlepší chytré hodinky a byť je Apple v tomto nováček tak stihl zabrat 50% trhu s jedinou verzí tohoto produktu. iPhone 6s byť jde jen o ESKO nabídl myslím dost vylepšení a 3D Touch je moc fajn. iPad Pro je sice úzkoprofilový, ale také povedený produkt, MacBook 2015 je na ,,NetBoot,, velice pěkný a funkční – takže jediné kde by to chtělo více inovovat je iMac a MacBook Pro – Touch ID a lepší kamery například. I tak ,,PC,, byl Apple jediný kdo rostl, jinak byl obecný propad tohoto trhu.
  Možná by to autor mohl objasnit.

  Máte pravdu, většina toho byla spojena se softwarem, a to prakticky na všech produktech, ať už šlo o Watch, iPhony, iPady, Macy nebo Apple TV. Tu formulaci jsme upravili.

  Jj to ano – chyb se našlo dost. Na druhou stranu pořád SW od Apple považuji za nejlepší možnost – tím neříkám, že to nechce zabrat – to chce.
  Jinak VR zatím asi nemá smysl ani to řešit – hodně by se mi ale líbilo, kdyby Apple do TV zakomponoval něco jako Kinect. A nějaká vlastní obrazovka by nezaškodila – relativně snadné a pokud uvažují s ATV o přebrání trhu kabelovkám tak se to nabízí.

  Podobný boom byl po roce 2010 s 3D. Ve VR se pravděpodobně skrývá větší potenciál, ale rozhodně jak psal autor jsme na začátku. Myslím že na hotové produkty si ještě dlouho počkáme.

celý text

Čtěte více