Zavřít reklamu

Loni v červenci Apple uvedl na trh svojí Baterii Magsafe, neboli MagSafe Battery Pack. Nevydal ji spolu s iPhony 12, nečekal ani na iPhony 13 a v probíhajícím létě nejspíš chtěl potěšit nejednoho turistu, který si tak mohl nově bezdrátové nabíjet podporovaný iPhone na svých outdoorových túrách. Kdyby mu tedy nebylo líto těch vydaných peněz. 

Samozřejmě nikdo nečeká, že bude něco od Applu levné. Za utracené peníze se ale také očekává jistá kvalita, a i když do zpracování ji tato bílá cihlička v jistém ohledu mít může, co se jejího nabíjecího výkonu týče, bylo to spíše k smíchu. Aktuální update ji tedy alespoň trochu zlepšuje, pořád je to ale hodně na hraně.

Výkon nečekejte 

Původní výkon, kterým Baterie MagSafe nabíjela iPhony, byl pouhopouhých 5 W. S aktualizací firmwaru na verzi 2.7 poskočil ten alespoň na 7,5 W (aktualizace se spustí automaticky po připojení baterie k vašemu iPhonu). To je ostatně hodnota, kterou Apple umožňuje nabíjet své iPhony běžnými Qi bezdrátovými nabíječkami a je přitom jedno, jakou vlastníte generaci telefonu.

iPhony 12 a iPhony 13 ale disponují technologií MagSafe, u které už Apple deklaruje 15W nabíjení. Co na tom, že je konkurence úplně jinde, lepších 15 W než 7,5 W, když už MagSafe máte. Jenže ne tak právě s Baterií MagSafe, protože Apple se bojí kumulování tepla, které při vyšším výkonu samozřejmě roste, a proto svou powerbanku takto omezuje, MagSafe nemagsafe.

Ach ta cena 

2 890 Kč není málo. Není to málo především proto, že je na trhu už poměrně hodně alternativ, které stojí do tisíce korun a nabídnou buď alespoň to samé, nebo ještě více. Jasně, možná nejsou certifikované a nevidíte na displeji iPhonu ony efektní animace nabíjení, ale zase ušetříte více jak polovinu ceny.

Takové powerbanky jsou navíc i výkonnější. Ne tedy s iPhony samozřejmě, protože u nich jsou rychlosti omezeny. S bezdrátovou powerbankou, ať už MagSafe je, nebo nikoli, totiž samozřejmě nabijete i jiná zařízení, jiné telefony, sluchátka atd. Poměrně smutné jsou i kapacity, na které je Baterie MagSafe zařízení schopná nabít. Apple totiž u produktového popisu deklaruje následující: 

  • iPhone 12 mini dobije Baterie MagSafe až o 70 % 
  • iPhone 12 dobije Baterie MagSafe až o 60 % 
  • iPhone 12 Pro dobije Baterie MagSafe až o 60 % 
  • iPhone 12 Pro Max dobije Baterie MagSafe až o 40 % 

Je to samozřejmě dáno jejími rozměry, ale jednoduše zde přichází na mysl otázka, proč do takového řešení skutečně investovat, a nekoupit si rovnou nějakou kvalitnější alespoň 20000mAh externí baterii, i když ji budete muset využívat za pomoci kabelu (baterie MagSafe by měla mít 2900 mAh). 

Různé druhy externích baterií koupíte například zde 

.