Zavřít reklamu

Generální ředitel Applu Tim Cook navštívil o víkendu Čínu. Kdyby si tam zaletěl obdivovat tamní pamětihodnosti, asi by to nebylo nic špatného, jenže důvod jeho návštěvy byl úplně jiný a značně kontroverzní. 

Čínská lidová republika je s 1,4 miliardami obyvatel spolu s Indií nejlidnatější zemí světa. Pro okolní svět je jejím největším problémem to, že v Číně vládne totalitní režim pod vedením Komunistické strany Číny. Od roku 1949 do současnosti se v jejím čele vystřídalo 5 generací vůdců a šest největších vůdců, kdy ten od roku 1993 rovněž zastává funkci prezidenta. Jak uvádí česká Wikipedie, tak zde vše stojí na čtyřech základních principech, která jsou od roku 1982 součástí ústavy ČLR a vytvářejí rámec pro čínský právní řád. Bohužel z nich pro běžný lid vyplývá, že ideologie je důležitější než ekonomická základna.

Cook navštívil Čínu proto, aby se tam zúčastnil státem sponzorovaného obchodního summitu. CEO Applu zde měl projev, ve kterém ocenil vztah mezi Čínou a Spojenými státy, kdy uvedl: „Apple a Čína rostly spolu, takže to byl symbiotický druh vztahu. Nemohli jsme být více nadšení.“ Během projevu Cook také propagoval velmi rozsáhlé operace dodavatelského řetězce v Číně, a to i navzdory podzimní krizi a aktuálnímu přesouvání výroby do Indie. 

Co naopak Cook zcela ignoroval, je vzájemné napětí mezi USA a Čínou. Řeč není jen o sankcích na Huawei, ale především kontroverze ze špionáží a samozřejmě omezování TikToku, který provozuje čínská společnost ByteDance, a který je bezpečnostní hrozbou i pro zbytek světa. Jeho návštěva přišla možná v nevhodný čas, a to uprostřed rostoucí nejistoty ohledně vzájemných vztahů, které jsou spíše politické. Pro Apple je ale Čína obrovský trh, do kterého společnost nasypala miliardy dolarů a rozhodně jej nechce jen tak vyklidit.

iPhone 13 jako nejprodávanější smartphone v Číně 

V souvislosti s Cookovo návštěvou Číny udělala analytická společnost Counterpoint Research průzkum tamního trhu, který ukázal, že nejprodávanějším smartphonem v Číně za loňský rok byl iPhone 13. Ostatně první tři pozice tohoto průzkumu patřily právě iPhonům – druhý byl iPhone 13 Pro Max a třetím iPhone 13 Pro. Zpráva konkrétně uvádí, že Apple přispěl v roce 2022 v Číně více než 10 % objemu prodeje smartphonů. iPhone 13 měl na tamním trhu hned 6,6% podíl.

S ohledem na výrobce se na druhé příčce umístil Honor, následovaly vivo a Oppo. Opanovat čínský trh je poměrně velký úspěch, když si vezmete, že vyjma Samsungu pochází většina produkce smartphonů právě z Číny. Není proto divu, že se Cook snaží. Otázkou je, jak dlouho mu ale bude tato snaha povolena, a to právě ze strany americké vlády. Jak je ale vidět, peníze jsou na prvním místě, až pak jde o ten zbytek.

.