iWant

Automobilka BMW se chystá zavést měsíční poplatky za používání Apple Car Play

iWant

Vskutku kuriózní informace se dnes dopoledne objevila na webu. V současné době probíhá slavný Detroitský autosalon a jak to tak bývá, je okolo něj pěkně rušno. Automobilové novinky nechme stranou, pro ty se podívejte na jinak zaměřené weby. Co však pozornosti velkých Apple webů neušlo byla informace o tom, že se automobilka BMW chystá zpoplatnit službu Apple Car Play. Na tom by nebylo nic tak zásadního, pokud by se nejednalo o platební systém měsíčního předplatného.

S informací přišel americký server The Verge, kterému tuto zprávu potvrdil zástupce BMW North America. Tato informace je tak zatím platná pouze pro tento trh a není zatím zcela jasné, jestli se tyto praktiky přenesou přes oceán i do Evropy. V praxi to bude znamenat, že pokud chce majitel nového BMW používat Apple Car Play, bude muset zaplatit 80 dolarů za rok, aby mu byla tato funkce odblokována. BMW argumentuje tím, že se z krátkodobého hlediska jedná o výhodnější řešení vzhledem k tomu, že montáž této funkce do infotainmentu stojí 300 dolarů. Majitel nového BMW dostane první rok Apple Car Play zdarma a za další si již platí. Při průměrné době vlastnictví vozidla (která je v tomto případě odhadována na 4 roky) to tak vychází levněji, než původní řešení.

Toto řešení umožňuje uživatelům přecházet na jiný typ zařízení. Mnoho lidí si do svého vozu zakoupí Apple Car Play a využívají jej, občas se ovšem stane, že přejdou na zařízení s operačním systémem Android a pak jim Car Play nefunguje.

Na tomto prohlášení je směšné to, že dle slov automobilky toto řešení nabízí „možnost volby“, avšak podpora pro Android Auto u BMW není. Majitelé se tak musí spokojit s proprietárním řešením iDrive. Další problém může být v tom, že si bude BMW účtovat za službu, kterou část konkurence nabízí zdarma (nebo v rámci jednorázového příplatku za specifický prvek výbavy). Bude velmi zajímavé sledovat, zdali se k tomuto kroku automobilky vyjádří Apple, který licenci pro používání Apple Car Play uděluje. Nejpikantnější na celé věci je fakt, že každý vůz, u kterého bude možné Apple Car Play „aktivovat“, bude po hardwarové stránce tímto modulem disponovat. Výrobní náklady tak pro automobilku budou stejné jak u vozů bez této podpory, tak u modelů s ní. Jak se na tento krok díváte vy? Měli byste problém s placením ročního poplatku za službu, která je jinde zdarma, nebo je jen schovaná za vaší platební kartou?

Zdroj: The Verge