Zavřít reklamu

iPhone je navržený tak, aby chránil vaše data a soukromí. Integrované bezpečnostní funkce pomáhají zabránit v přístupu k vašim datům v iPhonu a na iCloudu každému kromě vás. Klíčem je Apple ID, které však, stejně jako každá identita na webu, může být napadena. Jak to zjistit a jak se úspěšně bránit? 

Dokud se nic nestane, může vám Touch ID nebo Face ID, kontrolní otázkydvoufaktorové ověřování, a to neustálé doptávání Applu, jestli jde skutečně o vás, otravné. Na druhou stranu, vše je maximálně opodstatněné. Všechny tyto nástroje totiž minimalizují přístup cizí osoby nejen do vašeho zařízení, ale i k účtu a službám. Navíc i když někdo zná vaše heslo, nemůže jej díky dvoufaktorovému ověřování změnit a odebrat vám tak přístup k účtu. Apple informuje na požadavek o změně, ať už jej činíte sami, nebo někdo jiný. Je tedy důležité všímat si zpráv, které vám společnost pošle. A pokud se nejedná o vámi vyvolanou akci, tak se podle toho samozřejmě zachovat.

Jak poznat napadení Apple ID účtu 

Indicie jsou samozřejmě zjevné. Pokud vám Apple pošle e-mail, ve kterém informuje o použití vašeho Apple ID v souvislosti s přihlášením na zařízení, které nepoznáváte (nejedná se tedy o váš iPhone, iPad ani počítač Mac), použila jej druhá osoba. Podobnou zprávu vám pošle, i pokud byly aktualizovány nějaké informace ve vašem účtu. Nečinili jste tuto editaci vy, má ji na svědomí nějaký útočník. 

Váš účet Apple ID je ohrožen i v případě, že někdo jiný než vy, přepnul váš iPhone do režimu ztráty, že v něm vidíte zprávy, které jste neposlali, nebo máte smazané položky, které jste nemazali. Nejproblematičtějším faktem je, že vám mohou být strhávány platby za věci, které jste nekupovali, nebo vám alespoň budou chodit jen potvrzení o nákupu daných položek.

Jak získat kontrolu nad Apple ID zpět 

Předně se přihlaste na stránku svého účtu Apple ID. Může se stát, že se vám přihlášení nepodaří, nebo vidíte, že je účet zamčený. V těchto případech musíte resetovat a následně obnovit heslo (jak na to, se dočtete v následujícím díle). Pokud se vám přihlášení podaří, ihned si v sekci Zabezpečení změňte své heslo. Dbejte přitom na to, aby bylo skutečně silné a unikátní, tzn., že jej nepoužíváte nikde jinde.

Poté si překontrolujte veškeré své údaje, které účet obsahuje. Najdete-li nesrovnalosti, tak je samozřejmě okamžitě uveďte na pravou míru. Věnujte pozornost zejména jménu, primární e-mailové adrese, alternativním adresám, zařízením přidruženým k Apple ID, nastavení dvoufaktorového ověřování nebo bezpečnostním otázkám a jejich odpovědím.

Apple ID a přihlášené zařízení 

Je-li vaše Apple ID přihlášeno na správném, tedy vašem zařízení, zjistíte v Nastavení -> vaše jméno. Dole se vám zobrazí výčet těch zařízeních, ve kterých je vaše Apple ID používáno. Zkontrolovat můžete i příjem a odesílání iMessage, tedy jestli není v tomto seznamu telefonní číslo nebo adresa, kterou neznáte. K tomu jděte do Nastavení -> Zprávy -> Odesílání a příjem. Měla by zde být jen vaše telefonní čísla a vaše adresy.

.