Zavřít reklamu

Apple Music Hi-Fi aneb skvělá novinka pro všechny předplatitele, která včera doslova proletěla internetem, lidem přinese možnost přehrávání skladeb v prémiové kvalitě. Konkrétně s sebou přináší prostorový zvuk, Dolby Atmos a nový formát bezztrátového audia (Lossless Audio), jež je kódováno v kodeku ALAC (Apple Lossless Audio Codec) pro zachování maximální možné kvality. Ačkoliv již nyní víme, že Dolby Atmos si užijeme na všech sluchátkách, v případě bezztrátového audia už to tak růžové není.

apple music hifi

Přehrávání v kodeku ALAC totiž nebude možné na ani jednom typu sluchátek Apple AirPods, a to ani na prémiovém modelu Max. Všechny modely jsou totiž limitovány přenosovou technologií Bluetooth, kvůli čemuž mohou použít pouze dosavadní kodek AAC. Sám gigant z Cupertina navíc v původní tiskové zprávě ani jednou nezmínil danou podporu, nýbrž hovořil pouze o iPhonu, iPadu, Macu a Apple TV. Údajně by na tom stejně měl být i HomePod, včetně modelu mini. Ten opět nebyl ani jednou zmíněn.

Novinka v podobě Lossless Audio přitom má nabídnout jedinečný zážitek. Hudba by se díky tomu do našich uších měla dostat v přesné podobě, v jaké ji hudebník nahrál ve studiu, jelikož dojde k zachování každého jediného bitu. Pravděpodobně tedy bude potřeba sáhnout po USB digital–analog převodníku či jiném podobným vybavení pro dosažení maximální možné kvality. Možná vás proto může napadnout, zdali se nedají použít AirPods Max při drátovém připojení prostřednictvím Lightningu. Bohužel ani to není možné, jelikož právě Lightning port na sluchátkách je limitován pro analogový zdroj a nativně tedy nepodporuje digitální audio formáty při připojení kabelem.

Jak v Apple Music hodnotit skladby:

Je poměrně zvláštní, že takzvaná hi-res sluchátka AirPods Max, která stojí 16 490 korun, si ve finále ani neporadí s přehráváním hudby v bezztrátovém formátu. Kvalitnější audio neboli Apple Music Hi-Fi se každopádně předplatitelům zpřístupní na začátku června, pravděpodobně tedy s vydáním operačního systému iOS 14.6. Obrovskou výhodou je, že veškeré výhody jsou k dostání již v rámci předplatného zcela zdarma, bez jakýchkoliv příplatků.

.