Zavřít reklamu

Apple v květnu oznámil, že v rámci své hudbu streamující služby začne podporovat kvalitu zvuku v Dolby Atmos a bezztrátovém formátu, a to v červnu letošního roku. Své slovo dodržel, protože nejvyšší možná kvalita poslechu hudby je skrze Apple Music dostupná již od 7. června. Zde najdete případné otázky a odpovědi na vše, co se kolem Apple Music Lossless točí.

  • Kolik to stojí? Bezztrátová kvalita poslechu je dostupná v rámci standardního předplatného Apple Music, tedy 69 Kč pro studenty, 149 Kč pro jednotlivce, 229 Kč pro rodinu. 
  • Co k přehrávání potřebuji? Zařízení s nainstalovanými operačními systémy iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4, tvOS 14.6 a novější. 
  • Která sluchátka jsou s bezztrátovou kvalitou poslechu kompatibilní? Žádná Bluetooth sluchátka Applu neumožňují stream bezztrátové kvality zvuku. Tato technologie to totiž jednoduše neumožňuje. AirPody Max poskytují jen „výjimečnou kvalitu zvuku“, vzhledem k analogově-digitální konverzi v kabelu však nebude přehrávání zcela bezztrátové. 
  • Která sluchátka jsou s kompatibilní alespoň s Dolby Atmos? Apple říká, že Dolby Atmos je podporován zařízeními iPhone, iPad, Mac a Apple TV v propojení se sluchátky s čipy W1 a H1. To zahrnuje AirPods, AirPods Pro, AirPods Max, BeatsX, Beats Solo3 Wireless, Beats Studio3, Powerbeats3 Wireless, Beats Flex, Powerbeats Pro a Beats Solo Pro. 
  • Uslyším kvalitu hudby i bez řádných sluchátek? Ne, také proto pro své AirPody nabízí Apple alespoň malou náhražku v podobě Dolby Atmos. Chcete-li si bezztrátovou kvalitu hudby vychutnat naplno, musíte zainvestovat do patřičných sluchátek s možností propojení se zařízením kabelem.
  • Jak aktivovat Apple Music Lossless? S nainstalovaným iOS 14.6 přejděte do Nastavení a vyberte nabídku Hudba. Zde uvidíte nabídku kvality zvuku a v ní už si jen vyberete tu požadovanou. Jak na iPhone v Apple Music nastavit, najít a přehrát skladby s prostorovým zvukem Dolby Atmos vás podrobně informujeme v samostatném článku.
  • Kolik skladeb je v rámci bezztrátového poslechu v Apple Music k dispozici? Podle Applu to bylo při spuštění funkce rovných 20 milionů, přičemž do konce roku by jich mělo být k dispozici celých 75 milionů. 
  • Kolik dat bezztrátová kvalita poslechu „žere“? Hodně! 10 GB prostoru by mohlo uložit přibližně 3 000 skladeb ve vysoce kvalitním AAC formátu, 1 000 skladeb v Lossless a 200 skladeb v Hi-Res Lossless. Při streamu pak 3m skladba ve vysoké 256kbps kvalitě spotřebuje 6 MB, v bezztrátovém 24bit/48kHz formátu to je 36 MB, a při Hi-Res Lossless 24bit/192kHz kvalitě 145 MB. 
  • Podporuje Apple Music Lossless reproduktor HomePod? Ne, ani HomePod ani HomePod mini. Oba nicméně umí stream hudby v Dolby Atmos. Stránky podpory Applu však říkají, že by oba produkty měly v budoucnu obdržet aktualizaci systému, která jim to umožní. Jestli pro to Apple vymyslí unikátní kodek, nebo na to půjde zcela jinak, však zatím známo není
.